REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa era rekrutacji. Liczą się umiejętności, nie dyplomy

Liczą się umiejętności, nie dyplomy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy na całym świecie coraz częściej zwracają uwagę na konkretne umiejętności podczas zatrudniania. To świadczy o zmianie w sposobie rekrutacji. Wykształcenie traci na wartości, zwłaszcza gdy nie idzie w parze z praktycznymi kompetencjami. W tym świetle, rewolucja w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) nabiera znaczenia. 

Sztuczna inteligencja to przełomowa technologia, która nie tylko zredefiniowała sposób, w jaki wykonujemy zadania, ale także zwiększyła naszą efektywność. Dodatkowo, spowodowała wzrost zapotrzebowania na osoby, które są zaznajomione z obsługą i zrozumieniem AI. Ostatecznie, umiejętność pracy z sztuczną inteligencją staje się równie kluczowa, jak kiedyś biegłość w korzystaniu z internetu.

Autopromocja

Upadek zatrudnienia opartego na stanowiskach i dyplomach

Tradycyjne metody pozyskiwania talentów są coraz częściej podważane pod kątem ich nieefektywności i ograniczeń, jakie nakładają. Przez lata skupiano się na kwalifikacjach przez pryzmat edukacji i doświadczenia, często pomijając najważniejszy aspekt – umiejętności. Dotychczasowy podział tworzył strukturę organizacji, definiując role, obowiązki i kulturę organizacyjną firm. Jednak w obliczu zmian demograficznych i technologicznych, tradycyjny model nie spełniał już swojej roli. Dane LinkedIn pokazują, że wymagane umiejętności dla danego stanowiska zmieniły się już o około 25% od 2015 roku, a liczba ta ma się podwoić ze względu na AI.

Nowe umiejętności pracowników w erze AI

Magdalena Zajkowska, Wiceprezes Zarządu Nest Banku, zauważa dynamiczne zmiany na rynku pracy, podkreślając, że praca zmienia swój charakter na bardziej wielozadaniowy i interdyscyplinarny, wykraczający poza utarte ramy. Ta transformacja kwestionuje długo utrzymywane założenia dotyczące tradycyjnych modeli zatrudnienia. W efekcie, coraz więcej firm kieruje się umiejętnościami pracowników, a nie definicją stanowiska, na którym pracują. Potwierdzają to dane rynkowe: 71% pracowników przyznaje, że ich obowiązki wykraczają poza formalne opisy stanowisk, a 81% kadry kierowniczej zauważa, że praca jest realizowana w różnych obszarach funkcjonalnych (źródło: 2023 Global human capital trends | Deloitte Insights).

Według najnowszych badań Microsoftu, 82% liderów globalnie i 85% w regionie Azji i Pacyfiku uważa, że w przyszłości zdominowanej przez sztuczną inteligencję, pracownicy będą potrzebować nowych kompetencji. Najważniejsze z nich to: umiejętność dostosowywania się do zmian, idąca za tym elastyczność i szczególnie ważna inteligencja emocjonalna. Te umiejętności staną się kluczowymi kompetencjami, nie tylko dla specjalistów w dziedzinie AI, ale dla każdego, kto będzie z niej korzystał w swojej pracy.

Osoby zaangażowane w rozwijanie i wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji wykazują się nie tylko zaawansowaną wiedzą techniczną, ale również głębokim zrozumieniem procesów biznesowych. Oznacza to, że muszą być zdolne do precyzyjnej analizy i oceny różnych aspektów działalności firmy, od generowania przychodów po interakcje z klientami i logistykę. Taka kompleksowa analiza jest niezbędna dla efektywnego wykorzystania AI w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów biznesowych i maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inteligencja emocjonalna, choć może wydawać się nieco nietypową umiejętnością w kontekście pracy z AI, odgrywa kluczową rolę. W erze rosnącej automatyzacji i zaawansowanych technologii, umiejętność rozróżnienia sytuacji, w których AI jest najbardziej efektywne, od tych, które wymagają ludzkiego zaangażowania, staje się coraz ważniejsza. Na przykład, w kontakcie z klientem, AI może efektywnie sortować dane i udzielać prostych odpowiedzi, ale w sytuacjach wymagających empatii i głębokiego zrozumienia, ludzki element jest niezastąpiony.

Microsoft w swoich badaniach podkreśla, że równowaga między biegłością techniczną, a inteligencją emocjonalną jest kluczowa dla przyszłych liderów w dziedzinie AI. Nie chodzi tylko o znajomość algorytmów i umiejętność ich programowania, ale również o zrozumienie, jak i kiedy te algorytmy powinny być stosowane w kontekście szerszych celów biznesowych i ludzkich potrzeb. To holistyczne podejście do kompetencji w dziedzinie AI wyróżnia prawdziwych innowatorów i liderów na tym dynamicznie rozwijającym się rynku.

Umiejętności wspierają różnorodność

Koncentracja na umiejętnościach kandydatów sprzyja również utrzymaniu wysokiej różnorodności w organizacji, co z kolei prowadzi do zwiększenia puli potencjalnych pracowników, uwzględniając większą reprezentację płci, różnych grup wiekowych czy narodowości.

Magdalena Zajkowska podkreśla, że zakres i znaczenie tych zmian ma potencjał do naturalnego wprowadzenia różnorodności w struktury organizacyjne. Na stanowiskach, gdzie kobiety są słabo reprezentowane, zatrudnianie oparte na umiejętnościach może zwiększyć ich udział w puli kandydatów nawet o 24%. To samo dotyczy różnych grup wiekowych. Udział pokolenia Z w tej strategii jest ponad dziesięciokrotnie wyższy, a pule kandydatów z pokolenia X i Millenialsów rosną odpowiednio 8,5-krotnie i 9-krotnie.

Kierowanie się umiejętnościami podczas rekrutacji naturalnie rozszerza kryteria wyszukiwania pracowników. Według badań LinkedIn doprowadziło to do średnio 9,4-krotnego wzrostu liczby kwalifikujących się kandydatów. To niemal dziesięciokrotny skok w potencjale osób, które wcześniej były pomijane. Takie podejście prowadzi do zmiany paradygmatu w zatrudnianiu, umożliwiając firmom skuteczniejszą konkurencję na rynku talentów i jednocześnie rozwijanie możliwości i potencjału ich pracowników.

Wzrost zatrudnienia opartego na umiejętnościach odzwierciedla głęboką zmianę w podejściu i strategiach rekrutacyjnych pracodawców. Coraz częściej kładą oni nacisk na kompetencje kandydata, a nie na jego wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Zgodnie z raportem TestGorilla z 2022 roku, 76% pracodawców w celu znalezienia nowych talentów zastosowało jakąś formę zatrudniania opartego na umiejętnościach, a w 55% przypadków używano testów dostosowanych do konkretnego stanowiska. To podejście zyskuje na popularności – LinkedIn odnotowuje 21% wzrost w liczbie ogłoszeń o pracę, które kładą nacisk na umiejętności, a nie formalne kwalifikacje.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA