REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Rudek
Pracoholizm. /Fot. Fotolia
Pracoholizm. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma stale pragnie polepszać swoje wyniki, a pracownicy stają na głowie, by dobrze zrealizować wszystkie powierzone im zadania. Czy w czasach kryzysu ekonomicznego łatwiej stać się pracoholikiem? Czy firmom zależy, aby ich pracownicy byli całkowicie oddani pracy? Co może zrobić firma, by uchronić pracowników przed pułapką pracoholizmu?

Pracoholik to pracownik idealny?

Mogłoby się wydawać, że pracoholik to ideał pracownika – przychodzi do pracy pierwszy, wychodzi ostatni, nie chodzi na obiady, bo je przy biurku, nie ma czasu na zbędne rozmowy ze współpracownikami, bo świadomy jest uciekającego czasu i zbliżających się terminów. Nieprawdą jest, że taka osoba jest skuteczniejsza w swojej pracy. Samo bycie w firmie, nie przekłada się na efektywność i wydajność. Pracoholicy to perfekcjoniści i zazwyczaj towarzyszy im poczucie, że nikt nie zrobi powierzonego zadania lepiej niż oni. Tacy ludzie nie potrafią delegować zadań innym i najczęściej są przeciążeni, zmęczeni, a przez to mniej skuteczni.

REKLAMA

60 godzin pracy w tygodniu - problem 12% Polaków

Pracoholik pracuje więcej niż 8h dziennie

Spędzanie wielu godzin w pracy wcale nie przekłada się na wyniki pracownika. Wręcz przeciwnie, pracownicy, którzy są zmęczeni, nie wysypiają się i potrzebują więcej czasu na wykonanie czynności niż osoby wypoczęte. Poza tym, w ostatnim czasie przepracowywanie się nie jest modne, coraz więcej firm to rozumie i próbują temu zapobiec.

Jak firmy mogą zwiększyć energię pracowników?

Przede wszystkim dbając o regularnie wykorzystywany urlop i reagując w przypadku zbyt częstej pracy po godzinach. W niektórych firmach do pracowników, którzy po zakończonym czasie pracy nadal mają włączone komputery, przychodzą powiadomienia z przypomnieniem, która jest godzina. Firmy mogą i powinny monitorować status bieżących badań lekarskich swoich pracowników. Pracodawcy, którym zależy na sprawności fizycznej podwładnych, stwarzają warunki przyjazne osobom biegającym lub jeżdżącym na rowerze. Montują kabiny prysznicowe i zapewniają możliwość swobodnej zmiany odzieży, znacząco zmniejszając przy tym ryzyko poważnych chorób zdrowotnych, jak na przykład zawał.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pracownicy mogą poprawić swoją produktywność?

Każda osoba powinna wystrzegać się monotonii, która prowadzi do wypalenia zawodowego. Wypalenie jest szkodliwe nie tylko dla samego pracownika, ale również przekłada się na opinię o pracodawcy. Firma, której pracownicy czują się źle, nie może być zdrowa. Pracownicy powinni dążyć do zwiększenia aktywności fizycznej w pracy – mogą wykonywać proste ćwiczenia i przede wszystkim nie siedzieć przez kilka godzin w jednej pozycji. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z windy na rzecz schodów lub wybieranie łazienki na innym piętrze budynku. Te drobne czynności, wykonywane systematycznie, nie zajmą dużo czasu, a z pewnością dodadzą energii i poprawią wydajność pracowników.

Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

REKLAMA

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

REKLAMA