REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Talentów Gallupa. Na czym polega? Co daje pracodawcy?

Na czym polega Test Talentów Gallupa?
Na czym polega Test Talentów Gallupa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy poszukujący na rynku talentów coraz częściej sięgają po narzędzia takie jak Test Talentów Gallupa, który już na etapie procesu rekrutacyjnego pozwala uniknąć ryzyka błędu rekrutacyjnego, czy też je zminimalizować. Na czym polega Test Talentów Gallupa?
rozwiń >

Test Talentów Gallupa. Poznaj swoje mocne strony

W przeciwieństwie do wielu innych testów osobowości identyfikujących obszary wymagające usprawnień, Test Talentów Gallupa — a dokładniej: badanie CliftonStrengths, skupia się na naszych mocnych stronach. Oparty jest na długoletnich badaniach, prowadzonych przez firmę Gallup, na podstawie których opracowano 34 najczęściej występujące talenty. Test Gallupa jest rozbudowaną analizą wrodzonych cech i predyspozycji, które zostały podzielone na cztery główne domeny: myślenie strategiczne, budowanie relacji, wywieranie wpływu i wykonywanie zadań.

Autopromocja

Droga do rozwoju

Test Talentów Gallupa został stworzony do celów rozwojowych. Sprawdzi się zatem podczas określania obszarów największej produktywności i takich, w których potencjalnie można uzyskać najlepsze rezultaty. Nie powinien jednak sugerować kierunku ścieżki zawodowej czy też weryfikować, czy obecnie realizowana jest tą właściwą. Wszystkie talenty mogą się sprawdzić w niemal każdym zawodzie, choć są też profesje oferujące większe lub mniejsze możliwości ich wykorzystywania i przekształcenia w mocne strony.  Nie ma jednak dobrych, czy też złych konfiguracji. Co więcej, nasze talenty mogą mieć dwa oblicza – to, które sprawia, że wznosimy się na wyżyny lub - wręcz przeciwnie. Dlatego w interpretacji wyników niezbędne jest wsparcie doświadczonego Trenera Gallupa.

Test Talentów Gallupa jako narzędzie dla pracodawcy

Mając świadomość predyspozycji pracownika, można go właściwie pokierować, by w organizacji pełnił rolę, w  której będzie się mógł wykazać adekwatnie do posiadanych cech i umiejętności. Test Talentów Gallupa powinien jednak odnosić się do osób, które już są wewnątrz organizacji. Badanie może być oczywiście przeprowadzone na etapie rekrutacji, ale jego wyniki nie powinny być wykorzystywane do porównywania z innymi kandydatami i decydowania o finalnym wyborze pracownika. Może być to narzędzie pomocne w przypisaniu pracownika do zespołu i managera lub ułożeniu dla niego ścieżki rozwoju na kolejne miesiące czy lata. 

Wartość dodana dla organizacji

Przykładowo, na podstawie Testu Talentów Gallupa przeprowadzonego wśród 99% pracowników Michael Page 
w 2023 roku, określono 5 głównych talentów występujących w organizacji, w oparciu, o które zarząd przeanalizował jeszcze raz zadania i cele, które dotychczas stawiał przed pracownikami - część z nich uległa zmianie. Co więcej, przyczyniło się to do jeszcze bardziej efektywnej współpracy w zespołach i poprawie relacji między przełożonymi, a pracownikami.

Czym jest talent indywidualizacji?

Jednym z talentów Gallupa, który znalazł się w pierwszej „piątce” wśród pracowników Michael Page jest talent indywidualizacji. Powinien być on kluczem doboru pracowników do organizacji, gdyż jest to talent z tzw. domeny relacyjnej, niezwykle intuicyjny. W tym przypadku intuicja nakierowana jest na ludzi. Osoby z talentem indywidualizacji mają umiejętność dostrzegania potencjału u innych oraz ich unikalnych cech, które mogłyby się sprawdzić w danym środowisku pracy. Potrafią dzięki temu zauważyć, kto z kim będzie się dobrze porozumiewał i współpracował, tworząc dzięki temu efektywne zespoły. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie przy rekrutacji

Wykorzystanie talentu indywidualizacji w procesie rekrutacyjnym pozwala stworzyć profil poszukiwanego kandydata, co w następstwie umożliwia szybszą i bardziej efektywną selekcję kandydatów. Układając zindywidualizowany proces rekrutacyjny powinniśmy skupić na tym, jakiego działu dotyczy rekrutacja, jak obecnie jest zbudowany dany zespół, a przede wszystkim – jaki profil managera nim zarządza. Jaki jest charakter pracy, czy jest to praca indywidualna, czy raczej zespołowa? Czy przydzielone zadania są zmienne, czy raczej powtarzalne? Czy jest to zajęcie, które bardziej skupia się na relacjach, czy kwestiach technicznych? Wreszcie - jaki jest czynnik stresu w pracy? Odpowiedzi na szereg tego typu pytań pozwalają stworzyć profil poszukiwanego kandydata. 

Zastosowanie w praktyce

Po wyłonieniu poszukiwanego pracownika, warto zainwestować w rozwój jego kompetencji. Przede wszystkim przydzielić mu zadania, które współgrają z talentami i pozwolić na pracę w sprzyjających warunkach, dając szansę na pełne wykorzystanie potencjału. Tego typu podejście łatwo zastosować nie tylko w specyficznych sektorach - usług, IT, itp., ale także m.in. w branży produkcyjnej. Eksperci Michael Page coraz częściej obserwują trend indywidualnego podejścia do pracowników i to już na etapie rekrutacji. Przykładem efektywnego wykorzystania talentu indywidualizacji może być przypadek jednego z największych pracodawców sektora motoryzacyjnego na Dolnym Śląsku. W firmie udało się skrócić czas trwania procesu rekrutacyjnego aż o 60% i zwiększyć retencję pracowników, podnosząc tym samym wynik finansowy. Inny pracodawca inżynierowi, który dojeżdża do miejsca zatrudnienia godzinę w jedną stronę, zaproponował 6-godzinny cykl pracy w zakładzie, a pozostałe dwie godziny pozwolił realizować zdalnie z pociągu. Pracownik ten planuje teraz swój czas tak, by wszystkie zadania związane z obsługą komputera realizować w podróży. Pozytywnie wpływa to na jego wyniki oraz ogólne zadowolenie. Buduje przy tym lojalność, ponieważ nie ma on powodu do poszukiwania ofert pracy 
w bliższej okolicy. 

Efekty warte wysiłku

Wdrożona metodologia Testów Talentów Gallupa dowodzi, że umiejętne wykorzystywanie dostępnych na rynku narzędzi HR pozytywnie wpływa na budowanie silnego zespołu. Pracodawcy, a także rekruterzy powinni czerpać jak najwięcej z tych zasobów. W efekcie nie tylko ułatwi to wszystkim codzienną pracę i zwiększy zaangażowanie pracowników, ale pozwoli też uniknąć konieczności prowadzenia kolejnych rekrutacji, co przyniesie organizacji wymierne oszczędności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA