REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benefity pracownicze: Jak pracodawcy zabiegają o pracowników

Dwie piąte respondentów byłaby skłonna zmienić pracę tylko ze względu na lepszą ofertę benefitów w innym miejscu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzy czwarte zatrudnionych zwraca uwagę na benefity w ogłoszeniach, a aż dwie piąte respondentów byłaby skłonna zmienić pracę tylko ze względu na ich lepszą ofertę w innym miejscu. Benefity takie jak ubezpieczenie na życie czy pakiety opieki zdrowotnej, pracownicy zaczęli traktować jako standard, aniżeli dodatkową korzyść. Pracodawcy muszą zabiegać o względy pracowników.

Zmiany zachodzące na rynku na przestrzeni ostatnich lat wywarły wpływ niemal na jego każdą gałąź, w tym na rynek pracy. Niepewność otoczenia gospodarczego związana z pandemią, wojną i inflacją spowodowała zmianę w hierarchii potrzeb zatrudnionych, powodując mocną transformację także w zakresie świadczeń pracowniczych. Na znaczeniu zyskały benefity, które dają poczucie bezpieczeństwa, wspierają ideę work–life balance oraz odciążają domowy budżet.

Autopromocja

Pracodawcy starają się utrzymać pracowników

Przed ekspertami HR stoi nie lada wyzwanie, gdyż w obliczu dynamicznego otoczenia rynkowego, muszą oni na bieżąco monitorować zmieniające się potrzeby pracowników. Zwłaszcza, że w zakresie działań HR na przestrzeni ostatnich dwóch lat zmiana jest dosyć zauważalna. 

W 2021 roku dla 71% badanych firm głównym celem było pozyskaniepracowników, w 2023 roku natomiast najważniejszym obszarem działań HR stało się ich utrzymanie (62% wskazań) – wynika z badania „Zmiany w polskim HR okiem HR-owców”. Wśród priorytetów w 2021 roku, znalazła się również konieczność odpowiedzi na oczekiwania płacowe pracowników (54%), tymczasem w 2023 roku jest to rozwój kultury organizacyjnej (51%).

– Firmy chcąc przyciągnąć najlepsze talenty, powinny proponować nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także podchodzić innowacyjnie do zapewnienia przyjaznego środowiska pracy, zwiększenia równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym oraz do świadczeń pozapłacowych. Warto jednak pamiętać, aby takie benefity odzwierciedlały potrzeby pracowników i były dostosowane do ich planów rozwoju – mówi Dorota Góral, specjalistka ds. rekrutacji w firmie handlowej Foodcom S.A.

Ważne

Tegoroczne Badanie Deloitte Global Human Capital Trends wykazuje, że firmy, które angażują swoich pracowników w proces twórczy, doświadczają korzyści w postaci 1,8-krotnie większej szansy na silne zaangażowanie pracowników, 2-krotnie większej szansy na wprowadzanie innowacji oraz 1,6-krotnie większej zdolności do przewidywania i skutecznego reagowania na zmiany.

Jakich benefitów chcą pracownicy

Zgodnie z raportem Enter The Code 75% zatrudnionych zwraca uwagę na benefity w ogłoszeniach, a aż 40% respondentów byłaby skłonna zmienić pracę tylko ze względu na ich lepszą ofertę w innym miejscu. Ponadto, benefity takie jak ubezpieczenie na życie czy pakiety opieki zdrowotnej, pracownicy zaczęli traktować jako standard, aniżeli dodatkową korzyść (odpowiednio 55% i 45%.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Benefity związane z ochroną zdrowia były najbardziej pożądane podczas pandemii, jednak obecnie większość zatrudnionych, jako większą korzyść wybrałoby podwyżkę wynagrodzenia (73%) lub premię finansową (63%.) – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Podium zamyka 4-dniowy tydzień pracy, którego oczekuje co trzeci pracownik (33%). Na kolejnych miejscach znalazły się dodatki do pensji, wpływające na obniżenie kosztów życia tj. dofinansowanie dojazdów do pracy (29%) oraz darmowe wyżywienie w pracy (25%). 

Następne pięć miejsc należy natomiast do obszarów związanych z ideą work–life balance takich jak: 

  • dodatkowe dni wolne, 
  • praca zdalna 2–3 dni w tygodniu, 
  • dofinansowanie do zdalnych form rozrywki, 
  • wsparcie finansowe pasji 
  • nielimitowane dni urlopowe. 

Pracodawcy chcą się wyróżnić ofertą benefitów

„Barometr Polskiego Rynku Pracy” pokazuje, że różnego rodzaju benefity otrzymuje zaledwie 30% pracowników. Połowa z nich dostaje bony i rabaty na produkty (52%), na drugim miejscu (45%) znajduje się prywatna opieka medyczna, niewiele mniej osób otrzymuje natomiast paczki świąteczne (44%). Jednak są to standardowe benefity i nie są już traktowane przez kandydatów jako czynnik motywujący do przyjęcia oferty pracy. 

Pracownicy coraz częściej stawiają na rozwój zawodowy i oczekują pracy wykonywanej na elastycznych warunkach, dającej poczucie sensu.– dodaje Dorota Góral.

Pracownik, który może się rozwijać odczuwa większą satysfakcję z pracy, co z kolei wpływa na rosnące zaangażowanie nie tylko w wykonywane zadania, ale także we współtworzenie kultury przedsiębiorstwa. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA