Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]

Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]
Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]
Shutterstock
Pracownicy fizyczni poszukiwani - wciąż rośnie liczba ofert pracy dla fachowców. Jak oni czują się na rynku pracy? Czy są chętni do zmiany pracy? Jak ich rekrutować? Sprawdź wyniki badania.

Pracownicy fizyczni - ogromne zapotrzebowanie

Rekrutacja pracowników fizycznych w Polsce nabiera na sile. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 do fachowców kierowano na Pracuj.pl 84 tysiące ofert zatrudnienia. Jak w tych okolicznościach odnajdują się sami pracownicy fizyczni? Według raportu „Fachowcy o lepszej pracy” blisko 4 na 10 z nich szuka nowego pracodawcy, choć połowa pracuje dla obecnego ponad 3 lata. Jeszcze większą rolę niż kilka miesięcy temu odgrywa przy wyborze pracy wynagrodzenie – choć to nie jedyna popularna przyczyna zmiany.

Z materiału dowiesz się, że:

  • 85% fachowców jest skłonnych przyjąć nową ofertę zatrudnienia.
  • 55% badanych wierzy, że łatwo znaleźliby nową pracę w swojej branży.
  • 72% fachowców szuka pracy ze względu na wynagrodzenia.
  • 48% pracowników fizycznych zmieniło pracę w ciągu ostatnich 3 lat.
  • Tylko 1/3 fachowców wzięłaby udział w rekrutacji dłuższej niż 2 tygodnie.

Fachowcy w czołówce ofert pracy

Coraz silniejsza pozycja pracowników fizycznych na rynku pracy jest faktem. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku do fachowców kierowanych było aż 12% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. Łącznie to ponad 84 000 ofert. Zajęli oni w tym okresie czwarte miejsce pod względem liczby ofert wśród ponad 30 specjalizacji klasyfikowanych przez Pracuj.pl.

W obliczu tak imponującego zapotrzebowania na pracowników fizycznych zespół Pracuj.pl postanowił poznać bliżej ich opinie o rynku pracy, pracodawcach, rekrutacji, sytuacji zawodowej czy otrzymywanych zarobkach. Raport Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy” przedstawia wyniki badania na grupie 506 pracowników fizycznych w wyjątkowym czasie dla tej grupy zawodowej. W pierwszym tekście poświęconym raportowi przedstawiamy postawy fachowców dotyczące zmiany pracy, zawodowych priorytetów i oczekiwań wobec rekrutacji.

Jak COVID-19 wpłynął na pracę fachowców?

Rosnąca liczba ofert dla pracowników fizycznych nie pozostaje bez wpływu na ich postawy zawodowe i pewność swojej sytuacji na rynku. Według badania Pracuj.pl 55% pracowników fizycznych uważa, że w swojej branży łatwo znaleźliby nową pracę, gdyby jej szukali – niepewność w tym zakresie wyrażało tylko 15% respondentów. Stosunkowo pozytywne postawy wielu badanych może także kształtować stosunkowo łagodny wpływ pandemii koronawirusa na ich sytuację zawodową. 73% pracowników fizycznych uczestniczących w badaniu deklaruje bycie w takiej samej lub lepszej sytuacji zawodowej co przed COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gotowość na zmianę pracy

Jak te poglądy wpływają na gotowość zmiany pracy? Blisko 4 na 10 fachowców badanych przez Pracuj.pl (38%) deklaruje, że aktywnie rozglądają się za nowym miejscem zatrudnienia. Jednak aż 85% badanych jest otwartych na przyjęcie nowej oferty, jeśli pojawiłaby się w najbliższym czasie. Według rynkowych ekspertów wyniki badania wskazują, że proaktywni i sprawnie komunikujący się pracodawcy mają szansę wybić się na tle innych firm nawet w świadomości osób, które nie są jeszcze zdecydowane na zmianę pracy.

"Na postawy kandydatów – fachowców wpływają obecnie dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony ich mobilność zawodową napędza rosnąca liczba ofert pracy fizycznej i coraz głośniejsza dyskusja o rywalizacji pracodawców o kandydatów, szczególnie wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z drugiej strony jednak część firm stara się utrzymać pracowników, oferując obecnej kadrze lepsze warunki czy podwyższając pensje. W praktyce więc rekrutacyjne postawy fachowców zależą od przemyślanych działań pracodawcy. Nawet ci kandydaci, którzy wcześniej nie rozważali zmiany pracy są skłonni zmienić zdanie, jeśli natrafią na odpowiednio atrakcyjną ofertę" - komentuje Konstancja Zyzik, Menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj. 

pracownik fizyczny <a class=poszukiwanie pracy powody"/>

Pracuj.pl

Zarobki, rozwój i docenianie czyli jak przekonać pracownika do pracy

Wynagrodzenie przede wszystkim – to zasada, która najczęściej kieruje badanymi fachowcami szukającymi nowej pracy. Przyczyną planowanej zmiany pracodawcy przez aż 72% z nich jest bowiem chęć otrzymania wyższego wynagrodzenia. Co interesujące, w analogicznym badaniu Pracuj.pl z maja 2021 ten udział był wyraźnie niższy i wynosił 49%. Daleko dalej na liście znalazły się pozostałe przyczyny – brak możliwości rozwoju czy awansu (27%), poczucie bycia niedocenionym (25%) czy ciężkość pracy pod kątem fizycznym (21%).

Ponad 6 na 10 fachowców badanych przez Pracuj.pl nie poszukuje jednak aktywnie pracy. Co jest dla nich główną motywacją do pozostania u obecnego pracodawcy? Również i w tym wypadku najczęściej wskazywaną przyczyną są wynagrodzenia – blisko połowa tej grupy respondentów uważa, że osiągają wystarczające zarobki. W innych aspektach dostrzec można jednak wyraźne różnice między osobami zdecydowanymi na zmianę pracy i tymi, które tego nie planują. W utrzymaniu pracownika w firmie pomaga bowiem na przykład odpowiednia lokalizacja obecnego miejsca pracy (30% wskazań) czy dobra atmosfera (29%), a także dobre relacje z szefem (22%).

"Zarówno za odejściem, jak i utrzymaniem pracownika fizycznego najczęściej stoi wynagrodzenie. To główny motor podejmowania decyzji o zmianie pracy. Z badań wśród tej grupy pracowników wiemy też, że czynnik finansowy jest częścią czegoś, co wewnętrznie nazywamy „sumą korzyści”. Zaliczają się do niej np. wygodna lokalizacja, dobre relacje ze współpracownikami i przełożonym. Wszystko to, na co składa się dobre, pozytywne doświadczenie pracownika. Przy wystąpieniu tych elementów, skłonność pracownika do pozostania w dotychczasowym miejscu pracy jest większa. Pracodawcy poszukujący pracowników fizycznych, by zainteresować ich swoją ofertą, powinni eksponować informacje o oferowanym wynagrodzeniu, trybie pracy np. zmianowym czy elastycznym podejściu do tworzenia grafiku" - komentuje Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj. 

fachowcy dlaczego nie zmieniają pracy

Pracuj.pl

Jak rekrutować pracowników fizycznych?

Obecna sytuacja na rynku pracy fachowców sprzyja szukaniu nowych ofert zatrudnienia – co na początku tzw. pierwszego lockdownu mogło się wydawać odległym marzeniem. I rzeczywiście dla sporej części badanych pracowników fizycznych ostatnie kilkanaście miesięcy mogło być czasem przenosin do innej pracy. Według badań Pracuj.pl w okresie ostatnich 12 miesięcy pracodawcę zmienił co piąty badany, a w ciągu ostatnich dwóch lat – już co trzeci. Odpowiedzi badanych fachowców wskazują, że dla wielu z nich istotną cezurą może być okres trzech lat zatrudnienia w jednym miejscu. Udział osób, które pracują dla obecnego pracodawcy krócej lub dłużej od tego okresu rozłożył się mniej więcej na pół.

fachowcy zmiana zatrudnienia

Pracuj.pl

Co ciekawe, o ile większość fachowców spędza w jednym miejscu zazwyczaj przynajmniej kilka lat, o tyle sam proces rekrutacyjny powinien być w ich opinii maksymalnie sprawny i szybki. Pracownicy fizyczni to grupa szczególnie mało przychylna długo ciągnącym się decyzjom pracodawców. Tylko niecała 1/3 z respondentów dopuszcza udział w procesie rekrutacyjnym trwającym dłużej niż dwa tygodnie. Co więcej, ponad 1/3 kandydatów byłaby zniechęcona rekrutacją, której czas przekracza 7 dni.

czas trwania rekrutacji fachowcy

Pracuj.pl

Przytaczane dane pokazują, jak bardzo duży nacisk w procesach kierowanych do fachowców powinien być kładziony na przejrzystość i małe skomplikowanie działań rekruterów. 7 na 10 pracowników fizycznych podkreśla, że szybka rekrutacja to dla nich duży atut pracodawcy. Jednocześnie tempo rekrutacji to nie jedyny aspekt, na jaki zwracają uwagę. Istotne jest dla nich też, by poszukiwanie pracy wymagało jak najmniejszej ilości formalności. Blisko połowa fachowców badanych przez Pracuj.pl przyznaje, że nie lubią tworzenia CV, a 44% wolałoby się skontaktować z pracodawcą przez telefon zamiast wysyłać mu życiorys. Jednym z powodów wymienianym przez część z nich jest trudność wpisania wykonywanej przez nich pracy czy zdobytych praktycznych doświadczeń w sztywne ramy CV. Efekt? Wyraźna większość fachowców uważa, że byliby dodatkowo zdeterminowani do starania się o stanowisko, jeśli rekrutacja na nie możliwa byłaby bez wysyłania życiorysu, w szybki i sprawny sposób.

Sprawdź najnowszy raport Pracuj.pl "Fachowcy o lepszej pracy" >>> https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/362094/fa6d537fd7bdfdafa5b63392a67f6ba0.pdf 

Źródło: Pracuj.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rzeczywistość
    2021-10-23 17:20:43
    Jak przestaną wciąż dawać podwyżki w budżetówce, a zmniejsza obciążenia a to konto fizycznych / niższe podatki czy w inny sposób/ , że ludziom opłaci się pracować w realnej gospodarce , to pracowników będzie full. Jak na razie to młodzież woli wyjechać niż pracować na innych .
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

Płatne szkolenia dla pracowników

Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

Work-life balance w Kodeksie pracy

Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.