REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Media społecznościowe pomogą w rekrutacji pracowników?

Najefektowniej prowadzić komunikację na 1–2 kanałach i zróżnicować przedstawiane na nich treści
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Media społecznościowe to zjawisko, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Firmy bardzo doceniają możliwość kontaktu z klientem i pracownikami poprzez SM. Chociaż coraz częściej używane są one jako narzędzie rekrutacji, polskie firmy nadal mają sporo do nadrobienia w stosunku do Stanów Zjednoczonych, gdzie 90% firm używa SM do rekrutacji pracowników. Czy to skuteczne narzędzie dotarcia do potencjalnych kandydatów? Tak, ważne jest jednak prowadzenie mediów społecznościowych w sposób angażujący i skupienie się na grupie docelowej. 

Media społecznościowe na przestrzeni lat przeszły metamorfozę, są powszechnie używane zarówno do kontaktów międzyludzkich, kontaktów firm ze sobą oraz firm i pracowników, zarówno obecnych jak i potencjalnych.  Myśląc o komunikacji w SM warto zastanowić się na jakich kanałach najbardziej nam zależy i jakie treści chcemy tam komunikować. Warto zróżnicować sam przekaz. 

REKLAMA

Autopromocja

Media społecznościowe niejedno mają imię

Treści na Facebooku powinny być mniej formalne, LinkedIn skupia się na treściach zdecydowanie bardziej oficjalnych.  Media społecznościowe dają nam szeroki wybór platform z których możemy korzystać, Facebook, Instagram, Tik Tok, czy skupiony na kwestiach biznesowych LinkedIn. Bardzo trudno regularnie komunikować się na wszystkich kanałach, a z drugiej strony zbyt częste aktualizacje również mogą zniechęcić odbiorców. 

Najefektowniej prowadzić regularną, ale nienachalną komunikację na 1–2 kanałach i zróżnicować przedstawiane na nich treści, aby zbudować dużą, zaangażowaną społeczność. 

Rekrutacja w mediach społecznościowych

W szerokim gronie odbiorców znacznie łatwiej znaleźć również kandydata na potencjalnego pracownika. Rekrutacja poprzez social media to szansa na dotarcie do wąskiej grupy specjalistów. Przy odpowiednim podejściu rekrutera i możliwości bezpośredniego kontaktu nawet osoby, które nie szukały nowego miejsca pracy decydują się na zmianę. To niewątpliwie ma duże znaczenie zwłaszcza dla firm, które działają w wąskim obszarze i które mają określone wymagania wobec kandydatów. Dotarcie do nich poprzez SM to duże ułatwienie. 

SM są dziś znacznie bardziej angażujące i pokazują znacznie szerzej pracodawcę niż klasyczne strony z ogłoszeniami o pracę. Niejako prezentują firmę od kuchni, co pomaga poznać kulturę pracy, a takie wiadomości są cenne dla potencjalnych pracowników. Według analiz ponad 60% Polaków w wieku produkcyjnym używa mediów społecznościowych regularnie, przynajmniej raz w tygodniu w celach zarówno prywatnych jak i służbowych. Potencjał rekrutacyjny SM jest bardzo duży. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli decydujemy się na rekrutację w mediach społecznościowych warto określić grupę docelową. Inaczej będzie działać firma poszukująca specjalistów o niszowych kwalifikacjach a inaczej firma poszukująca pracowników sezonowych czy osób, które chciałyby tylko dorobić. W pierwszym przypadku warto podkreślić takie aspekty jak prestiż, możliwość rozwoju, w drugim zaś elastyczne godziny pracy i szybkie rozliczenia. Warto podkreślać te cechy, które będą ważne dla potencjalnych pracowników. 

Czy media społecznościowe mogą być zagrożeniem

Decydując się na komunikację w mediach społecznościowych musimy pamiętać, że jest to narzędzie, które działa w dwie strony. Zarówno my jako firma możemy informować otoczenie, ale z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że możemy otrzymać odpowiedź nie zawsze stawiającą naszą firmę w pozytywnym świetle. Planując publikację warto zastanowić się, czy ma ona „słabe” strony i jakie mogą być ewentualne negatywne komentarze. Najlepiej, jeśli będziemy mieli gotową odpowiedź. 

Urszula Rzaska, Dyrektor Operacyjny w Matchmaker Sp. z o.o.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA