| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Od rozmowy oceniającej do rozmowy rozwijającej

Od rozmowy oceniającej do rozmowy rozwijającej

Rozmowa między menedżerem i podwładnym na temat wyników oceny okresowej lub bieżącej nazywana jest zwyczajowo rozmową oceniającą. W świetle współczesnych, dobrych praktyk punktem ciężkości w tego typu rozmowie powinno być nie tyle ocenianie, ile wsparcie dla rozwoju pracownika. Tym samym mówimy o rozmowie rozwijającej. Może ona być bardzo inspirująca dla podwładnych, pod warunkiem że menedżer pozna, zrozumie i zastosuje w praktyce kilka ważnych zasad psychologii efektywności.

UWAGA

Wskazówka 1. Przede wszystkim doceniaj swoich podwładnych, zauważaj czynione przez nich postępy i chwal efekty ich pracy. Ważne jest bowiem uświadomienie sobie, że wysoka efektywność pracy, choć oczekiwana, nie jest czymś oczywistym oraz danym raz na zawsze. Trzeba o nią dbać na co dzień.

UWAGA

Wskazówka 2. W rozmowie z podwładnym koncentruj się na omawianiu tych kwestii, nad którymi ma on pełną i bezpośrednią kontrolę, w szczególności na poziomie zaangażowania w pracę oraz sposobu działania.

UWAGA

Wskazówka 3. W rozmowie z podwładnym unikaj słowa „być” w jakiejkolwiek formie. W naturalny sposób mobilizuje to do używania bardziej precyzyjnego, raczej opisowego niż oceniającego (etykietującego), języka.

UWAGA

Przeprowadzenie rozmowy rozwijającej nie musi zabierać zbyt dużo czasu. Mądrej głowie dość dwie słowie – bieżąca ocena przekazywana w trakcie rozmowy w cztery oczy często może się ograniczyć do wymiany zaledwie kilku zdań. Celem jest bowiem zwrócenie pracownikowi uwagi na konkretny aspekt jego działania z intencją przyniesienia mu pomocy w osobistej refleksji. Doprowadzić ma to do poprawy funkcjonowania danej osoby lub utrzymania jej na pożądanym poziomie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »