| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Certyfikat na horyzoncie - jak rozsądnie wznowić szkolenia językowe

Certyfikat na horyzoncie - jak rozsądnie wznowić szkolenia językowe

Bez względu na to, czy w naszej firmie kryzys już minął, jest czy też dopiero nadejdzie, szkolenia językowe pracowników to istotny element rozwijania kapitału ludzkiego firmy i coraz częściej warunek rozwoju. Pod koniec 2008 roku, często pochopnie, zawieszano szkolenia językowe. Zbliża się kolejny rok akademicki, wiele firm będzie się zastanawiało nad ich wznowieniem. Ważne, żeby zrobić to w zaplanowany sposób – mądrze zainwestować w pracowników i to w tych, w których naprawdę warto.

Nie warto za bardzo polegać na rankingach szkół. Wiele z nich opiera się na deklaracjach zainteresowanych, a sama procedura weryfikacji tych deklaracji jest niedokładna i zawsze budzi zastrzeżenia co do metodyki sprawdzania i samych kryteriów oceny. Zatem ranking możemy potraktować jako pewien katalog szkół, którymi możemy się zainteresować, ale nie wierzmy, że szkoła nr 1 na pewno spełni nasze oczekiwania i dokładnie trafi w nasze potrzeby.

Znaki jakości to kierunkowskaz, nie wyrocznia. Standardy jakości w nauczaniu to istotny czynnik wyróżniający daną szkołę wśród konkurencji. Wśród takich „znaków jakości” znajdziemy między innymi akredytację PASE, znak Quality English, akredytację placówki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 roku czy też certyfikaty ISO, które regulują procedury w niektórych szkołach językowych. Posiadanie choć jednego z nich potwierdza, że szkoła ceni sobie jakość i dąży do jej podnoszenia. Zwróćmy jednak ponownie uwagę, że brak takiego certyfikatu nie dyskwalifikuje szkoły, która np. zatrudnia metodyka i ma własne, ustalone procedury dbania o jakość nauczania.

Rynek szkoleń językowych w Polsce miał swoje lepsze i gorsze lata, zatem, jeśli szkoła przeżyła już kilka lat na rynku i nadal prowadzi swoją działalność, oznacza to, że potrafiła sprostać wyzwaniom i udało się jej kontynuować nauczanie. Dajmy także szansę nowym szkołom, które – wiedząc jak trudno jest pozyskać nowego klienta – będą bardzo dbały o nasze zadowolenie i chętnie dostosują się do naszych wymagań. Należy jednak zwrócić uwagę, aby dyrektor szkoły nie był jednocześnie dyżurnym metodykiem oraz nie prowadził naszych zajęć w przerwach w zarządzaniu szkołą. W takim układzie ciężko będzie mówić o utrzymaniu poziomu i jakości nauczania.

Bez względu czy wybierzemy wielką szkołę sieciową, czy maleńką szkółkę w jednej i drugiej możemy spotkać tego samego lektora. Dlatego też, bardzo istotne jest, aby przed wyborem dostawcy zapoznać się z wykształceniem lektora. Odpowiednie wykształcenie i dopasowanie do nas lektora pod względem charakteru, charyzmy i dynamiki, to klucz do sukcesu. Dlatego, wybierając szkołę, zapytajmy, czy możemy zobaczyć skrócone CV lektorów przypisanych do naszej firmy (wykształcenie i doświadczenie) oraz czy możemy uczestniczyć w próbnej lekcji. Lektor powinien posiadać dyplom neofilologii lub móc pochwalić się ukończeniem nauczycielskiego kolegium języków obcych bądź certyfikatem CELTA/DELTA. Jeśli jeszcze studiuje, powinien być na IV lub V roku studiów. Im więcej lat doświadczenia, tym oczywiście lepiej, ale uważajmy aby nie trafić na znużonego nauczaniem lektora, który nie będzie nas inspirował do nauki.

Good luck!

Pamiętajmy, aby nie traktować szkoleń językowych jako tematu, który zlecamy szkole i nie chcemy więcej o nim słyszeć. Nasze zaangażowanie na poziomie kontroli nad projektem będzie pozytywnie motywujące i dla dostawcy, i dla słuchaczy.

UWAGA

Ktoś mógłby powiedzieć: „Wszędzie szukamy oszczędności, po co nam dodatkowo płatne testy?”. Wnioski z odpowiedzi na pytanie „Co będzie nas kosztować więcej: brak wiedzy o postępach i zaangażowaniu uczących się czy jednorazowy wydatek na test?” musi wyciągnąć już osoba zarządzająca szkoleniami.

Czytaj także

Autor:

dyrektor oddziału Educational Testing Service (ETS Global BV) w Polsce

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »