| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Badanie zaangażowania pracowników

Badanie zaangażowania pracowników

Raiffeisen Bank, podobnie jak inne instytucje, od lat przeprowadzał badanie opinii pracowników. Dotychczasowe badania koncentrowały się jedynie na określeniu poziomu satysfakcji z pracy oraz nastrojów, jakie panują wśród zatrudnionych. Zmiana nastąpiła dwa lata temu, kiedy wraz z badaniami opinii pracowników zaczęto mierzyć poziom ich zaangażowania.

Współpraca popłaca

Analiza poszczególnych czynników zaangażowania unaoczniła też, że nastąpił duży wzrost satysfakcji pracowników w obszarze działań zaplanowanych w ramach polityki HR „Raiffeisen to moje miejsce”. Jednym z nich był rozpoczęty na przełomie 2009 i 2010 roku program Start-R – standaryzujący wdrożenie do pracy nowych pracowników, który miał wpływ na wzrost wyników aż o 20 punktów procentowych w grupie pracowników z niskim stażem pracy. To właśnie w tej grupie pracowników odnotowywano jeden z najniższych poziomów zaangażowania.

Pracownicy angażują się w pracę nad wynikami badania opinii. Z roku na rok wykazują się większą otwartością i chęcią do współpracy, aby zmieniać organizację. Wyniki badania opinii pracowników, a od dwóch lat także informacja o czynniku zaangażowania, są wykorzystywane w ocenie leadershipu menedżerów.

Wspólna praca menedżerów i departamentu HR pokazuje, że zaplanowane i konsekwentne działania przekładają się na wzrost zaangażowania pracowników. Nowe podejście do badania opinii i ciągła praca nad wynikami już na stałe wpisały się w działania HR w skali całego banku. Możliwość przekazania przez zatrudnionych informacji zwrotnej na temat pracy w organizacji pozwala określić mocne obszary, ale także wskazać miejsca, gdzie potrzebne są modyfikacje, zarówno na poziomie jednostek, jak i całego banku. Większe zaangażowanie sprzyja udoskonaleniu funkcjonowania organizacji, ma pozytywny wpływ na wyniki finansowe, ale także daję codzienną satysfakcję z pracy każdej osobie w firmie – a to przecież esencja polityki HR.

Raiffeisen Bank Polska jest częścią Raiffeisen Bank International (RBI), jednej z największych grup finansowych działających na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce bank od 20 lat koncentruje się na obsłudze średnich i mniejszych przedsiębiorstw oraz polskiej klasy średniej. Zatrudnia prawie 3 tys. pracowników w 11 regionach w całej Polsce. Oferuje klientom pełen zakres usług finansowych. Jako organizacja promująca inicjatywę pracowników, dbająca o ich rozwój i prowadząca politykę HR na najwyższym poziomie bank został wyróżniony Godłem Inwestor w Kapitał Ludzki 2010.

Czytaj także

Autorzy:

HR Biznes Partner w Raiffeisen Bank Polska SA. HR Biznes Partner w Raiffeisen Bank Polska SA.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK