REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dostrzec pracownika zagrożonego wypaleniem zawodowym? Sztuczna inteligencja (AI) może tu pomóc

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magda Pietkiewicz
ekspert w zakresie HR
Jak dostrzec pracownika zagrożonego wypaleniem zawodowym? Sztuczna inteligencja (AI) może tu pomóc
Jak dostrzec pracownika zagrożonego wypaleniem zawodowym? Sztuczna inteligencja (AI) może tu pomóc
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy manager może przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu swoich pracowników? Jak rozpoznać pracowników zagrożonych lub podatnych na takie wypalenie? Jak sztuczna inteligencja i narzędzia cyfrowe może pomóc utrzymać odpowiedni poziom zaangażowania pracowników?

Czeka nas pandemia chorób psychicznych? Jednym z powodów jest stres w pracy

Depresja, zaburzenia nastroju, stany lękowe – World Health Organization bije na alarm, że niedługo staniemy w obliczu pandemii chorób psychicznych. Takie stwierdzenie nie powinno nikogo dziwić – coraz szybciej zmieniający się świat, coraz więcej niepewności geopolitycznej i coraz szybsze tempo życia i pracy. To wszystko wpływa również na szerzące się wśród Polaków wypalenie zawodowe.

Dane z naszego raportu „Zaangażowanie 2023” wskazują, że nawet 30 proc. Polaków czuje, że praca jest dla nich źródłem nadmiernego stresu, a blisko 60 proc. skarży się, że jest przeciążona ilością obowiązków służbowych. To niepokojące, ponieważ zmęczenie i stres wzmagają ryzyko wypalenia zawodowego. Nie oznacza to jednak, że pracownicy, którzy kochają swoją pracę i są w nią bardzo zaangażowani, nie są narażeni na wypalenie zawodowe. Wręcz przeciwnie – tutaj wypalenie pojawia się nagle, jako efekt długotrwałego zaburzenia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Właśnie dlatego kluczową rolę w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu odgrywa manager, który powinien obserwować, słuchać i reagować na wszelkie niepokojące sygnały – niestety, z tym bywa różnie. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak zarządzać zaangażowaniem pracowników?

Niemal co drugi Polak zmaga się z wypaleniem zawodowym, a co czwarty doświadcza jego ciężkiej formy – tak wynika z badania „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” przeprowadzonego pod koniec 2023 roku przez SW Research. Takie dane wskazują, że managerowie mają do odrobienia ważną lekcję, o tym jak odpowiednio zarządzać zaangażowaniem pracowników. Co to znaczy?

Managerowie niekiedy zapominają, że na ich barkach spoczywa nie tylko ciężar związany zarządzaniem pracą i osiąganiem wyników, lecz także motywowanie pracowników i tworzenie wartościowego środowiska pracy – takiego, w którym chce się chcieć. Tak naprawdę, te dwa elementy - zaangażowanie i zarządzanie - łączą się w jedną całość. Gdy zadbamy o to, by pracownicy byli zmotywowani, będzie nam zdecydowanie łatwiej zarządzać procesami w firmie. Odpowiednio zaangażowani pracownicy będą sami dbali o terminy, jakość wykonania swoich zadań i z chęcią będą podejmowali nowe wyzwania zawodowe. Z takimi ludźmi, na których można najzwyczajniej w świecie liczyć, po prostu zdecydowanie łatwiej współpracować.

Motywowanie ludzi jak rozpalanie ogniska. Jak zapobiegać szybkiemu wypaleniu?

Praca nad zaangażowaniem pracowników – odpowiednie ich motywowanie, tworzenie przyjaznej kultury organizacyjnej i docenianie poszczególnych członków zespołu – to trochę jak rozpalanie ogniska. Gdy dodamy za mało podpałki, ognisko nie zapłonie, z kolei, gdy damy zbyt dużo „do pieca”, ognisko momentalnie się wypali. Ta granica, między odpowiednim poziomem zaangażowania, a zbyt wysoką, bądź zbyt niską motywacją jest niestety bardzo cienka. Dodatkowo sprawę utrudnia nasza ludzka natura. 

Z mojego doświadczenia wynika, że spora część managerów jest wręcz pewna, że świetnie zna swój zespół i jego potrzeby. Niestety bardzo często zarządzający mijają się z prawdą. To, że w zespole panuje dobra atmosfera, wcale nie znaczy, że ludzie będą szczerze komunikować to co ich „uwiera” w pracy. Dla wielu osób właśnie takie warunki – środowisko, w którym każdy ma się dobrze czuć, jest elementem, który ich blokuje. 

Trudno przecież szefowi-kumplowi powiedzieć, że coś nam nie odpowiada, że coś nie działa, że potrzebują więcej wsparcia, czy większego docenienia. Dodatkowo, słuszna w swoich założeniach polityka otwartych drzwi, często nie działa – szczególnie wtedy, gdy mówimy o wypaleniu zawodowym spowodowanym zbyt dużym zaangażowaniem pracowników. Takie osoby często nie zauważają problemu. Robią to co kochają i chcą robić to dobrze. Uświadamiają sobie, że coś jest nie tak, dopiero wtedy, gdy jest już za późno. 

Jak dostrzec pracownika zagrożonego wypaleniem zawodowym? W sukurs przychodzą narzędzia cyfrowe

Wiemy już, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownik zagrożony wypaleniem zawodowym nie przyjdzie do managera po pomoc, choćby ten stawał na głowie. Czy w takim razie można coś zrobić, aby wyłapać osoby, które mają zbyt niską lub zbyt wysoką motywację? To podchwytliwe pytanie, bo na zaangażowanie pracowników składa się bardzo dużo elementów, które trudno zmierzyć. 

Na ratunek przychodzą wszelkiego rodzaju ankiety pracownicze czy platformy online służące do badania zaangażowania. Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań jest to, że pracownicy wypełniają je kompletnie anonimowo – nie muszą się obawiać o to, jak ich odpowiedzi wpłyną na relacje z szefem czy ze współpracownikami. Dodatkowym plusem jest też możliwość powtarzania takich pomiarów w regularnych odstępach czasu – zaangażowanie trzeba bowiem monitorować na bieżąco, i w miarę potrzeb podkładać do ognia bądź gasić żar. 

Cyfrowe narzędzia umożliwiające pomiar zaangażowania pracowników to nieocenione wsparcie w walce z wypaleniem zawodowym pracowników. Pozwalają zmierzyć wszystko co wpływa na motywację pracowników, czyli na przykład to jak oceniają oni atmosferę w firmie, czy widzą sens wykonywanych zadań i czy czują się docenieni przez przełożonego.  Takie rozwiązania oparte są na skomplikowanych algorytmach – często bazujących na sztucznej inteligencji – które potrafią identyfikować subtelne wzorce i tendencje. 

Rezultatem takich pomiarów jest nie tylko zero-jedynkowy wynik, lecz także dogłębna analiza poszczególnych obszarów składających się na zaangażowanie pracownika. Dzięki takim danym, manager otrzymuje jasną informację, gdzie jest, bądź gdzie może zaraz się pojawić problem. To z kolei pozwala na podjęcie konkretnych działań i utrzymać zaangażowanie pracowników na odpowiednim poziomie. 

Magda Pietkiewicz, ekspertem z zakresu HR, twórczyni platformy Enpulse

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA