REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Haerowcy badają innych, ale kto zbada haerowców?

 WNCL
Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR
Iwona Wencel
Iwona Wencel
Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.
Haerowcy badają innych, ale kto zbada haerowców?
Haerowcy badają innych, ale kto zbada haerowców?
Fotolia

REKLAMA

Zapewne każdy specjalista w zakresie zarządzania ludźmi wie, czym jest Development Center. To bardzo skuteczne narzędzie, które pozwala diagnozować potencjał oraz kompetencje zawodowe pracowników. Pojawia się jednak pytanie, kto miałby zbadać samych specjalistów ds. Human Resources oraz HR Biznes Partnerów?

Osób, które zawodowo dbają o rozwój kompetencji pracowników, nie trzeba pewnie przekonywać, jak ważne są badania w tym zakresie. A jednak, wciąż dość rzadko zdarza się, by specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi sami występowali w roli uczestników tzw. „centrum rozwoju”. Problem w tym, że dział HR nie jest w stanie przeprowadzić sesji development center dla siebie samego – dlatego wskazane jest, aby tego typu przedsięwzięcie zlecić w wyspecjalizowanej firmie.

Autopromocja

Development Center dla HR

Inicjatywa, by takie badanie przeprowadzić, najczęściej leży po stronie przełożonych, choć czasem zainteresowanie wypływa od samych „haerowców”. Wiedzą oni, że Development Center pozwoli im poznać ich mocne i słabe strony, pomoże odkryć smykałkę do którejś z ról w obszarze HR i w konsekwencji wzmocni ich pozycję w firmie. Często badanie jest trampoliną do awansu, do przesunięcia pracownika do zadań związanych z preferowaną specjalizacją, do zmiany zakresu obowiązków czy stanowiska. Skutkiem może być także odkrycie „perełek” – osób o niezwykłych talentach, z czego wcześniej nikt w firmie mógł nie zdawać sobie sprawy. Ważne także, że pracownik, który lepiej pozna swoje kompetencje, przeważnie mocniej angażuje się w rozwój zawodowy. W efekcie firma, która zadbała o Developement Center dla swojego specjalisty HR lub HR Biznes Partnera, uzyskuje wyraźne korzyści.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Jeśli uczestnikami „centrum rozwoju” są HR Biznes Partnerzy lub kandydaci do pełnienia takiej funkcji, warto postawić na badanie, które oparte jest na modelu kompetencyjnym Dave’a Ulricha (twórcy koncepcji HRBP). Model ten stanowi podstawę rozwoju dla każdego partnera biznesowego. W ujęciu Ulricha współpraca działów personalnych z kadrą zarządzającą powinna prowadzić do realizacji wskaźników biznesowych decydujących o pozycji firmy na rynku. Administrowanie procesami HR powinno natomiast zapewnić optymalizację kosztów związanych z zarządzaniem kadrami. HR Business Partner powinien być dla zarządu firmy partnerem strategicznym i agentem zmian, rzecznikiem pracowników, ekspertem oraz animatorem rozwoju kapitału ludzkiego. Development Centre pozwala ustalić, czy dana osoba faktycznie jest w stanie sprostać wyzwaniom w tym zakresie oraz nad jakimi kompetencjami powinna jeszcze popracować.

Advacement Center dla HR

Typowy Development Center nie jest jednak jedynym sposobem na rozwój HRBP. Ciekawym rozwiązaniem może być np. HR Advancement Camp – najlepiej zorganizowany w formie obozu wyjazdowego, odbywającego się poza firmą. Dzięki temu wyeliminowane zostanie ryzyko, że bieżące problemy wewnątrz przedsiębiorstwa odciągną uczestników od aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku HR Advancement Camp, zajęcia prowadzone są w formie kilkudniowych warsztatów (zazwyczaj 3-dniowych). Pierwszego dnia odbywa się HR Advancement Day, w czasie którego uczestnicy mają szansę zmierzyć się z siedmioma zadaniami. Zderzają się oni ze studiami przypadków opartymi na prawdziwych sytuacjach biznesowych. Zadania zaprojektowane w oparciu o model kompetencyjny Davida Ulricha mają różny stopień trudności. Pomagają one uczestnikom poznać swoje mocne i słabe strony oraz odkryć smykałkę do którejś z ról w obszarze HR.

Przez kolejne dwa dni specjaliści HR oraz menedżerowie mogą np. rozegrać grę planszową o nazwie Bottom Line. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, zarządzają wirtualną firmą, która przechodzi przez szereg trudnych sytuacji. I choć poszczególne zadania są wymyślone, to jednak opierają się na rzeczywistych sytuacjach biznesowych. Dzięki grze strategicznej, uczestnicy poznają ogólny model funkcjonowania biznesowego firmy, wcielają się w rolę szefa HR a następnie podejmują wiele decyzji, które powinny prowadzić do osiągnięcia określonego zysku netto. Na podstawie analizy danych finansowych, biznesowych oraz opisu sytuacji, uczestnicy coraz wyraźniej zauważają związki pomiędzy podejmowanymi decyzjami a wskaźnikami w postaci zaangażowania i satysfakcji pracowników, fluktuacji, kompetencji, efektywności rekrutacji, czy też zadowolenia klienta, a następnie uczą się łączyć je z wynikami finansowymi przedsiębiorstwa.

Autopromocja

Lider w trampkach

Czyli, jak być przywódcą w zgodzie ze sobą
Kup książkę

Na zakończenie Campu uczestnicy otrzymują raport dotyczący sesji Development oraz feedback kompetencyjny od doświadczonego asesora. Informacja zwrotna, jaką uczestnicy otrzymują w trakcie Campu, może być przez nich potraktowana jako forma sesji mentoringowej.

Badanie HR Biznes Partnerów

Wymienione wyżej narzędzia służą temu, by badać i rozwijać kompetencje HRBP. W formie Development Center przebadaliśmy ponad 100 HR Biznes Partnerów. W jaki jednak sposób można sprawdzić, czy obecni partnerzy spełniają oczekiwania zarządów? Czy osoby z wizytówkami HR Biznes Partnerów w Polsce faktycznie posiadają odpowiednie kompetencje w tym zakresie? Czy próbują z nich korzystać, efektywnie łącząc HR z tzw. „twardym biznesem”? Tego jeszcze nie wiemy, choć jesteśmy coraz bliżej prawdy.

Obecnie przeprowadzamy badanie ankietowe skierowane przede wszystkim do członków zarządu, menedżerów biznesowych, dyrektorów HR. Celem badania jest poznanie doświadczeń biznesu ze współpracy z HR Biznes Partnerami. Ankietowani, dzieląc się swoimi opiniami, umożliwią zdiagnozowanie aktualnej kondycji HR w Polsce. Na tej podstawie powstanie Raport Kompetencji HR Biznes Partnera – pierwsze tego typu raport w naszym kraju. To badanie może mieć szczególną wartość dla polskiego HR-u, ponieważ pokaże, czy dotychczasowe inwestycje w HR Biznes Partnerów (w ich rozwój, szkolenia) wniosły do przedsiębiorstw nową jakość, czy też wciąż jesteśmy na początku drogi łączenia HR-u z biznesem.

Tym bardziej zachęcamy dyrektorów, menedżerów i członków zarządu do udziału w ankiecie, którą można znaleźć pod adresem: BadanieKompetencjiHRBP.wncl.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  REKLAMA

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  REKLAMA

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Strategie efektywnej rekrutacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi stało się kluczowym elementem sukcesu organizacji. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorstwa, jest przyciąganie i zatrzymywanie najwyższej klasy talentów. 

  REKLAMA