REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prestiżowe zawody w ocenie sztucznej inteligencji

Prestiżowe zawody w ocenie sztucznej inteligencji
Prestiżowe zawody w ocenie sztucznej inteligencji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prestiż i wartość społeczna zawodów są oceniane przez sztuczną inteligencję w sposób bardzo zróżnicowany, co niesie duże ryzyko. Międzynarodowa Organizacja Pracy postanowiła więc zająć się tym zjawiskiem i opracowała raport. Okazuje się, że istnieje pewnego rodzaju algorytmiczne zrozumienie ogólnych opinii ludzkich, co w przyszłości może potencjalnie umożliwić wykorzystanie sztucznej inteligencji w badaniach zawodowych, przynosząc korzyści, w tym wydajność, opłacalność, szybkość i dokładność w wychwytywaniu ogólnych tendencji. 

Prestiżowe zawody okiem artificial intelligence (AI) - sztucznej inteligencji

Prestiż i wartość społeczna zawodów są oceniane przez sztuczną inteligencję w sposób bardzo zróżnicowany, co niesie duże ryzyko. Międzynarodowa Organizacja Pracy postanowiła więc zająć się tym zjawiskiem i opracowała raport pt. Technologiczna konstrukcja społeczeństwa: porównanie GPT-4 i ludzkich respondentów do oceny zawodowej w Wielkiej Brytanii (A Technological Construction of Society Comparing GPT-4 and Human Respondents for Occupational Evaluation in the UK). Badania dotyczą tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja (AI) ocenia prestiż i wartość społeczną zawodów, rzucając światło na potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem takich metod w badaniach socjologicznych i zawodowych. W dokumencie można znaleźć porównanie oceny zawodów dokonane przez czat GPT-4 (rodzaj sztucznej inteligencji Large Language Model - LLM), która potrafi rozpoznawać i generować tekst) z ocenami wysokiej jakości ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii. W badaniu posłużono się Międzynarodową Standardową Klasyfikacją Zawodów MOP (ISCO-08) – aby uporządkować stanowiska pracy w jasno określone grupy zgodnie z ich zadaniami i obowiązkami.

Autopromocja

Brytyjczycy i sztuczna inteligencja ocenili prestiż danego zawodu 

Badanie było przeprowadzone w ten sposób, że grupa osób biorąca w nim udział, czyli respondenci w Wielkiej Brytanii dokonali oceny prestiżu i pewnego rodzaju wartości społecznej jaki niesie za sobą dany zawód i wykonywane w ramach niego czynności. Kolejnym etapem było to, że badawcze wydali komunikat dla czata GPT-4 aby przedstawił i zaprezentował jego zdaniem ranking zawodów o największym społecznym uznaniu i prestiżu. Następnie otrzymane wyniki od respondentów i sztucznej inteligencji zostały porównane, aby zrozumieć czy tzw. ludzkie opinie były zgodne z przewidywaniami sztucznej inteligencji.

Jakie zawody są prestiżowe?

Trudno jednoznacznie określić jakie zawody są prestiżowe. Jednak generalnie można wskazać, ze społecznym uznaniem ciszą się zawody zaufania publicznego, czy też takie, które wymagają wieloletniej edukacji, wysokich kwalifikacji, ciągłego doskonalenia się, doświadczenia. Dla przykładu można wymienić takie zawody jak: chirurg, anestezjolog, profesor uczelni, radca prawny, adwokat, prawnik korporacyjny, pilot linii lotniczych, inżynier naftowy.

Sztuczna inteligencja się nie myliła, ale przeceniała prestiż danych zawodów

Jak podają sprawozdawcy, opisujący badania, w tym Międzynarodowa Organizacja Pracy: "Badanie wykazało wysoką korelację między wynikami uzyskanymi przez dwa różne podejścia. GPT-4 wykazał dużą biegłość w przewidywaniu przeciętnych poglądów Brytyjczyków na temat prestiżu i wartości społecznej poszczególnych zawodów oraz w wykorzystywaniu tych prognoz do tworzenia względnych rankingów zawodów. To "algorytmiczne zrozumienie" ogólnych opinii ludzkich może potencjalnie umożliwić wykorzystanie sztucznej inteligencji w badaniach zawodowych, przynosząc korzyści, w tym wydajność, opłacalność, szybkość i dokładność w wychwytywaniu ogólnych tendencji. Jednak badanie ujawniło również pewne problemy. Model sztucznej inteligencji miał tendencję do przeceniania prestiżu i wartości zawodów związanych z gospodarką cyfrową lub silnymi komponentami marketingu i sprzedaży. Nie doceniono również, w porównaniu z ludzkimi oceniającymi, prestiżu i wartości społecznej przypisywanej niektórym nielegalnym lub tradycyjnie stygmatyzowanym zawodom.(…) że nie była ona w stanie zrozumieć hierarchii prestiżu i wartości społecznej zawodów postrzeganych przez mniejszości demograficzne w kontekście Wielkiej Brytanii.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Media
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA