reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Okresowe oceny pracownicze

Okresowe oceny pracownicze

Oceny okresowe to praktyka coraz częściej obecna w polskich firmach. Ale mimo wielu przykładów dobrej praktyki oraz bogatej wiedzy na ten temat, wdrażanie systemów okresowych ocen pracowniczych wciąż jest obarczone wieloma błędami i wielokrotnie kończy się porażką. Jakie standardy powinno się uwzględniać przy projektowaniu i w czasie funkcjonowania ocen pracowniczych w firmach?

Na początku dział personalny powinien określić cele ocen - dostosowane do potrzeb organizacji - a następnie przygotować metodologię oceniania. Poszczególne elementy metodologii oceny - tj. metody oceny, zestaw kryteriów oceny, skala oceny, wagi - muszą być dopasowane do specyfiki stanowisk w danej organizacji.

Zaproponowane narzędzia ocen należy skonsultować w działach funkcjonalnych organizacji - tzn. tam, gdzie ocena będzie dokonywana - a następnie przeprowadzić pilotaż wypracowanej metodologii. Istotne jest także uzyskanie dla proponowanego systemu okresowych ocen pracowniczych akceptacji i wsparcia ze strony zarządzających firmą.

Wdrożenie systemu ocen muszą poprzedzić działania informacyjne, wskazujące cel, potrzebę, korzyści dla pracownika i dla organizacji wynikające z ocen pracowniczych.

Należy zaplanować i przeprowadzić szkolenia z umiejętności ocenienia: m.in. przeprowadzania rozmowy oceniającej, radzenia sobie z oporem ocenianych, asertywnego informowania o słabościach i atutach, wspólnego wypracowywania rozwiązań. Podczas szkolenia osoby oceniające zapoznają się z narzędziami oceny, zastosowanymi aplikacjami informatycznymi itp.

Kiedy system zostanie już wdrożony, a ocenianie rozpoczęte, dział personalny musi monitorować realizację poszczególnych działań związanych z oceną pracowniczą - np. zabezpieczyć czas i zorganizować miejsce na przygotowanie się do samooceny i oceny, rozpatrzyć ewentualne odwołania itp.

Po zakończeniu ocen ich wyniki i rekomendowane przez oceniających rozwiązania muszą być wcielone w życie podczas planowania szkoleń, awansowania, włączania poszczególnych pracowników do programów rozwoju. W przyszłych działaniach pionu personalnego muszą być także uwzględnione doświadczenia praktyczne z przebiegu procesu oceny w celu usprawnienia jego metodologii.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama