REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Talentów Gallupa. Na czym polega? Co daje pracodawcy?

Na czym polega Test Talentów Gallupa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy poszukujący na rynku talentów coraz częściej sięgają po narzędzia takie jak Test Talentów Gallupa, który już na etapie procesu rekrutacyjnego pozwala uniknąć ryzyka błędu rekrutacyjnego, czy też je zminimalizować. Na czym polega Test Talentów Gallupa?
rozwiń >

Test Talentów Gallupa. Poznaj swoje mocne strony

W przeciwieństwie do wielu innych testów osobowości identyfikujących obszary wymagające usprawnień, Test Talentów Gallupa — a dokładniej: badanie CliftonStrengths, skupia się na naszych mocnych stronach. Oparty jest na długoletnich badaniach, prowadzonych przez firmę Gallup, na podstawie których opracowano 34 najczęściej występujące talenty. Test Gallupa jest rozbudowaną analizą wrodzonych cech i predyspozycji, które zostały podzielone na cztery główne domeny: myślenie strategiczne, budowanie relacji, wywieranie wpływu i wykonywanie zadań.

REKLAMA

Autopromocja

Droga do rozwoju

Test Talentów Gallupa został stworzony do celów rozwojowych. Sprawdzi się zatem podczas określania obszarów największej produktywności i takich, w których potencjalnie można uzyskać najlepsze rezultaty. Nie powinien jednak sugerować kierunku ścieżki zawodowej czy też weryfikować, czy obecnie realizowana jest tą właściwą. Wszystkie talenty mogą się sprawdzić w niemal każdym zawodzie, choć są też profesje oferujące większe lub mniejsze możliwości ich wykorzystywania i przekształcenia w mocne strony.  Nie ma jednak dobrych, czy też złych konfiguracji. Co więcej, nasze talenty mogą mieć dwa oblicza – to, które sprawia, że wznosimy się na wyżyny lub - wręcz przeciwnie. Dlatego w interpretacji wyników niezbędne jest wsparcie doświadczonego Trenera Gallupa.

Test Talentów Gallupa jako narzędzie dla pracodawcy

Mając świadomość predyspozycji pracownika, można go właściwie pokierować, by w organizacji pełnił rolę, w  której będzie się mógł wykazać adekwatnie do posiadanych cech i umiejętności. Test Talentów Gallupa powinien jednak odnosić się do osób, które już są wewnątrz organizacji. Badanie może być oczywiście przeprowadzone na etapie rekrutacji, ale jego wyniki nie powinny być wykorzystywane do porównywania z innymi kandydatami i decydowania o finalnym wyborze pracownika. Może być to narzędzie pomocne w przypisaniu pracownika do zespołu i managera lub ułożeniu dla niego ścieżki rozwoju na kolejne miesiące czy lata. 

Wartość dodana dla organizacji

Przykładowo, na podstawie Testu Talentów Gallupa przeprowadzonego wśród 99% pracowników Michael Page 
w 2023 roku, określono 5 głównych talentów występujących w organizacji, w oparciu, o które zarząd przeanalizował jeszcze raz zadania i cele, które dotychczas stawiał przed pracownikami - część z nich uległa zmianie. Co więcej, przyczyniło się to do jeszcze bardziej efektywnej współpracy w zespołach i poprawie relacji między przełożonymi, a pracownikami.

Czym jest talent indywidualizacji?

Jednym z talentów Gallupa, który znalazł się w pierwszej „piątce” wśród pracowników Michael Page jest talent indywidualizacji. Powinien być on kluczem doboru pracowników do organizacji, gdyż jest to talent z tzw. domeny relacyjnej, niezwykle intuicyjny. W tym przypadku intuicja nakierowana jest na ludzi. Osoby z talentem indywidualizacji mają umiejętność dostrzegania potencjału u innych oraz ich unikalnych cech, które mogłyby się sprawdzić w danym środowisku pracy. Potrafią dzięki temu zauważyć, kto z kim będzie się dobrze porozumiewał i współpracował, tworząc dzięki temu efektywne zespoły. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie przy rekrutacji

Wykorzystanie talentu indywidualizacji w procesie rekrutacyjnym pozwala stworzyć profil poszukiwanego kandydata, co w następstwie umożliwia szybszą i bardziej efektywną selekcję kandydatów. Układając zindywidualizowany proces rekrutacyjny powinniśmy skupić na tym, jakiego działu dotyczy rekrutacja, jak obecnie jest zbudowany dany zespół, a przede wszystkim – jaki profil managera nim zarządza. Jaki jest charakter pracy, czy jest to praca indywidualna, czy raczej zespołowa? Czy przydzielone zadania są zmienne, czy raczej powtarzalne? Czy jest to zajęcie, które bardziej skupia się na relacjach, czy kwestiach technicznych? Wreszcie - jaki jest czynnik stresu w pracy? Odpowiedzi na szereg tego typu pytań pozwalają stworzyć profil poszukiwanego kandydata. 

Zastosowanie w praktyce

Po wyłonieniu poszukiwanego pracownika, warto zainwestować w rozwój jego kompetencji. Przede wszystkim przydzielić mu zadania, które współgrają z talentami i pozwolić na pracę w sprzyjających warunkach, dając szansę na pełne wykorzystanie potencjału. Tego typu podejście łatwo zastosować nie tylko w specyficznych sektorach - usług, IT, itp., ale także m.in. w branży produkcyjnej. Eksperci Michael Page coraz częściej obserwują trend indywidualnego podejścia do pracowników i to już na etapie rekrutacji. Przykładem efektywnego wykorzystania talentu indywidualizacji może być przypadek jednego z największych pracodawców sektora motoryzacyjnego na Dolnym Śląsku. W firmie udało się skrócić czas trwania procesu rekrutacyjnego aż o 60% i zwiększyć retencję pracowników, podnosząc tym samym wynik finansowy. Inny pracodawca inżynierowi, który dojeżdża do miejsca zatrudnienia godzinę w jedną stronę, zaproponował 6-godzinny cykl pracy w zakładzie, a pozostałe dwie godziny pozwolił realizować zdalnie z pociągu. Pracownik ten planuje teraz swój czas tak, by wszystkie zadania związane z obsługą komputera realizować w podróży. Pozytywnie wpływa to na jego wyniki oraz ogólne zadowolenie. Buduje przy tym lojalność, ponieważ nie ma on powodu do poszukiwania ofert pracy 
w bliższej okolicy. 

Efekty warte wysiłku

Wdrożona metodologia Testów Talentów Gallupa dowodzi, że umiejętne wykorzystywanie dostępnych na rynku narzędzi HR pozytywnie wpływa na budowanie silnego zespołu. Pracodawcy, a także rekruterzy powinni czerpać jak najwięcej z tych zasobów. W efekcie nie tylko ułatwi to wszystkim codzienną pracę i zwiększy zaangażowanie pracowników, ale pozwoli też uniknąć konieczności prowadzenia kolejnych rekrutacji, co przyniesie organizacji wymierne oszczędności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA