Kategorie

4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę

4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę/ fot. Fotolia
4 pytania, które warto zadać pracodawcy podczas rozmowy o pracę/ fot. Fotolia
Dobrze postawione pytania do rekrutera pokażą mu Twoją motywację do pracy, której oczekują pracodawcy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, o co warto spytać się na rozmowie kwalifikacyjnej, żeby zwiększyć swoją szansę na zdobycie pracy.

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przygotuj się na to, że pod koniec spotkania pracodawca zapyta Cię o Twoje pytania do niego.

To doskonały moment na zdobycie większej wiedzy o firmie i stanowisku. Dobrze postawione pytania do rekrutera pokażą mu Twoją motywację do pracy, której oczekują pracodawcy.

Żeby dotrzeć do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musisz zainteresować rekrutera swoim CV. Zobacz jak skutecznie napisać CV, które zwiększy Twoje szanse na zaproszenie.

1. Jakie są plany działu, do którego dołączę?

Pytanie o plany działu, do którego dołączysz pozwolą Ci dowiedzieć się:

 • w jakich projektach będziesz miał okazję uczestniczyć,
 • czy praca związana z Twoim stanowiskiem Ci odpowiada,
 • jaką masz szansę na rozwój.

Starasz się o pracę w dziale marketingu. Dzięki powyższym pytaniom dowiesz się, czy firma planuje nowe akcje marketingowe czy też udział w nowych targach branżowych. Będziesz mógł realnie wyobrazić sobie swoją rolę w tych projektach.

Przemyśl czy kierunek, który został obrany przez szefa działu na pewno Cię interesuje. Jest to kluczowy moment w wyborze nowej pracy. Nie chciałbyś się przecież znaleźć się w firmie, która zajmuje się projektami, które są dla Ciebie mało atrakcyjne.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Pytanie o plany działu pokazują również Twoje zaangażowanie i szczerą ciekawość nowej pracy. Rekruter uzna je jako dowód Twojej wysokiej motywacji. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie.

2. Jaki styl zarządzania ma mój przyszły przełożony?

Przełożony ma bardzo duży wpływ na Twoją pracę. Pytanie o to kim jest i w jaki sposób pracuje ze swoim zespołem jest więc niezwykle istotną kwestią.

Wiedza o swoim przyszłym szefie pozwoli Ci świadomie podjąć decyzję o zatrudnieniu w nowej firmie. Jeśli przełożony ma styl zarządzania, który Ci odpowiada, jest duża szansa, że będziesz zadowolony z nowej pracy.

Warto również szczerze powiedzieć o swoich oczekiwaniach i powiedzieć o tym, w jaki sposób Ty współpracujesz z przełożonym. Jeśli na przykład lubisz nieoficjalną atmosferę pracy, nie lubisz kontroli i samodzielnie podejmujesz decyzje dotyczące sposobu wykonywania zadań, powiedz o tym. W wypadku kiedy Twój przyszły przełożony preferuje odwrotny styl pracy, to stanowisko raczej nie jest dla Ciebie.

Ważne żebyś świadomie wybrał swoją nową pracę i potrafił przewidzieć czy firma, do której się zgłosiłeś Ci odpowiada. Pytanie o przyszłego szefa pozwoli Ci określić z dużym prawdopodobieństwem, czy dokonałeś właściwego wyboru.


3. Jak będą wyglądać kolejne etapy rekrutacji?

Jeśli pracodawca nie powiedział Ci jak zaplanowana jest cała rekrutacja koniecznie o to spytaj. Kiedy będziesz wiedzieć co Cię czeka, Twój stres związany z tym procesem będzie znacznie mniejszy.

Niektóre z etapów wymagają dodatkowego przygotowania. Jeśli pracodawca zaplanował przykładowo test z języka angielskiego, warto żebyś wiedział o tym odpowiednio wcześniej. Masz wtedy szansę poćwiczyć i przypomnieć sobie zwroty, których dawno nie używałeś.

Wiedza dotycząca kolejnych kroków rekrutacji pozwoli Ci również przygotować się psychicznie do następnych rozmów. Jeśli czekają Cię 3 spotkania, a jednym z nich jest rozmowa z dyrektorem generalnym i przełożonym działu, masz szansę sprawdzić wcześniej informacje kim są te osoby. Dzięki temu będziesz mniej się denerwować i lepiej się zaprezentujesz.

4. Kiedy mogę liczyć na informację zwrotną?

Pod koniec rozmowy nie zapomnij spytać, kiedy będzie znany wynik rekrutacji lub jej etapu. Jest to kluczowa kwestia, szczególnie jeśli masz zaplanowane rozmowy z innymi pracodawcami.

Masz prawo znać ocenę swojej kandydatury, bez względu na to czy jest pozytywna czy negatywna. Jeśli pracodawca zadeklarował, że udzieli Ci odpowiedzi w ciągu 2 tygodni, poczekaj cierpliwie do tego momentu. W razie braku kontaktu z jego strony po tym czasie, możesz spytać o informację zwrotną.

Termin odpowiedzi może być dla Ciebie istotny jeśli jesteś w trakcie innego procesu rekrutacyjnego. Możesz wtedy przygotować się do tego, jaką decyzję podjąć gdy druga firma złoży Ci ofertę zatrudnienia. Możesz albo ją przyjąć nie czekając na decyzję pierwszego rekrutera, albo poprosić firmę, która chce rozpocząć z Tobą pracę, by poczekała kilka dni na Twoją decyzję.

Dzięki wiedzy dotyczącej terminu informacji zwrotnej będziesz wiedzieć co Cię czeka, więc stres związany z procesem rekrutacyjnym będzie mniejszy.

Pamiętaj, że pytania, które zadasz podczas rozmowy o pracę pozwolą Ci zdobyć większą wiedzę na temat swojego przyszłego stanowiska i przełożonego. Jest to kluczowa kwestia dotycząca decyzji o zatrudnieniu się w nowej firmie. Takie pytania pokażą też Twoją motywację, na której zależy pracodawcy. Kiedy je zadasz, zwiększysz w związku z tym swoją szansę na nową pracę.

Zastanawiasz się, czy są pytania, których nie powinno się zadawać pracodawcy? Zobacz, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zmniejszają Twoje szanse na pracę: https://interviewme.pl/blog/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-jakich-nie-zadawac

Autor: Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.