| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zachować dyscyplinę w myśleniu

Zachować dyscyplinę w myśleniu

Rozmowa z Tonym Mannem, specjalistą w dziedzinie profesjonalnej facylitacji.

● Na czym polega różnica w pracy trenera (coacha), konsultanta i facylitatora?

To ciekawe pytanie! Żeby na nie odpowiedzieć, trzeba najpierw zdefiniować dwa elementy obecne w każdym działaniu: samo zadanie oraz proces jego wykonania. Konsultant zna to zadanie i wie, jak powinien przebiegać proces jego realizacji. Coach również dysponuje zasobem wiedzy, którym chce się podzielić i w ten sposób włączyć się w realizację postawionego celu i zadania. Zazwyczaj pracuje on w relacjach indywidualnych (jeden do jednego) i stosuje wybraną metodologię, np. GROW. Natomiast facylitator korzysta z zestawu różnych modeli, narzędzi i technik, aby lepiej pomóc klientowi osiągać biznesowe rezultaty. Co więcej, facylitator często tworzy, projektuje cały proces, biorąc udział we wspólnych spotkaniach, konferencjach i warsztatach. W dodatku nawet kiedy coach pracuje z grupą osób, to ich zainteresowanie skupione jest na zespole i osobistym rozwoju. W przypadku facylitatora jest inaczej: on pracuje z klientem, opierając się na jego porządku – plan biznesowy.

●  W jaki sposób facylitacja, czyli ułatwianie współpracy, wpływa na wzrost efektywności pracy?

W tym pytaniu zawarte są dwie kwestie: jak facylitacja może pomóc w osiąganiu lepszej efektywności pracy i jak facylitator może pomóc w tym działaniu. Facylitatorzy swoją szczególną uwagę koncentrują na procesie. W ten sposób mogą ludziom, mającym różne doświadczenia, perspektywy, przygotowanie i rozmaite plany działania, lepiej pomagać w osiąganiu ich celu, bo stosują najbardziej odpowiednie modele, narzędzia i techniki. Wiedzą ponadto, jak pokonać skłonność jednej osoby do dominacji w grupie albo w jaki sposób dać pole do działania innym osobom, które, wnosząc swoje metody pracy i sposoby działania, mogą w rezultacie okazać się najlepszymi w grupie. Biorąc pod uwagę ich wiedzę i opinie, menedżer lub specjalista może najlepiej służyć swojemu zespołowi lub projektowi – właśnie poprzez zrobienie kroku wstecz, umożliwienie samodzielnego wykonania zadania i facylitację. To jest właściwa droga do podwyższenia efektywności pracy. Produktywność staje się bardziej skuteczna i efektywna, kiedy zostaje wprowadzony i udoskonalony jej proces. Oznacza to zmaksymalizowanie zużycia wszystkich zasobów: materiałów, maszyn i ludzi. Ale często menedżerowie wchodzą do pokoju, aby przedyskutować problem, lecz nie mają opracowanego żadnego procesu podziału zadań. W konsekwencji produktywność spada, zmarnowane są także zasoby: czas, energia i wysiłek ludzi. Jeżeli zastosowalibyśmy facylitację, stalibyśmy się o wiele bardziej skuteczni i efektywni podczas naszych spotkań.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »