Kategorie

Well-being, czyli ocean możliwości dla świadomych

Julita Drąg
Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
Well-being, czyli ocean możliwości dla świadomych/fot.Fotolia
Well-being, czyli ocean możliwości dla świadomych/fot.Fotolia
Fotolia
Nowoczesne instytucje zarządzane przez dobrze przygotowanych, kompetentnych menedżerów coraz odważniej stawiają na podejście, w którym dominuje teza, iż istotą powodzenia w czasach dynamizacji rynku pracy jest umiejętne dostosowanie wewnętrznej polityki do aktualnych trendów. Co jest dziś najważniejsze? Przede wszystkim dbałość o samopoczucie pracowników – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Poziom motywacji w pracy jest bezpośrednio związany z harmonią osiągniętego nastroju, czyli tak zwanym well-beingiem, który w naszym języku oznacza dobrostan. Nie sztuką jest wywołać chwilowy entuzjazm współgrający z konkretną decyzją, która sprzyja pracobiorcy. Sztuką jest zbudować wokół niego taką atmosferę, aby to samopoczucie stale było na odpowiednio wysokim poziomie, również w życiu prywatnym, a także zatroszczyć się o niuanse aspektów zdrowotnych.

Co zazwyczaj przychodzi na myśl, gdy myślimy o kwestiach, które wpływają na zadowolenie w pracy?

 • klarowny podział obowiązków
 • indywidualny stosunek do pracobiorcy
 • sposób traktowania całości zespołu
 • dobór współpracowników pod względem charakteorologicznym
 • uczciwy podział obowiązków
 • satysfakcjonujące wynagrodzenie
 • jakość relacji
 • spersonalizowanie benefitów
 • ergonomia stanowiska
 • poczucie rozwoju i docenienia

Wszystkie wymienione mają rację bytu, a czym więcej z nich jest spełnionych, tym zazwyczaj większe zadowolenie. Najskuteczniejsze metody to jednak te, które wychodzą na wprost wymaganiom pracowników. Wielu z nas jest tak skonstruowana charakteorologicznie, że nie potrafimy wyrazić naszych potrzeb, tylko dusimy w sobie wszelkie problemy. W ostateczności, zamiast zasygnalizować źródło kłopotów i poprosić o wytyczenie klarownej ścieżki rozwiązania, często decydujemy się na zmianę pracy. Dlatego też bardzo istotne jest, aby wychodzić z incjatywą i mocno postawić na dialog w zespole. Indywidualne podejście otwiera przed nami drzwi do realizacji kumulowanych, skrywanych w sobie potrzeb.

Polecamy KONFERENCJA: Outsourcing kadrowo-księgowy. Praktyczne wskazówki z budowania oraz realizacji kontraktów outsourcingowych

Reklama

Kolejnym aspektem jest żywe zainteresowanie osiągniętymi wynikami i wymierna reakcja na sukcesy. Może to przybierać różny obrót. Czasami wystarczy nagroda słowna, która niesie za sobą komunikat, iż czas spędzony nad realizacją danej kwestii jest zauważony i szanowany. Ważne, aby był to feedback konstruktywny, uzupełniony o aspekt skonkretyzowania odbiorcy konkretnych plusów działania i wskazania, co chcielibyśmy, aby dalej czynił w ten sam sposób, a także co należałoby w przyszłości poprawić. Tym samym damy pracobiorcy jasny sygnał, gdzie leżą jego rezerwy i nad czym winien skoncentrować uwagę podczas podobnych realizacji.

To, jak ludzie radzą sobie z obowiązkami zawodowymi zależy również od funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Wskaźnik Wellbeing Index opracowany przez Instytut Gallupa wraz z firmą Healthways wskazuje na elementy, które wpływają na zadowolenie w życiu zawodowym i prywatnym. Są to:

- Sens, czyli purpose – nastawienie proaktywne do wykonywanej pracy, satysfakcja z zadań, które realizujemy, poczucie sensu i spełnienia

- relacje, czyli socjal – dbałość o dobry kontakt z pracownikami, który jest oparty na zaufaniu, szczerości, wzajemnym motywowaniu się i wspieraniu w działaniach na niwie zawodowej

- finanse, czyli financial – zbudowanie przekonania, iż zarobki są adekwatne do zadań, a także ogólne poczucie stabilizacji finansowej

- społeczność, czyli community – przywiązanie emocjonalne do swojej firmy, poczucie dumy, iż jest się jednym z trybów całości dobrze prosperującej maszyny, jaką jest nasze miejsce pracy

- stan fizyczny, czyli physical – zdrowe odżywianie i sportowy tryb życia dodający energii do wykonywania zadań, a także cieszenia się wolnym czasem

Wyniki badań są zatrważające. Ledwie 7% respondentów czuje, że w swoim środowisku pracy spełniane są wszystkie pięć czynników. 28% badanych uważa, że żaden z elementów nie tyczy się  jego życia zawodowego.

Reklama

Inna teoria koncentruje się wokół trzech aspektów well-beingu: psychologicznym, społecznym oraz zdrowotnym. Pierwszy to odczuwanie szczęścia, poczucie sensu i umiejętność opanowywania stresu, drugi oscyluje wokół relacji, natomiast trzeci odnosi się do sposobu odżywiania, aktywności sportowej i długości oraz jakości snu. Wszystkie trzy składają się na jakość życia w środowisku pracy.

W zarządzaniu wellbeingowym pracodawca może wybrać drogę eliminacji źródeł zagrożenia dla pracownika. Mogą to być wszelkie kwestie, które mogłyby wpłynąć na poczucie wypalenia zawodowego i nudy, a także poczucia, iż etap pracy w danym miejscu powinien się skończyć. Tutaj receptą jest wspomniana wcześniej rozmowa, delegowanie nowych zadań w porozumieniu z pracobiorcą, a także inwestycja w jego rozwój.

Inną drogą jest tworzenie atrakcyjnego środowiska pracy, czyli działania proaktywnego i wyprzedzającego wszelkie możliwe problemy. Tutaj mogą to być wszelkiego rodzaju benefity, które winny być dobrane pod konkretną osobę. W żadnym wypadku obu metody nie wykluczają się i mogą być wdrażane równocześnie. Od skuteczności zarządzania zależy wszakże czy za moment nie będziemy musieli szukać kolejnego pracownika, a w erze bardzo niskiego bezrobocia niesie to o wiele wyższe straty i ryzyko błędnego wyboru, niż w przeszłości. Obie wartości niosą za sobą takie skutki, jak obniżenie kosztów przeznaczanych na proces rekrutacyjny czy budowa wartości podnoszących jakość życia, co może skutkować stopniowym zwiększaniem poziomu lojalności do pracodawcy i tym samym związaniem się z przedsiębiorstwem na dłużej.

Zalecamy unikanie wyrywkowych działań i programów, które oparte są na dorywczym działaniu. Silny program, który jest spójny oraz prowadzony równolegle z komunikacją, to metoda na dobrą i przede wszystkim trwałą jakość programu organizacyjnego. Mocnym argumentem jest regularne dawanie przykładu. Przełożony, który uczestniczy w proponowanym działaniach, daje czytelny sygnał, iż jest to dla niego atrakcyjne i warte skorzystania, a swoim zaangażowaniem zachęca innych do pójścia za jego śladem. Zazwyczaj jest to również wskaźnikiem tego, że ma dobre relacje ze swoimi pracownikami.

Jednocześnie istotne jest, aby monitorować skuteczność konkretnych pomysłów i konsultować je z osobami, które miały okazje brać w nich udział. Brnięcie w nietrafione pomysły to strzał w kolano. Mądrość zarządzającego to również umiejętność przyznania się do błędu, wyciągnięcie wniosków i sprawna zmiana kierunku zamierzeń. Co nie oznacza, że od razu – daj czas rozwinąć się projektom, które rokują!

Esencją well-beingu jest zrozumienie, iż człowiek nie jest towarem i nie można oddzielić funkcji zawodowych od prywatnych. Bilans pomiędzy nimi, w którym najważniejsze będzie budowanie jego szczęścia w odniesieniu do obu tych złożonych, to gwarancja wspierania zrownoważonego rozwoju i harmonii w tych obszarach życia. Pracodawca nigdy nie będzie w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za nastrój pracownika i nigdy też nie powinno to być jego ambicją. To walka z wiatrakami. Powinien jednak dostarczyć odpowiednie narzędzia i środki, które w rękach jednostek jego zespołu pomogą mu stworzyć najbliższy, przyjazny świat.

Co to tak naprawdę oznacza przekładając na konkretne, bardzo proste przykłady?

Jeśli daną osobę bolą plecy, jest ociężała fizycznie, źle się odżywa i ewidentnie cierpi z tego powodu, to warto pomyśleć o wręczenie benefitu w postaci bonu na zdrowy catering, kilka wizyt u dietetyka czy, w przypadku mniejszych możliwości, karty Multisport. W sposób delikatny, oparty na rozmowie, wręczony na indywidualnym spotkaniu i w formie pytania, a nie narzucania z góry.

Co w przypadku pracowników, którzy bardzo często udają się na zwolnienia chorobowe? Może to być sygnałem wypalenia zawodowego, zbyt dużego obciążenia obowiązkami i trudnością z radzeniem sobie ze stresogennym, szybkim trybem pracy. W tym przypadku ratunkiem może być zmiana sposobu funkcjonowania konkretnego działu, wyciągnięcie pomocnej ręki i praca nad niedobrymi nawykami, warsztaty i szkolenia tematyczne, urlop, a także indywidualne spotkania z coachem, który zająłby się sferą motywacyjną i wskazaniem konkretnych działań, które mogłyby pomóc pokrzywdzonym.

Pracodawca nie czyni cudów. Pracodawca otwiera bramę możliwości, aby pewne sprawy mogły się zadziać!

Julita Drąg, SILVERHAND jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym. Dzięki nam tysiące ludzi znalazło zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zapraszamy do kontaktu - http://silverhand.eu/

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?