Kategorie

Rozegrana nauka

R
Symulator Global Management Challenge w ciągu ostatnich 30 lat zgromadził 400 tys. entuzjastów zarządzania w wirtualnej rzeczywistości z ponad 30 państw. Obecnie to największe w Polsce przedsięwzięcie oparte na zaawansowanej symulacji komputerowej, z którego zalet edukacyjnych mogą korzystać firmy dbające o rozwój swoich kadr.

Zwany wirtualnym treningiem zarządzania GMC rozwija się w Polsce od 2000 roku, ma formę ogólnokrajowych konkursów on-line. Symulacja gromadzi rocznie ponad 2 tys. uczestników, wśród nich znaleźli się pracownicy m.in. takich firm jak: Deloitte, Bank Zachodni WBK, BP Polska, Bakoma, Cemex, MARS, British American Tobacco, Philip Morris i dziesiątki innych. W Polsce z zalet symulacji skorzystało już ponad 15 tys. osób, a wśród nich menedżerowie, specjaliści, osoby ze stanowisk kierowniczych, tzw. young potentials, słuchacze MBA, absolwenci, jak również wybitni studenci uczelni wyższych. Osoby uczestniczące w wirtualnych rozgrywkach GMC do samej gry strategicznej podchodzą entuzjastycznie, a jej osadzenie w realiach biznesowych sprawia, że projekt ma zastosowanie jako efektywne szkolenie z zarządzania przedsiębiorstwem i podejmowania decyzji w wielu firmach.

Zasady gry

Reklama

Projekt wykorzystuje zaawansowany program komputerowy, w którym uczestnicy przejmują role zarządów wirtualnych spółek. Kierując przedsiębiorstwem przez kolejne etapy, gracze podejmują złożone decyzje operacyjne, m.in. z obszaru zarządzania personelem, produkcji, marketingu, sprzedaży, dystrybucji, finansowania działalności, podejmowanych inwestycji. Procesy, które w rzeczywistości zajmują całe lata, w grze zachodzą w ciągu zaledwie kilku dni lub nawet godzin. Dzięki temu uczestnicy gromadzą wiedzę i nowe doświadczenia z zakresu zarządzania firmą, poznają wpływ poszczególnych decyzji na wyniki organizacji, co z kolei zwiększa ich świadomość biznesową.

W GMC uczestniczą kilkuosobowe zespoły, a zatem dla osiągnięcia dobrych wyników bardzo ważne jest współdziałanie oraz grupowe podejmowanie decyzji. Dzięki zastosowanej symulacji szkoleni menedżerowie mogą zetknąć się z realistycznymi sytuacjami i uczyć się odpowiednio na nie reagować. Nawet doświadczeni przedstawiciele kierownictwa wysokiego szczebla mogą nauczyć się radzić sobie ze stresem towarzyszącym podejmowaniu trudnych decyzji w sytuacjach złożonych, pod presją nieubłaganych terminów.


Wymierne korzyści dla pracowników

Reklama

– Dzięki udziałowi w konkursie GMC uczestnicy będą mogli rozwijać nowe kompetencje i umiejętności, nie tylko poprzez rozwiązywanie trudnych zadań konkursowych, lecz także ucząc się od siebie nawzajem. Najważniejsza jest nie wygrana, ale udział i zaangażowanie młodych ludzi oraz nas – firm uczestniczących w konkursie – deklarował Jacek Kowalski, dyrektor wykonawczy Grupy TP ds. Zasobów Ludzkich, gdy Telekomunikacja Polska przystąpiła do udziału w projekcie jako sponsor generalny. – GMC traktujemy jako innowacyjne narzędzie rozwojowe. Dowodem na popularność projektu w GTP jest ogromna liczba osób zgłaszających się co roku do udziału w konkursie – dodaje Zbigniew Krzysztoń, dyrektor Departamentu Pionu Zarządzania Kompetencjami i Rozwojem Pracowników Grupy TP.

Projekt typu GMC może być elementem programu rozwoju talentów, gdyż symulacje pozwalają rozwijać wiele umiejętności biznesowych. Wśród korzyści wynikających z uczestnictwa w projekcie GMC warto wymienić m.in.: rozwój kompetencji i nowe doświadczenia z zakresu: analizowania zasad rządzących rynkiem, wyboru i rewizji strategii marketingowych, kadrowych i finansowych, analizowania raportów finansowych, podejmowania kompleksowych decyzji menedżerskich, elastycznego reagowania na zmiany w otoczeniu; ocenę potencjału – wsparcie przy assessment centre; efektywną integrację, budowanie zespołów, poprawę komunikacji i współpracy międzydziałowej; wsparcie programu promowania i rozwoju młodych talentów; wzmocnienie ducha zdrowej rywalizacji wewnątrz firmy i rozwój świadomości biznesowej.

Sponsorem nadchodzącej edycji konkursu będzie również Bank Zachodni WBK. – Prowadzimy wiele programów rozwojowych, rozwijamy talenty, zależy nam również na tym, aby nasi pracownicy mogli korzystać z różnych form rozwojowych – jedną z nich jest uczestnictwo w grze GMC. Gra jest nam znana od kilku lat. Dotychczas brali w niej udział nasi „Liderzy Przyszłości” – pracownicy realizujący program rozwojowy dla osób z potencjałem menedżerskim, natomiast w tym roku chcemy zaprosić do gry wszystkich pracowników banku. W naszym intranecie planujemy szeroką akcję promocyjną, w której wezmą udział również osoby reprezentujące BZ WBK w poprzednich edycjach gry. Chcemy wystawić 15 drużyn złożonych z pracowników banku i jednocześnie wesprzeć rozwój kompetencji wśród studentów, sponsorując 15 drużyn z różnych uczelni. To jest nasza cegiełka – wkład w ekonomiczny rozwój społeczeństwa. – mówi Zuzanna Piasecka, starszy trener ds. rozwoju kadry kierowniczej w banku. Chęć sponsorowania studentów, oprócz wystawienia drużyn firmowych, deklaruje również TP. – Chcemy przy okazji konkursu nawiązać bliższe relacje z młodymi talentami, a studenci startujący w GMC to nasi potencjalni kandydaci – zapewnia Zbigniew Krzysztoń z Grupy TP.


Realny czas

W GMC Poland mogą brać udział pracownicy zajmujący różne stanowiska, reprezentujący zróżnicowane specjalności. Wystarczy, że firma zgłosi chęć zastosowania GMC wewnątrz organizacji. Organizator zapewnia pomoc i materiały przydatne w wewnętrznej komunikacji. Rejestracja uczestników (zespołów trzy-, pięcioosobowych) do XI polskiej edycji GMC potrwa do 20 października. Konkurs będzie składał się z dwóch etapów on-line (listopad – grudzień tego roku, styczeń – luty 2011 r.) oraz finału krajowego (marzec 2011 r.) i światowego (kwiecień 2011 r.). Formuła on-line umożliwia uczestnikom samodzielną pracę w wybranym czasie i miejscu. Do udziału w symulacji wystarczy standardowy pakiet Office i dostęp do internetu.

Nagrodami w konkursie są m.in. wyjazd na Światowy Finał GMC do Makao oraz studia podyplomowe w Akademii Leona Koźmińskiego.

Wyzwania wirtualnego rynku

– Najważniejsza będzie zdolność szybkiej analizy sytuacji rynkowej i reakcja na niespodziewane zachowania konkurencji. Celem będzie poprawienie efektywności całej organizacji poprzez poprawę wyników poszczególnych działów. Wyzwań będzie bardzo wiele, ostra konkurencja, niepewni dostawcy, mało efektywne kanały dystrybucji – to może stanowić przeszkodę, ale też i początek nowego planu strategicznego – zapowiada Paulina Mazur, menedżer projektu, przed nadchodzącą XI edycją Konkursu GMC.

Projekt objęły patronatem honorowym Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Narodowy Bank Polski. Swoją obecność w roli Sponsora Generalnego GMC 2010 potwierdziły już Telekomunikacja Polska oraz Bank Zachodni WBK. Patronami medialnymi są „Brie”, „Gazeta Bankowa”, „Parkiet”, „Rzeczpospolita”, oraz „Personel i Zarządzanie”. Więcej informacji o konkursie GMC znajduje się na stronie www.gmcpoland.pl.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?