REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Haerowcy badają innych, ale kto zbada haerowców?

 WNCL
Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR
Iwona Wencel
Iwona Wencel
Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.
Haerowcy badają innych, ale kto zbada haerowców?
Haerowcy badają innych, ale kto zbada haerowców?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zapewne każdy specjalista w zakresie zarządzania ludźmi wie, czym jest Development Center. To bardzo skuteczne narzędzie, które pozwala diagnozować potencjał oraz kompetencje zawodowe pracowników. Pojawia się jednak pytanie, kto miałby zbadać samych specjalistów ds. Human Resources oraz HR Biznes Partnerów?

Osób, które zawodowo dbają o rozwój kompetencji pracowników, nie trzeba pewnie przekonywać, jak ważne są badania w tym zakresie. A jednak, wciąż dość rzadko zdarza się, by specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi sami występowali w roli uczestników tzw. „centrum rozwoju”. Problem w tym, że dział HR nie jest w stanie przeprowadzić sesji development center dla siebie samego – dlatego wskazane jest, aby tego typu przedsięwzięcie zlecić w wyspecjalizowanej firmie.

REKLAMA

Autopromocja

Development Center dla HR

Inicjatywa, by takie badanie przeprowadzić, najczęściej leży po stronie przełożonych, choć czasem zainteresowanie wypływa od samych „haerowców”. Wiedzą oni, że Development Center pozwoli im poznać ich mocne i słabe strony, pomoże odkryć smykałkę do którejś z ról w obszarze HR i w konsekwencji wzmocni ich pozycję w firmie. Często badanie jest trampoliną do awansu, do przesunięcia pracownika do zadań związanych z preferowaną specjalizacją, do zmiany zakresu obowiązków czy stanowiska. Skutkiem może być także odkrycie „perełek” – osób o niezwykłych talentach, z czego wcześniej nikt w firmie mógł nie zdawać sobie sprawy. Ważne także, że pracownik, który lepiej pozna swoje kompetencje, przeważnie mocniej angażuje się w rozwój zawodowy. W efekcie firma, która zadbała o Developement Center dla swojego specjalisty HR lub HR Biznes Partnera, uzyskuje wyraźne korzyści.

Polecamy: Assessment| Development Center - Projektowanie procesu i narzędzi oceny

Jeśli uczestnikami „centrum rozwoju” są HR Biznes Partnerzy lub kandydaci do pełnienia takiej funkcji, warto postawić na badanie, które oparte jest na modelu kompetencyjnym Dave’a Ulricha (twórcy koncepcji HRBP). Model ten stanowi podstawę rozwoju dla każdego partnera biznesowego. W ujęciu Ulricha współpraca działów personalnych z kadrą zarządzającą powinna prowadzić do realizacji wskaźników biznesowych decydujących o pozycji firmy na rynku. Administrowanie procesami HR powinno natomiast zapewnić optymalizację kosztów związanych z zarządzaniem kadrami. HR Business Partner powinien być dla zarządu firmy partnerem strategicznym i agentem zmian, rzecznikiem pracowników, ekspertem oraz animatorem rozwoju kapitału ludzkiego. Development Centre pozwala ustalić, czy dana osoba faktycznie jest w stanie sprostać wyzwaniom w tym zakresie oraz nad jakimi kompetencjami powinna jeszcze popracować.

Advacement Center dla HR

Typowy Development Center nie jest jednak jedynym sposobem na rozwój HRBP. Ciekawym rozwiązaniem może być np. HR Advancement Camp – najlepiej zorganizowany w formie obozu wyjazdowego, odbywającego się poza firmą. Dzięki temu wyeliminowane zostanie ryzyko, że bieżące problemy wewnątrz przedsiębiorstwa odciągną uczestników od aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku HR Advancement Camp, zajęcia prowadzone są w formie kilkudniowych warsztatów (zazwyczaj 3-dniowych). Pierwszego dnia odbywa się HR Advancement Day, w czasie którego uczestnicy mają szansę zmierzyć się z siedmioma zadaniami. Zderzają się oni ze studiami przypadków opartymi na prawdziwych sytuacjach biznesowych. Zadania zaprojektowane w oparciu o model kompetencyjny Davida Ulricha mają różny stopień trudności. Pomagają one uczestnikom poznać swoje mocne i słabe strony oraz odkryć smykałkę do którejś z ról w obszarze HR.

Przez kolejne dwa dni specjaliści HR oraz menedżerowie mogą np. rozegrać grę planszową o nazwie Bottom Line. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, zarządzają wirtualną firmą, która przechodzi przez szereg trudnych sytuacji. I choć poszczególne zadania są wymyślone, to jednak opierają się na rzeczywistych sytuacjach biznesowych. Dzięki grze strategicznej, uczestnicy poznają ogólny model funkcjonowania biznesowego firmy, wcielają się w rolę szefa HR a następnie podejmują wiele decyzji, które powinny prowadzić do osiągnięcia określonego zysku netto. Na podstawie analizy danych finansowych, biznesowych oraz opisu sytuacji, uczestnicy coraz wyraźniej zauważają związki pomiędzy podejmowanymi decyzjami a wskaźnikami w postaci zaangażowania i satysfakcji pracowników, fluktuacji, kompetencji, efektywności rekrutacji, czy też zadowolenia klienta, a następnie uczą się łączyć je z wynikami finansowymi przedsiębiorstwa.

Na zakończenie Campu uczestnicy otrzymują raport dotyczący sesji Development oraz feedback kompetencyjny od doświadczonego asesora. Informacja zwrotna, jaką uczestnicy otrzymują w trakcie Campu, może być przez nich potraktowana jako forma sesji mentoringowej.

Badanie HR Biznes Partnerów

Wymienione wyżej narzędzia służą temu, by badać i rozwijać kompetencje HRBP. W formie Development Center przebadaliśmy ponad 100 HR Biznes Partnerów. W jaki jednak sposób można sprawdzić, czy obecni partnerzy spełniają oczekiwania zarządów? Czy osoby z wizytówkami HR Biznes Partnerów w Polsce faktycznie posiadają odpowiednie kompetencje w tym zakresie? Czy próbują z nich korzystać, efektywnie łącząc HR z tzw. „twardym biznesem”? Tego jeszcze nie wiemy, choć jesteśmy coraz bliżej prawdy.

Obecnie przeprowadzamy badanie ankietowe skierowane przede wszystkim do członków zarządu, menedżerów biznesowych, dyrektorów HR. Celem badania jest poznanie doświadczeń biznesu ze współpracy z HR Biznes Partnerami. Ankietowani, dzieląc się swoimi opiniami, umożliwią zdiagnozowanie aktualnej kondycji HR w Polsce. Na tej podstawie powstanie Raport Kompetencji HR Biznes Partnera – pierwsze tego typu raport w naszym kraju. To badanie może mieć szczególną wartość dla polskiego HR-u, ponieważ pokaże, czy dotychczasowe inwestycje w HR Biznes Partnerów (w ich rozwój, szkolenia) wniosły do przedsiębiorstw nową jakość, czy też wciąż jesteśmy na początku drogi łączenia HR-u z biznesem.

Tym bardziej zachęcamy dyrektorów, menedżerów i członków zarządu do udziału w ankiecie, którą można znaleźć pod adresem: BadanieKompetencjiHRBP.wncl.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA