| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak udostępnić szkolenia szerszemu gronu pracowników?

Jak udostępnić szkolenia szerszemu gronu pracowników?

Co roku przeznaczamy sporo czasu i środków na szkolenie pracowników, jednak efekty są co najmniej niezadowalające. Po pierwsze, ze względu na koszty nie możemy skierować na nie wszystkich pracowników. Po drugie, nigdy nie wiadomo, czy szkolenie, które wybierzemy, będzie skuteczne. Zastanawiamy się nad tym, by rozwiązać problem przez wprowadzenie szkoleń wideo. Czy będzie to dla nas dobre rozwiązanie? Co warto wiedzieć o takich szkoleniach?

Szkolenia wideo

Większość szkoleń to miniszkolenia wewnętrzne. Najlepsze firmy dbają o to, żeby ich pracownicy dzielili się wiedzą. Jest to łatwy i efektywny sposób podnoszenia kwalifikacji pracowników. Najłatwiejsze jest stworzenie zapisu wideo na podstawie transmitowanego szkolenia. Transmitowane szkolenie należy nagrać i w tej formie można udostępniać je wszystkim zainteresowanym. Niemal równie proste jest samodzielne przygotowanie takiego szkolenia – wystarczą komputer i najprostsza kamera, np. wbudowana w laptop lub podpinana kablem USB. Tak stworzone szkolenie można odtwarzać wiele razy.

Zgodnie z krzywą zapominania (prawidłowość odkryta przez Hermanna Ebbinghausa) już po kilku dniach zapominamy większość z tego, czego się nauczyliśmy. Jednocześnie po każdej następnej powtórce w głowie zostaje coraz więcej informacji. Możliwość wielokrotnego odtwarzania szkolenia przekłada się w sposób bezpośredni na poziom wiedzy uczestników.

Szkolenia wideo są dostępne w miejscu i czasie najbardziej odpowiadającym użytkownikowi. Rozwój rozwiązań mobilnych umożliwia korzystanie ze szkolenia za pomocą telefonu komórkowego czy netbooka, w ten sposób można dostosować szkolenia do potrzeb i możliwości pracownika.

Forma wideo oszczędza czas i środki potrzebne na przeprowadzanie szkoleń. Jest też bardziej efektywna i łatwiejsza w użytkowaniu niż tradycyjne szkolenia. Przykładem skutecznego jej wykorzystania jest uczenie pracowników wykonujących prace fizyczne. Aby przekazać im wiedzę, należy po prostu pokazać, jak się coś robi. Przy dużej rekrutacji może to nastręczać dodatkowych problemów i być bardzo czasochłonne dla przełożonych. Znacznym ułatwieniem będzie w takim przypadku wykorzystanie transmisji na żywo lub nagranego wcześniej szkolenia. Nowoczesne technologie pozwalają na bardzo precyzyjne zobrazowanie potrzebnych procesów, bez konieczności fizycznego przebywania przy ich realizacji. Ponownie możemy odwołać się do piramidy Dale’a, zgodnie z którą, najniższa jest jakość zapamiętania materiału czytanego – tylko 10 proc. – natomiast odsetek ten rośnie kilkukrotnie, kiedy do dyspozycji są treści wizualne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »