REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę

4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę/ fot. Fotolia
4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze postawione pytania do rekrutera pokażą mu Twoją motywację do pracy, której oczekują pracodawcy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o co warto spytać się na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby zwiększyć swoją szansę na zdobycie pracy.

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przygotuj się na to, że pod koniec spotkania pracodawca zapyta Cię o Twoje pytania do niego.

REKLAMA

Autopromocja

To doskonały moment na zdobycie większej wiedzy o firmie i stanowisku. Dobrze postawione pytania do rekrutera pokażą mu Twoją motywację do pracy, której oczekują pracodawcy.

Żeby dotrzeć do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musisz zainteresować rekrutera swoim CV. Zobacz jak skutecznie napisać CV, które zwiększy Twoje szanse na zaproszenie.

1. Jakie są plany działu, do którego dołączę?

Pytanie o plany działu, do którego dołączysz pozwolą Ci dowiedzieć się:

  • w jakich projektach będziesz miał okazję uczestniczyć,
  • czy praca związana z Twoim stanowiskiem Ci odpowiada,
  • jaką masz szansę na rozwój.

Starasz się o pracę w dziale marketingu. Dzięki powyższym pytaniom dowiesz się, czy firma planuje nowe akcje marketingowe czy też udział w nowych targach branżowych. Będziesz mógł realnie wyobrazić sobie swoją rolę w tych projektach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemyśl czy kierunek, który został obrany przez szefa działu na pewno Cię interesuje. Jest to kluczowy moment w wyborze nowej pracy. Nie chciałbyś się przecież znaleźć się w firmie, która zajmuje się projektami, które są dla Ciebie mało atrakcyjne.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Pytanie o plany działu pokazują również Twoje zaangażowanie i szczerą ciekawość nowej pracy. Rekruter uzna je jako dowód Twojej wysokiej motywacji. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie.

2. Jaki styl zarządzania ma mój przyszły przełożony?

Przełożony ma bardzo duży wpływ na Twoją pracę. Pytanie o to kim jest i w jaki sposób pracuje ze swoim zespołem jest więc niezwykle istotną kwestią.

Wiedza o swoim przyszłym szefie pozwoli Ci świadomie podjąć decyzję o zatrudnieniu w nowej firmie. Jeśli przełożony ma styl zarządzania, który Ci odpowiada, jest duża szansa, że będziesz zadowolony z nowej pracy.

Warto również szczerze powiedzieć o swoich oczekiwaniach i powiedzieć o tym, w jaki sposób Ty współpracujesz z przełożonym. Jeśli na przykład lubisz nieoficjalną atmosferę pracy, nie lubisz kontroli i samodzielnie podejmujesz decyzje dotyczące sposobu wykonywania zadań, powiedz o tym. W wypadku kiedy Twój przyszły przełożony preferuje odwrotny styl pracy, to stanowisko raczej nie jest dla Ciebie.

Ważne żebyś świadomie wybrał swoją nową pracę i potrafił przewidzieć czy firma, do której się zgłosiłeś Ci odpowiada. Pytanie o przyszłego szefa pozwoli Ci określić z dużym prawdopodobieństwem, czy dokonałeś właściwego wyboru.


3. Jak będą wyglądać kolejne etapy rekrutacji?

Jeśli pracodawca nie powiedział Ci jak zaplanowana jest cała rekrutacja koniecznie o to spytaj. Kiedy będziesz wiedzieć co Cię czeka, Twój stres związany z tym procesem będzie znacznie mniejszy.

Niektóre z etapów wymagają dodatkowego przygotowania. Jeśli pracodawca zaplanował przykładowo test z języka angielskiego, warto żebyś wiedział o tym odpowiednio wcześniej. Masz wtedy szansę poćwiczyć i przypomnieć sobie zwroty, których dawno nie używałeś.

Wiedza dotycząca kolejnych kroków rekrutacji pozwoli Ci również przygotować się psychicznie do następnych rozmów. Jeśli czekają Cię 3 spotkania, a jednym z nich jest rozmowa z dyrektorem generalnym i przełożonym działu, masz szansę sprawdzić wcześniej informacje kim są te osoby. Dzięki temu będziesz mniej się denerwować i lepiej się zaprezentujesz.

4. Kiedy mogę liczyć na informację zwrotną?

Pod koniec rozmowy nie zapomnij spytać, kiedy będzie znany wynik rekrutacji lub jej etapu. Jest to kluczowa kwestia, szczególnie jeśli masz zaplanowane rozmowy z innymi pracodawcami.

REKLAMA

Masz prawo znać ocenę swojej kandydatury, bez względu na to czy jest pozytywna czy negatywna. Jeśli pracodawca zadeklarował, że udzieli Ci odpowiedzi w ciągu 2 tygodni, poczekaj cierpliwie do tego momentu. W razie braku kontaktu z jego strony po tym czasie, możesz spytać o informację zwrotną.

Termin odpowiedzi może być dla Ciebie istotny jeśli jesteś w trakcie innego procesu rekrutacyjnego. Możesz wtedy przygotować się do tego, jaką decyzję podjąć gdy druga firma złoży Ci ofertę zatrudnienia. Możesz albo ją przyjąć nie czekając na decyzję pierwszego rekrutera, albo poprosić firmę, która chce rozpocząć z Tobą pracę, by poczekała kilka dni na Twoją decyzję.

Dzięki wiedzy dotyczącej terminu informacji zwrotnej będziesz wiedzieć co Cię czeka, więc stres związany z procesem rekrutacyjnym będzie mniejszy.

Pamiętaj, że pytania, które zadasz podczas rozmowy o pracę pozwolą Ci zdobyć większą wiedzę na temat swojego przyszłego stanowiska i przełożonego. Jest to kluczowa kwestia dotycząca decyzji o zatrudnieniu się w nowej firmie. Takie pytania pokażą też Twoją motywację, na której zależy pracodawcy. Kiedy je zadasz, zwiększysz w związku z tym swoją szansę na nową pracę.

Zastanawiasz się, czy są pytania, których nie powinno się zadawać pracodawcy? Zobacz, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zmniejszają Twoje szanse na pracę: https://interviewme.pl/blog/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-jakich-nie-zadawac

Autor: Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA