REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Media społecznościowe pomogą w rekrutacji pracowników?

Najefektowniej prowadzić komunikację na 1–2 kanałach i zróżnicować przedstawiane na nich treści
Najefektowniej prowadzić komunikację na 1–2 kanałach i zróżnicować przedstawiane na nich treści
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Media społecznościowe to zjawisko, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Firmy bardzo doceniają możliwość kontaktu z klientem i pracownikami poprzez SM. Chociaż coraz częściej używane są one jako narzędzie rekrutacji, polskie firmy nadal mają sporo do nadrobienia w stosunku do Stanów Zjednoczonych, gdzie 90% firm używa SM do rekrutacji pracowników. Czy to skuteczne narzędzie dotarcia do potencjalnych kandydatów? Tak, ważne jest jednak prowadzenie mediów społecznościowych w sposób angażujący i skupienie się na grupie docelowej. 

Media społecznościowe na przestrzeni lat przeszły metamorfozę, są powszechnie używane zarówno do kontaktów międzyludzkich, kontaktów firm ze sobą oraz firm i pracowników, zarówno obecnych jak i potencjalnych.  Myśląc o komunikacji w SM warto zastanowić się na jakich kanałach najbardziej nam zależy i jakie treści chcemy tam komunikować. Warto zróżnicować sam przekaz. 

Autopromocja

Media społecznościowe niejedno mają imię

Treści na Facebooku powinny być mniej formalne, LinkedIn skupia się na treściach zdecydowanie bardziej oficjalnych.  Media społecznościowe dają nam szeroki wybór platform z których możemy korzystać, Facebook, Instagram, Tik Tok, czy skupiony na kwestiach biznesowych LinkedIn. Bardzo trudno regularnie komunikować się na wszystkich kanałach, a z drugiej strony zbyt częste aktualizacje również mogą zniechęcić odbiorców. 

Najefektowniej prowadzić regularną, ale nienachalną komunikację na 1–2 kanałach i zróżnicować przedstawiane na nich treści, aby zbudować dużą, zaangażowaną społeczność. 

Rekrutacja w mediach społecznościowych

W szerokim gronie odbiorców znacznie łatwiej znaleźć również kandydata na potencjalnego pracownika. Rekrutacja poprzez social media to szansa na dotarcie do wąskiej grupy specjalistów. Przy odpowiednim podejściu rekrutera i możliwości bezpośredniego kontaktu nawet osoby, które nie szukały nowego miejsca pracy decydują się na zmianę. To niewątpliwie ma duże znaczenie zwłaszcza dla firm, które działają w wąskim obszarze i które mają określone wymagania wobec kandydatów. Dotarcie do nich poprzez SM to duże ułatwienie. 

SM są dziś znacznie bardziej angażujące i pokazują znacznie szerzej pracodawcę niż klasyczne strony z ogłoszeniami o pracę. Niejako prezentują firmę od kuchni, co pomaga poznać kulturę pracy, a takie wiadomości są cenne dla potencjalnych pracowników. Według analiz ponad 60% Polaków w wieku produkcyjnym używa mediów społecznościowych regularnie, przynajmniej raz w tygodniu w celach zarówno prywatnych jak i służbowych. Potencjał rekrutacyjny SM jest bardzo duży. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli decydujemy się na rekrutację w mediach społecznościowych warto określić grupę docelową. Inaczej będzie działać firma poszukująca specjalistów o niszowych kwalifikacjach a inaczej firma poszukująca pracowników sezonowych czy osób, które chciałyby tylko dorobić. W pierwszym przypadku warto podkreślić takie aspekty jak prestiż, możliwość rozwoju, w drugim zaś elastyczne godziny pracy i szybkie rozliczenia. Warto podkreślać te cechy, które będą ważne dla potencjalnych pracowników. 

Czy media społecznościowe mogą być zagrożeniem

Decydując się na komunikację w mediach społecznościowych musimy pamiętać, że jest to narzędzie, które działa w dwie strony. Zarówno my jako firma możemy informować otoczenie, ale z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że możemy otrzymać odpowiedź nie zawsze stawiającą naszą firmę w pozytywnym świetle. Planując publikację warto zastanowić się, czy ma ona „słabe” strony i jakie mogą być ewentualne negatywne komentarze. Najlepiej, jeśli będziemy mieli gotową odpowiedź. 

Urszula Rzaska, Dyrektor Operacyjny w Matchmaker Sp. z o.o.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA