REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światło dzienne wpływa na efektywność i kreatywność

Subskrybuj nas na Youtube
Światło dzienne a miejsce pracy - wpływ na efektywność i kreatywność
Światło dzienne a miejsce pracy - wpływ na efektywność i kreatywność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Światło dzienne wpływa na efektywność i kreatywność w pracy. Jak zapewnić komfort psychiczny pracowników? Oto kilka trików, które pomagają rozjaśnić przestrzeń domową i biurową.

Światło pływa na samopoczucie psychiczne

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę Domondo we współpracy z agencją Elephate, ograniczony dostęp do światła dziennego w okresie jesienno-zimowym ma znaczny wpływ na komfort psychiczny, emocje, produktywność i kreatywność Polaków. W związku z tym aż 63% respondentów odczuwa senność i apatię, a 36% badanych skarży się na brak humoru. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

REKLAMA

W okresie jesienno-zimowym wielu z nas boryka się z problemem obniżonego nastroju. Kiedy na zewnątrz szybciej zapada zmrok i brakuje nam słońca, zaczynamy odczuwać tego konsekwencje – jesteśmy senni i rozdrażnieni, a także trudniej nam się skoncentrować. 80% badanych twierdzi, że większy dostęp do naturalnego światła wpływa na pozytywne myślenie i poprawia nastrój.

Okres jesienno-zimowy a nastrój

W sezonie jesienno-zimowym, gdy słońca i naturalnego światła jest mniej niż latem i wiosną, 63% respondentów odczuwa senność i apatię. Nieco ponad połowa badanych skarży się na zmęczenie, 36% na brak humoru, a 25% na zdenerwowanie. Tylko 11% respondentów nie dostrzega negatywnych odczuć związanych z ograniczonym dostępem do naturalnego światła zimą.

Respondenci zapytani o ocenę swojego samopoczucia psychicznego w różnych porach roku, w 51% przypadków odpowiadali, że jest ono najlepsze latem. 35% wskazywało na wiosnę, 5% na jesień, a 2% na zimę. Tylko 7% respondentów nie zauważyło korelacji między porą roku a swoim nastrojem.

światło dzienne a samopoczucie

Światło słoneczne regulatorem funkcji życiowych człowieka

Zdaniem psychologa biznesu, trenerki i współwłaścicielki Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego, Magdaleny Popek, istnieje silna zależność między dostępnością światła dziennego i kondycją psychiczną człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Światło słoneczne pełni rolę regulatora funkcji życiowych człowieka (i nie tylko). Deprywacja światła słonecznego może wpływać na obniżenie nastroju i sprzyjać stanom depresyjnym (ale wcale nie musi). Dlatego w krajach położonych bardziej na północ, mieszkańcy „doświetlają się” sztucznym światłem w ramach profilaktyki zaburzeń depresyjnych – opowiada.

Jak wpływają na człowieka przerwy w dostawie prądu?

Nie tylko ograniczony dostęp do światła naturalnego może negatywnie wpływać na samopoczucie. Podobnie bywa, gdy niespodziewanie znika światło sztuczne. Dzieje się tak podczas blackoutów, czyli nieplanowanych przerw w dostawie energii elektrycznej. Coraz częściej mówi się o tym w kontekście kryzysu na rynku energetycznym. ¾ respondentów przynajmniej raz w życiu doświadczyło czasowej przerwy w dostawie prądu w porze wieczornej. Emocje z tym związane na długo zapisały się w pamięci niektórych badanych. Najczęściej towarzyszy im niepokój i poczucie dezorganizacji życia. - Nie było prądu przez kilka dni. To był horror. W okolicy nic nie można było kupić, bo nie działały kasy fiskalne, bankomaty. Nie było gotówki – wspomina jeden z respondentów. Inna osoba mówi - Czułam lekki niepokój na początku, ale nie byłam sama, więc nie było to aż tak uciążliwe. Kiedy wrócił prąd i światło, poczułam ulgę, że nie trwało to zbyt długo.

W momencie blackoutu sporo osób uświadamia sobie, jak wielką rolę w życiu odgrywa technologia. Magdalena Popek zwraca uwagę na coś jeszcze. Odcięcie od prądu i dostępu do mediów może wiązać się z odczuwaniem lęku czy niepokoju. Warto w życiu codziennym wyłączać się od czasu do czasu z „bycia online” i dbać o higienę korzystania z mediów, by nie przestymulowywać i przebodźcowywać swojego mózgu.

światło a jakość snu i odpoczynek

Dostęp do światła naturalnego a efektywność pracy

O ile nie za bardzo mamy wpływ na blackouty i na zmianę pory roku oraz związaną z tym dostępność światła dziennego, o tyle w pewien sposób możemy zadbać o ilość światła w swoim otoczeniu, a tym samym zatroszczyć się o własny komfort psychiczny. W pracy spędzamy przynajmniej ⅓ każdego dnia, zatem powinniśmy w szczególny sposób zainteresować się panującymi tam warunkami oświetleniowymi. Przemawiają za tym dane zebrane w toku badań prowadzonych przez markę Domondo.

Niemal 80% respondentów godzi się ze stwierdzeniem, że dzięki dużej ilości światła dziennego pracuje efektywniej i jest bardziej kreatywna. Zdecydowana większość badanych woli też pracować w dzień, gdy dostęp do naturalnego oświetlenia jest większy. By zapewnić sobie odpowiednie doświetlenie miejsca pracy i codziennego funkcjonowania, korzystamy z różnych trików, które pomogą rozjaśnić przestrzeń. 54% badanych doświetla wnętrza za pomocą jasnych kolorów ścian i dodatków. 48% badanych montuje dodatkowe lampy, a 30% stawia na bardziej przepuszczalne osłony okienne. To często proste i skuteczne sposoby na polepszenie nastroju, warunków życia i pracy.

światło w domu

Pełny raport „Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen?” dostępny jest na stronie domondo.pl.

Źródło: 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

REKLAMA