REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest i co oznacza profesjonalny networking?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Grzywiński

REKLAMA

Networking zdobył rzeszę zwolenników i z każdą minutą sieć kontaktów rośnie w postępie geometrycznym. Co stanowi o sile tego zjawiska i dlaczego warto z networkingu korzystać?

Z definicji networking jest świadomym procesem tworzenia sieci życzliwych osób, dzięki której możliwa jest wymiana informacji, zasobów oraz wzajemnego poparcia w sposób korzystny dla uczestników. Wiele wydarzeń i spotkań biznesowych rozpoczyna się obecnie tzw. sesją networkingu, w czasie której poza tradycyjną wymianą wizytówek uczestnicy opowiadają o swojej pracy, firmie, realizowanych projektach. Wszystko po to, aby wymienić się informacjami, które mogą ułatwić w przyszłości znalezienie kontrahenta, partnera biznesowego, inwestora lub pracodawcy.

Z networkingiem mamy do czynienia, gdy uczestniczymy w biznesowych spotkaniach, konferencjach czy szkoleniach, gdy udzielamy się na forach dyskusyjnych i grupach społecznościowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że uczestniczy w procesie networkingu również podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, w czasie rozmów sąsiedzkich, wymiany opinii z rodzicami innych dzieci w przedszkolu czy szkole, czy uczestnicząc w pracach organizacji społecznych, a nawet wtedy, gdy rozmawiamy z naszym klientem czy sprzedawcą odwiedzającym naszą firmę. Każda z tych sytuacji stwarza możliwość powiększenia własnej sieci kontaktów.

W poszukiwaniu pracy

Badania prowadzone za granicą i w Polsce dowodzą, że networking jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na znalezienie nowego zatrudnienia. Wszyscy wiemy z doświadczenia, że znacząca część stanowisk dostępna jest wyłącznie na tzw. ukrytym rynku. Dzieje się tak, ponieważ osoby podejmujące decyzję o zatrudnieniu chętniej akceptują kandydata pochodzącego z rekomendacji kogoś już zatrudnionego w organizacji, kogoś, kto zna dobrze firmę i specyfikę pracy w niej, z drugiej zaś strony, ma wiedzę na temat osób mogących spełnić oczekiwania stawiane przed kandydatem na dane stanowisko. Taka rekomendacja staje się więc czymś w rodzaju „sprawdzenia referencji”, które przy okazji oszczędza decydentom dodatkowego wysiłku związanego z przeglądaniem aplikacji napływających do firmy oraz związanych z tym licznych rozmów i spotkań z „przypadkowymi” kandydatami. Mając na uwadze potencjał, jaki tkwi w sieci kontaktów osobistych, wiele firm stosuje specjalne systemy wynagradzania pracowników, jeśli zarekomendują kogoś ze swoich znajomych i ten zostanie w firmie zatrudniony. I mimo że czasem niektórzy uważają, że takie działanie jest przejawem protekcji czy też wykorzystywania znajomości, to jednak w przeważającej większości networking zyskał aprobatę jako pozytywne zjawisko służące efektywnemu pozyskiwaniu nowych pracowników.

Przynęta w sieci

Inną istotną kwestią wpływającą na wzrost znaczenia networkingu w procesie poszukiwania pracy jest także nieustający rozwój internetu, który bez wątpienia stał się obecnie jednym z podstawowych narzędzi rekrutacji.

Aby zaistnieć w sieci jako kandydat, wystarczy umieścić swoją aplikację na wyspecjalizowanym portalu. Najbardziej znane strony, stworzone z myślą o wymianie kontaktów biznesowych, skupiają dziesiątki tysięcy osób z różnych zakątków świata. Można tam znaleźć informacje na temat kariery i doświadczeń zawodowych danej osoby, można także przejrzeć rekomendację byłego czy obecnego współpracownika lub przełożonego. Założenie profilu na takiej stronie otwiera drogę do budowania własnej sieci poprzez łączenie się ze znajomymi lub przesyłanie zaproszeń do połączenia w sieć osobom, z którymi chce się nawiązać współpracę bądź przekazać informacje. A stąd już całkiem blisko do zaistnienia w świadomości osób prowadzących rekrutacje i otrzymania interesującej oferty pracy. Z tych stron korzystają bowiem chętnie zarówno firmy pracodawcy, jak i head hunterzy, dla których są one nieocenionym źródłem i kopalnią wiedzy o potencjalnych kandydatach.


Wielka popularność i szybki rozwój networkingu, zarówno tego osobistego, jak i internetowego, nie oznacza oczywiście, że nasi znajomi tak po prostu znajdą nam pracę! Zapewne chętnie nam pomogą, ale nie oczekujmy, że wykonają całą pracę za nas. Jeżeli naprawdę liczymy na pomoc, wyposażmy naszych znajomych w materiały i wiedzę niezbędne do podjęcia przez nich odpowiednich działań. Napiszmy, jakiej pracy szukamy (im więcej szczegółów, tym lepiej – pozwólmy zrozumieć nasz punkt widzenia), i co niezmiernie ważne, przygotujmy profesjonalny życiorys zawodowy, którego nikt nie będzie wstydził się przesłać dalej. Z własnego doświadczenia wiem, że to działa!

Networking biznesowy

Poza poszukiwaniem pracy networking jest również bardzo często wykorzystywany jako sposób na efektywne dotarcie do potencjalnych klientów. Entuzjaści tej formy pozyskiwania nowego biznesu uważają, że jest to jeden z najmniej kosztownych, a zarazem najbardziej efektywnych sposobów sprzedaży.

Przekonanie to było podstawą powstania wielu różnego rodzaju stowarzyszeń i organizacji networkingowych, które z założenia mają stwarzać możliwości do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Spotkania mają formułę otwartą, a uczestnicy zagwarantowaną możliwość przedstawienia na forum swojej osoby i firmy, a następnie w rozmowach indywidualnych nawiązania bliższych relacji. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich.

Polacy bowiem nadal mają spore problemy z nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów i nawet wtedy, kiedy przyszli na takie spotkanie z własnej woli, czują zbyt silną presję, „musisz kogoś poznać, zebrać jak najwięcej wizytówek, nowe kontakty to nowy biznes”. Robią więc wszystko, aby odwlec albo uniknąć konieczności poznawania. Najczęściej są zajęci jedzeniem lub też muszą pilnie zadzwonić. Jeżeli przyszli ze znajomymi, kurczowo trzymają się grupy, żeby tylko nie trzeba było do nikogo podchodzić i zaczynać rozmowy. Znam oczywiście wiele osób, które w tego typu sytuacjach czują się znakomicie, to ich świat, tu się realizują. W ciągu godziny zdążą porozmawiać z każdym.

W kręgu tematycznym

Zanim jeszcze słowo networking pojawiło się w Polsce, swoją działalność prowadziły tu różnego rodzaju organizacje branżowe skupiające osoby o podobnych doświadczeniach i zainteresowaniach zawodowych, które chciały działać i rozwijać się w danym obszarze. Dzisiaj podobnych organizacji jest naprawdę dużo – nawet kilkanaście w jednej branży, co może z kolei powodować pewien zamęt i trudność w wyborze tej odpowiedniej dla nas. Niezależnie jednak od ich liczby, są to zazwyczaj inicjatywy otwarte na nowych członków, często nowi członkowie są przyjmowani na zasadzie wprowadzenia przez osobę, która już funkcjonuje w strukturze. Networking w takiej formie ma trochę inny wymiar. Poznajemy ludzi na zasadzie wspólnego zainteresowania danym tematem i chęci wspólnego działania, co stwarza istotną szansę na zaprezentowanie siebie, swoich doświadczeń i zrealizowanych projektów. A stąd już tylko jeden krok do podjęcia współpracy.

Najlepsze referencje

Rzucając się w wir spotkań „networkingowych”, często wielu z nas zapomina o tym, że na co dzień pracujemy w różnych środowiskach, że każdy z nas ma wielu znajomych. To ogromny potencjał, tym bardziej że osobiste rekomendacje to chyba najlepszy sposób na skuteczne nawiązywanie kontaktów biznesowych. Moje doświadczenia potwierdzają, że w czasach, kiedy każda firma dysponuje „najlepszym” produktem, ma „najlepszych” specjalistów, „wdrożyła setki rozwiązań”, a „każdy” kandydat do pracy może pochwalić się zapierającym dech w piersiach doświadczeniem – nie ma lepszej referencji niż osobista rekomendacja osoby, którą znam i której ufam. Dzięki rekomendacjom łatwiej uzyskać wiarygodną i adekwatną do sytuacji informację. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu czy w wyborze kandydata do pracy, czy dostawcy rozwiązań potrzebnych w danym momencie naszej firmie.


Przemyślany proces

Skuteczny networking jest procesem długotrwałym, ciągłym, systematycznym i dobrze przemyślanym. Poza naprawdę wyjątkowymi przypadkami nasze kontakty nie przerodzą się z dnia na dzień na konkretne efekty (znalezienie nowej pracy, sprzedaż usługi, pozyskanie inwestora). Budowanie kontaktów to budowanie prawdziwych relacji z prawdziwymi ludźmi, a to z kolei wymaga prawdziwego zaangażowania i zainteresowania się życiem i sprawami innych. Kliknięcie przycisku z napisem „join my network” to stanowczo za mało!

WAŻNE

Ciekawym pomysłem na zwiększenie swojej „widoczności” w sieci jest także korzystanie z ogólnie dostępnych forów internetowych, portali branżowych, grup tematycznych prowadzonych przez renomowane instytucje czy też specjalistycznych wortali HR. Stosując ten sposób, nie tylko poszerzamy krąg znajomych z interesującej nas branży, lecz także możemy pogłębiać wiedzę związaną z wykonywaniem określonego zawodu.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA