REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest i co oznacza profesjonalny networking?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Grzywiński

REKLAMA

Networking zdobył rzeszę zwolenników i z każdą minutą sieć kontaktów rośnie w postępie geometrycznym. Co stanowi o sile tego zjawiska i dlaczego warto z networkingu korzystać?

Z definicji networking jest świadomym procesem tworzenia sieci życzliwych osób, dzięki której możliwa jest wymiana informacji, zasobów oraz wzajemnego poparcia w sposób korzystny dla uczestników. Wiele wydarzeń i spotkań biznesowych rozpoczyna się obecnie tzw. sesją networkingu, w czasie której poza tradycyjną wymianą wizytówek uczestnicy opowiadają o swojej pracy, firmie, realizowanych projektach. Wszystko po to, aby wymienić się informacjami, które mogą ułatwić w przyszłości znalezienie kontrahenta, partnera biznesowego, inwestora lub pracodawcy.

Z networkingiem mamy do czynienia, gdy uczestniczymy w biznesowych spotkaniach, konferencjach czy szkoleniach, gdy udzielamy się na forach dyskusyjnych i grupach społecznościowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że uczestniczy w procesie networkingu również podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, w czasie rozmów sąsiedzkich, wymiany opinii z rodzicami innych dzieci w przedszkolu czy szkole, czy uczestnicząc w pracach organizacji społecznych, a nawet wtedy, gdy rozmawiamy z naszym klientem czy sprzedawcą odwiedzającym naszą firmę. Każda z tych sytuacji stwarza możliwość powiększenia własnej sieci kontaktów.

W poszukiwaniu pracy

Badania prowadzone za granicą i w Polsce dowodzą, że networking jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na znalezienie nowego zatrudnienia. Wszyscy wiemy z doświadczenia, że znacząca część stanowisk dostępna jest wyłącznie na tzw. ukrytym rynku. Dzieje się tak, ponieważ osoby podejmujące decyzję o zatrudnieniu chętniej akceptują kandydata pochodzącego z rekomendacji kogoś już zatrudnionego w organizacji, kogoś, kto zna dobrze firmę i specyfikę pracy w niej, z drugiej zaś strony, ma wiedzę na temat osób mogących spełnić oczekiwania stawiane przed kandydatem na dane stanowisko. Taka rekomendacja staje się więc czymś w rodzaju „sprawdzenia referencji”, które przy okazji oszczędza decydentom dodatkowego wysiłku związanego z przeglądaniem aplikacji napływających do firmy oraz związanych z tym licznych rozmów i spotkań z „przypadkowymi” kandydatami. Mając na uwadze potencjał, jaki tkwi w sieci kontaktów osobistych, wiele firm stosuje specjalne systemy wynagradzania pracowników, jeśli zarekomendują kogoś ze swoich znajomych i ten zostanie w firmie zatrudniony. I mimo że czasem niektórzy uważają, że takie działanie jest przejawem protekcji czy też wykorzystywania znajomości, to jednak w przeważającej większości networking zyskał aprobatę jako pozytywne zjawisko służące efektywnemu pozyskiwaniu nowych pracowników.

Przynęta w sieci

Inną istotną kwestią wpływającą na wzrost znaczenia networkingu w procesie poszukiwania pracy jest także nieustający rozwój internetu, który bez wątpienia stał się obecnie jednym z podstawowych narzędzi rekrutacji.

Aby zaistnieć w sieci jako kandydat, wystarczy umieścić swoją aplikację na wyspecjalizowanym portalu. Najbardziej znane strony, stworzone z myślą o wymianie kontaktów biznesowych, skupiają dziesiątki tysięcy osób z różnych zakątków świata. Można tam znaleźć informacje na temat kariery i doświadczeń zawodowych danej osoby, można także przejrzeć rekomendację byłego czy obecnego współpracownika lub przełożonego. Założenie profilu na takiej stronie otwiera drogę do budowania własnej sieci poprzez łączenie się ze znajomymi lub przesyłanie zaproszeń do połączenia w sieć osobom, z którymi chce się nawiązać współpracę bądź przekazać informacje. A stąd już całkiem blisko do zaistnienia w świadomości osób prowadzących rekrutacje i otrzymania interesującej oferty pracy. Z tych stron korzystają bowiem chętnie zarówno firmy pracodawcy, jak i head hunterzy, dla których są one nieocenionym źródłem i kopalnią wiedzy o potencjalnych kandydatach.


Wielka popularność i szybki rozwój networkingu, zarówno tego osobistego, jak i internetowego, nie oznacza oczywiście, że nasi znajomi tak po prostu znajdą nam pracę! Zapewne chętnie nam pomogą, ale nie oczekujmy, że wykonają całą pracę za nas. Jeżeli naprawdę liczymy na pomoc, wyposażmy naszych znajomych w materiały i wiedzę niezbędne do podjęcia przez nich odpowiednich działań. Napiszmy, jakiej pracy szukamy (im więcej szczegółów, tym lepiej – pozwólmy zrozumieć nasz punkt widzenia), i co niezmiernie ważne, przygotujmy profesjonalny życiorys zawodowy, którego nikt nie będzie wstydził się przesłać dalej. Z własnego doświadczenia wiem, że to działa!

Networking biznesowy

Poza poszukiwaniem pracy networking jest również bardzo często wykorzystywany jako sposób na efektywne dotarcie do potencjalnych klientów. Entuzjaści tej formy pozyskiwania nowego biznesu uważają, że jest to jeden z najmniej kosztownych, a zarazem najbardziej efektywnych sposobów sprzedaży.

Przekonanie to było podstawą powstania wielu różnego rodzaju stowarzyszeń i organizacji networkingowych, które z założenia mają stwarzać możliwości do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Spotkania mają formułę otwartą, a uczestnicy zagwarantowaną możliwość przedstawienia na forum swojej osoby i firmy, a następnie w rozmowach indywidualnych nawiązania bliższych relacji. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich.

Polacy bowiem nadal mają spore problemy z nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów i nawet wtedy, kiedy przyszli na takie spotkanie z własnej woli, czują zbyt silną presję, „musisz kogoś poznać, zebrać jak najwięcej wizytówek, nowe kontakty to nowy biznes”. Robią więc wszystko, aby odwlec albo uniknąć konieczności poznawania. Najczęściej są zajęci jedzeniem lub też muszą pilnie zadzwonić. Jeżeli przyszli ze znajomymi, kurczowo trzymają się grupy, żeby tylko nie trzeba było do nikogo podchodzić i zaczynać rozmowy. Znam oczywiście wiele osób, które w tego typu sytuacjach czują się znakomicie, to ich świat, tu się realizują. W ciągu godziny zdążą porozmawiać z każdym.

W kręgu tematycznym

Zanim jeszcze słowo networking pojawiło się w Polsce, swoją działalność prowadziły tu różnego rodzaju organizacje branżowe skupiające osoby o podobnych doświadczeniach i zainteresowaniach zawodowych, które chciały działać i rozwijać się w danym obszarze. Dzisiaj podobnych organizacji jest naprawdę dużo – nawet kilkanaście w jednej branży, co może z kolei powodować pewien zamęt i trudność w wyborze tej odpowiedniej dla nas. Niezależnie jednak od ich liczby, są to zazwyczaj inicjatywy otwarte na nowych członków, często nowi członkowie są przyjmowani na zasadzie wprowadzenia przez osobę, która już funkcjonuje w strukturze. Networking w takiej formie ma trochę inny wymiar. Poznajemy ludzi na zasadzie wspólnego zainteresowania danym tematem i chęci wspólnego działania, co stwarza istotną szansę na zaprezentowanie siebie, swoich doświadczeń i zrealizowanych projektów. A stąd już tylko jeden krok do podjęcia współpracy.

Najlepsze referencje

Rzucając się w wir spotkań „networkingowych”, często wielu z nas zapomina o tym, że na co dzień pracujemy w różnych środowiskach, że każdy z nas ma wielu znajomych. To ogromny potencjał, tym bardziej że osobiste rekomendacje to chyba najlepszy sposób na skuteczne nawiązywanie kontaktów biznesowych. Moje doświadczenia potwierdzają, że w czasach, kiedy każda firma dysponuje „najlepszym” produktem, ma „najlepszych” specjalistów, „wdrożyła setki rozwiązań”, a „każdy” kandydat do pracy może pochwalić się zapierającym dech w piersiach doświadczeniem – nie ma lepszej referencji niż osobista rekomendacja osoby, którą znam i której ufam. Dzięki rekomendacjom łatwiej uzyskać wiarygodną i adekwatną do sytuacji informację. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu czy w wyborze kandydata do pracy, czy dostawcy rozwiązań potrzebnych w danym momencie naszej firmie.


Przemyślany proces

Skuteczny networking jest procesem długotrwałym, ciągłym, systematycznym i dobrze przemyślanym. Poza naprawdę wyjątkowymi przypadkami nasze kontakty nie przerodzą się z dnia na dzień na konkretne efekty (znalezienie nowej pracy, sprzedaż usługi, pozyskanie inwestora). Budowanie kontaktów to budowanie prawdziwych relacji z prawdziwymi ludźmi, a to z kolei wymaga prawdziwego zaangażowania i zainteresowania się życiem i sprawami innych. Kliknięcie przycisku z napisem „join my network” to stanowczo za mało!

WAŻNE

Ciekawym pomysłem na zwiększenie swojej „widoczności” w sieci jest także korzystanie z ogólnie dostępnych forów internetowych, portali branżowych, grup tematycznych prowadzonych przez renomowane instytucje czy też specjalistycznych wortali HR. Stosując ten sposób, nie tylko poszerzamy krąg znajomych z interesującej nas branży, lecz także możemy pogłębiać wiedzę związaną z wykonywaniem określonego zawodu.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA