| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

Ceny lecą w dół

Problemem pozostaje natomiast kwestia cen usług, które spadły w zeszłym roku pod naciskiem firm, zamawiających pracę tymczasową. Pomimo poprawy wiele przedsiębiorstw nadal domaga się obniżania cen, co siłą rzeczy obniża jakość usług agencyjnych oraz dostarczanego personelu. W miejscu stanęły także stawki wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych, które dziś – w zależności od branży – kształtuje się na średnim poziomie od 9 d 15 złotych brutto za godzinę.

Dagmara Matysiak

District Manager Randstad Sp. z o.o.

Z jakich obszarów zawodowych pozyskujemy pracowników tymczasowych?

Rynek pracy tymczasowej w Polsce to wciąż, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, rynek z dużym potencjałem rozwoju. Z roku na rok coraz więcej firm z wielu obszarów i branż zaczyna korzystać z tej formy zatrudnienia. W konsekwencji pracownicy tymczasowi to osoby reprezentujące różne grupy wiekowe czy zawodowe. Można jednak wyróżnić kilka grup, dla których taka forma zatrudnienia jest jedną z najbardziej popularnych.

W dużych aglomeracjach miejskich, w których przeważająca większość firm lokuje swoje centrale, znaczna część pracowników tymczasowych wykonuje prace w biurach czy centrach telefonicznej obsługi klienta. W opisanej grupie praca za pośrednictwem agencji jest niejednokrotnie pierwszą pracą. Dlatego też, podejmując działania mające na celu pozyskanie takich pracowników, kierujemy się do uczelni wyższych, a nawet szkół średnich.

W mniejszych aglomeracjach czy na słabo zaludnionych terenach, na których firmy najczęściej lokują swoje zakłady produkcyjne bądź powierzchnie magazynowe, pracownik tymczasowy to najczęściej pracownik fizyczny, zwykle w wieku 25–45 lat. Wśród tych osób trudno wyróżnić konkretną grupę zawodową, ponieważ wiele prac, poza bardzo wyspecjalizowanymi, może wykonać prawie każdy. Specyficzne zapotrzebowanie dotyczy tu zwykle nie tyle grup zawodowych, ile posiadanych uprawnień – np. obsługi wózka widłowego.

Znacząco mniejszą, ale też reprezentowaną wśród pracowników tymczasowych, grupą są wysoko wykwalifikowani specjaliści, głównie z obszaru finansów czy IT. Są to osoby, które, nie chcąc związywać się na dłużej z jednym pracodawcą, preferują zatrudnienie przy konkretnych projektach czy zadaniach.

Czytaj także

Autor:

dyrektor zarządzający w Job Impulse Polska

Źródło:

INFOR
Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »