REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa era rekrutacji. Liczą się umiejętności, nie dyplomy

Liczą się umiejętności, nie dyplomy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy na całym świecie coraz częściej zwracają uwagę na konkretne umiejętności podczas zatrudniania. To świadczy o zmianie w sposobie rekrutacji. Wykształcenie traci na wartości, zwłaszcza gdy nie idzie w parze z praktycznymi kompetencjami. W tym świetle, rewolucja w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) nabiera znaczenia. 

Sztuczna inteligencja to przełomowa technologia, która nie tylko zredefiniowała sposób, w jaki wykonujemy zadania, ale także zwiększyła naszą efektywność. Dodatkowo, spowodowała wzrost zapotrzebowania na osoby, które są zaznajomione z obsługą i zrozumieniem AI. Ostatecznie, umiejętność pracy z sztuczną inteligencją staje się równie kluczowa, jak kiedyś biegłość w korzystaniu z internetu.

REKLAMA

Autopromocja

Upadek zatrudnienia opartego na stanowiskach i dyplomach

Tradycyjne metody pozyskiwania talentów są coraz częściej podważane pod kątem ich nieefektywności i ograniczeń, jakie nakładają. Przez lata skupiano się na kwalifikacjach przez pryzmat edukacji i doświadczenia, często pomijając najważniejszy aspekt – umiejętności. Dotychczasowy podział tworzył strukturę organizacji, definiując role, obowiązki i kulturę organizacyjną firm. Jednak w obliczu zmian demograficznych i technologicznych, tradycyjny model nie spełniał już swojej roli. Dane LinkedIn pokazują, że wymagane umiejętności dla danego stanowiska zmieniły się już o około 25% od 2015 roku, a liczba ta ma się podwoić ze względu na AI.

Nowe umiejętności pracowników w erze AI

Magdalena Zajkowska, Wiceprezes Zarządu Nest Banku, zauważa dynamiczne zmiany na rynku pracy, podkreślając, że praca zmienia swój charakter na bardziej wielozadaniowy i interdyscyplinarny, wykraczający poza utarte ramy. Ta transformacja kwestionuje długo utrzymywane założenia dotyczące tradycyjnych modeli zatrudnienia. W efekcie, coraz więcej firm kieruje się umiejętnościami pracowników, a nie definicją stanowiska, na którym pracują. Potwierdzają to dane rynkowe: 71% pracowników przyznaje, że ich obowiązki wykraczają poza formalne opisy stanowisk, a 81% kadry kierowniczej zauważa, że praca jest realizowana w różnych obszarach funkcjonalnych (źródło: 2023 Global human capital trends | Deloitte Insights).

Według najnowszych badań Microsoftu, 82% liderów globalnie i 85% w regionie Azji i Pacyfiku uważa, że w przyszłości zdominowanej przez sztuczną inteligencję, pracownicy będą potrzebować nowych kompetencji. Najważniejsze z nich to: umiejętność dostosowywania się do zmian, idąca za tym elastyczność i szczególnie ważna inteligencja emocjonalna. Te umiejętności staną się kluczowymi kompetencjami, nie tylko dla specjalistów w dziedzinie AI, ale dla każdego, kto będzie z niej korzystał w swojej pracy.

REKLAMA

Osoby zaangażowane w rozwijanie i wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji wykazują się nie tylko zaawansowaną wiedzą techniczną, ale również głębokim zrozumieniem procesów biznesowych. Oznacza to, że muszą być zdolne do precyzyjnej analizy i oceny różnych aspektów działalności firmy, od generowania przychodów po interakcje z klientami i logistykę. Taka kompleksowa analiza jest niezbędna dla efektywnego wykorzystania AI w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów biznesowych i maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inteligencja emocjonalna, choć może wydawać się nieco nietypową umiejętnością w kontekście pracy z AI, odgrywa kluczową rolę. W erze rosnącej automatyzacji i zaawansowanych technologii, umiejętność rozróżnienia sytuacji, w których AI jest najbardziej efektywne, od tych, które wymagają ludzkiego zaangażowania, staje się coraz ważniejsza. Na przykład, w kontakcie z klientem, AI może efektywnie sortować dane i udzielać prostych odpowiedzi, ale w sytuacjach wymagających empatii i głębokiego zrozumienia, ludzki element jest niezastąpiony.

Microsoft w swoich badaniach podkreśla, że równowaga między biegłością techniczną, a inteligencją emocjonalną jest kluczowa dla przyszłych liderów w dziedzinie AI. Nie chodzi tylko o znajomość algorytmów i umiejętność ich programowania, ale również o zrozumienie, jak i kiedy te algorytmy powinny być stosowane w kontekście szerszych celów biznesowych i ludzkich potrzeb. To holistyczne podejście do kompetencji w dziedzinie AI wyróżnia prawdziwych innowatorów i liderów na tym dynamicznie rozwijającym się rynku.

Umiejętności wspierają różnorodność

Koncentracja na umiejętnościach kandydatów sprzyja również utrzymaniu wysokiej różnorodności w organizacji, co z kolei prowadzi do zwiększenia puli potencjalnych pracowników, uwzględniając większą reprezentację płci, różnych grup wiekowych czy narodowości.

Magdalena Zajkowska podkreśla, że zakres i znaczenie tych zmian ma potencjał do naturalnego wprowadzenia różnorodności w struktury organizacyjne. Na stanowiskach, gdzie kobiety są słabo reprezentowane, zatrudnianie oparte na umiejętnościach może zwiększyć ich udział w puli kandydatów nawet o 24%. To samo dotyczy różnych grup wiekowych. Udział pokolenia Z w tej strategii jest ponad dziesięciokrotnie wyższy, a pule kandydatów z pokolenia X i Millenialsów rosną odpowiednio 8,5-krotnie i 9-krotnie.

Kierowanie się umiejętnościami podczas rekrutacji naturalnie rozszerza kryteria wyszukiwania pracowników. Według badań LinkedIn doprowadziło to do średnio 9,4-krotnego wzrostu liczby kwalifikujących się kandydatów. To niemal dziesięciokrotny skok w potencjale osób, które wcześniej były pomijane. Takie podejście prowadzi do zmiany paradygmatu w zatrudnianiu, umożliwiając firmom skuteczniejszą konkurencję na rynku talentów i jednocześnie rozwijanie możliwości i potencjału ich pracowników.

Wzrost zatrudnienia opartego na umiejętnościach odzwierciedla głęboką zmianę w podejściu i strategiach rekrutacyjnych pracodawców. Coraz częściej kładą oni nacisk na kompetencje kandydata, a nie na jego wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Zgodnie z raportem TestGorilla z 2022 roku, 76% pracodawców w celu znalezienia nowych talentów zastosowało jakąś formę zatrudniania opartego na umiejętnościach, a w 55% przypadków używano testów dostosowanych do konkretnego stanowiska. To podejście zyskuje na popularności – LinkedIn odnotowuje 21% wzrost w liczbie ogłoszeń o pracę, które kładą nacisk na umiejętności, a nie formalne kwalifikacje.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA