4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przygotuj się na to, że pod koniec spotkania pracodawca zapyta Cię o Twoje pytania do niego.
REKLAMA
To doskonały moment na zdobycie większej wiedzy o firmie i stanowisku. Dobrze postawione pytania do rekrutera pokażą mu Twoją motywację do pracy, której oczekują pracodawcy.
Żeby dotrzeć do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musisz zainteresować rekrutera swoim CV. Zobacz jak skutecznie napisać CV, które zwiększy Twoje szanse na zaproszenie.
1. Jakie są plany działu, do którego dołączę?
Pytanie o plany działu, do którego dołączysz pozwolą Ci dowiedzieć się:
- w jakich projektach będziesz miał okazję uczestniczyć,
- czy praca związana z Twoim stanowiskiem Ci odpowiada,
- jaką masz szansę na rozwój.
Starasz się o pracę w dziale marketingu. Dzięki powyższym pytaniom dowiesz się, czy firma planuje nowe akcje marketingowe czy też udział w nowych targach branżowych. Będziesz mógł realnie wyobrazić sobie swoją rolę w tych projektach.
Przemyśl czy kierunek, który został obrany przez szefa działu na pewno Cię interesuje. Jest to kluczowy moment w wyborze nowej pracy. Nie chciałbyś się przecież znaleźć się w firmie, która zajmuje się projektami, które są dla Ciebie mało atrakcyjne.
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Pytanie o plany działu pokazują również Twoje zaangażowanie i szczerą ciekawość nowej pracy. Rekruter uzna je jako dowód Twojej wysokiej motywacji. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie.
2. Jaki styl zarządzania ma mój przyszły przełożony?
Przełożony ma bardzo duży wpływ na Twoją pracę. Pytanie o to kim jest i w jaki sposób pracuje ze swoim zespołem jest więc niezwykle istotną kwestią.
Wiedza o swoim przyszłym szefie pozwoli Ci świadomie podjąć decyzję o zatrudnieniu w nowej firmie. Jeśli przełożony ma styl zarządzania, który Ci odpowiada, jest duża szansa, że będziesz zadowolony z nowej pracy.
Warto również szczerze powiedzieć o swoich oczekiwaniach i powiedzieć o tym, w jaki sposób Ty współpracujesz z przełożonym. Jeśli na przykład lubisz nieoficjalną atmosferę pracy, nie lubisz kontroli i samodzielnie podejmujesz decyzje dotyczące sposobu wykonywania zadań, powiedz o tym. W wypadku kiedy Twój przyszły przełożony preferuje odwrotny styl pracy, to stanowisko raczej nie jest dla Ciebie.
Ważne żebyś świadomie wybrał swoją nową pracę i potrafił przewidzieć czy firma, do której się zgłosiłeś Ci odpowiada. Pytanie o przyszłego szefa pozwoli Ci określić z dużym prawdopodobieństwem, czy dokonałeś właściwego wyboru.
3. Jak będą wyglądać kolejne etapy rekrutacji?
Jeśli pracodawca nie powiedział Ci jak zaplanowana jest cała rekrutacja koniecznie o to spytaj. Kiedy będziesz wiedzieć co Cię czeka, Twój stres związany z tym procesem będzie znacznie mniejszy.
Niektóre z etapów wymagają dodatkowego przygotowania. Jeśli pracodawca zaplanował przykładowo test z języka angielskiego, warto żebyś wiedział o tym odpowiednio wcześniej. Masz wtedy szansę poćwiczyć i przypomnieć sobie zwroty, których dawno nie używałeś.
Wiedza dotycząca kolejnych kroków rekrutacji pozwoli Ci również przygotować się psychicznie do następnych rozmów. Jeśli czekają Cię 3 spotkania, a jednym z nich jest rozmowa z dyrektorem generalnym i przełożonym działu, masz szansę sprawdzić wcześniej informacje kim są te osoby. Dzięki temu będziesz mniej się denerwować i lepiej się zaprezentujesz.
4. Kiedy mogę liczyć na informację zwrotną?
Pod koniec rozmowy nie zapomnij spytać, kiedy będzie znany wynik rekrutacji lub jej etapu. Jest to kluczowa kwestia, szczególnie jeśli masz zaplanowane rozmowy z innymi pracodawcami.
REKLAMA
Masz prawo znać ocenę swojej kandydatury, bez względu na to czy jest pozytywna czy negatywna. Jeśli pracodawca zadeklarował, że udzieli Ci odpowiedzi w ciągu 2 tygodni, poczekaj cierpliwie do tego momentu. W razie braku kontaktu z jego strony po tym czasie, możesz spytać o informację zwrotną.
Termin odpowiedzi może być dla Ciebie istotny jeśli jesteś w trakcie innego procesu rekrutacyjnego. Możesz wtedy przygotować się do tego, jaką decyzję podjąć gdy druga firma złoży Ci ofertę zatrudnienia. Możesz albo ją przyjąć nie czekając na decyzję pierwszego rekrutera, albo poprosić firmę, która chce rozpocząć z Tobą pracę, by poczekała kilka dni na Twoją decyzję.
Dzięki wiedzy dotyczącej terminu informacji zwrotnej będziesz wiedzieć co Cię czeka, więc stres związany z procesem rekrutacyjnym będzie mniejszy.
Pamiętaj, że pytania, które zadasz podczas rozmowy o pracę pozwolą Ci zdobyć większą wiedzę na temat swojego przyszłego stanowiska i przełożonego. Jest to kluczowa kwestia dotycząca decyzji o zatrudnieniu się w nowej firmie. Takie pytania pokażą też Twoją motywację, na której zależy pracodawcy. Kiedy je zadasz, zwiększysz w związku z tym swoją szansę na nową pracę.
Zastanawiasz się, czy są pytania, których nie powinno się zadawać pracodawcy? Zobacz, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zmniejszają Twoje szanse na pracę: https://interviewme.pl/blog/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-jakich-nie-zadawac
Autor: Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat