REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KFS 2024 - nawet 20 000 zł na jednego pracownika!

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
KFS 2024 - priorytety
Jaka kwota dofinansowania przysługuje z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

KFS 2024 - jaka kwota dofinansowania przysługuje? Dla kogo są środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? Jakie są priorytety KFS na 2024 rok?
rozwiń >

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2024 - jaka kwota?

Pracodawcy, którzy chcą podnieść kompetencje swoje i swoich pracowników, mogą skorzystać ze wsparcia z urzędu pracy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Na szkolenia można otrzymać nawet około 20 tys. złotych na jednego uczestnika. Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać ze środków z KFS?

Autopromocja

Wsparcie, którego urzędy pracy udzielają pracodawcom w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. „Co roku zainteresowanie tą formą jest dwukrotnie większe niż nasze możliwości” – mówi Piotr Matusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. Dlaczego to takie popularne wsparcie? Przede wszystkim dlatego, że pracodawcy mogą uzyskać środki na sfinansowanie kosztów kształcenia w wysokości:

 • 80% poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,

a w przypadku mikroprzedsiębiorstw:

 • 100% poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Ważne

Oznacza to, że na jednego uczestnika można uzyskać około 20 tys. złotych.

KFS 2024 - dla kogo?

Z dofinansowania do kształcenia ustawicznego pracowników z KFS mogą korzystać pracodawcy będący osobami fizycznymi oraz jednostkami organizacyjnymi (chociażby organizacje te nie posiadały osobowości prawnej) zatrudniającymi co najmniej jednego pracownika. Czyli musi zostać spełniony warunek zawarcia przynajmniej z jedną osobą np. umowy o pracę. 

Dofinansowanie z KFS 2024 - priorytety

Warunkiem skorzystania ze wsparcia z KFS jest spełnienie kryteriów, które corocznie ustala Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Rada Rynku Pracy. W 2024 roku wsparcie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznawane będzie pracodawcom, którzy spełniają wymagania określone przynajmniej jednym z przyjętych priorytetów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
 2. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych (Barometr zawodów);
 3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
 4. wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych;
 5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej;
 6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45. roku życia;
 7. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
 8. wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Rezerwa KFS 2024  - priorytety 

Rada Rynku Pracy w decyzji wskazała priorytety obowiązujące w 2024 r. w przypadku środków z rezerwy KFS. Są to:

 • Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
 • Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
 • Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez  co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 • Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.

KFS 2024 - budżet

Łączna kwota, którą Ministerstwo przekaże do dyspozycji urzędom pracy, wraz ze środkami rezerwy (58 288 000 zł), to około 294 383 000 zł.
Najwięcej środków na działania powiatowych urzędów pracy w ramach KFS na 2024 rok otrzymają województwa: mazowieckie (37 457 000 zł), śląskie (26 237 000 zł), wielkopolskie (23 640 000 zł), małopolskie (22 056 000 zł). Najmniej środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego otrzymają województwa: opolskie (5 334 000 zł), lubuskie (5 672 000 zł) oraz podlaskie (6 686 000 zł).

Dofinansowanie KFS - na co?

Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, powiatowe urzędy pracy mogą przeznaczyć środki KFS na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:

 • określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
 • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
 • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
 • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA