REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benefity pracownicze: Jak pracodawcy zabiegają o pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dwie piąte respondentów byłaby skłonna zmienić pracę tylko ze względu na lepszą ofertę benefitów w innym miejscu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzy czwarte zatrudnionych zwraca uwagę na benefity w ogłoszeniach, a aż dwie piąte respondentów byłaby skłonna zmienić pracę tylko ze względu na ich lepszą ofertę w innym miejscu. Benefity takie jak ubezpieczenie na życie czy pakiety opieki zdrowotnej, pracownicy zaczęli traktować jako standard, aniżeli dodatkową korzyść. Pracodawcy muszą zabiegać o względy pracowników.

Zmiany zachodzące na rynku na przestrzeni ostatnich lat wywarły wpływ niemal na jego każdą gałąź, w tym na rynek pracy. Niepewność otoczenia gospodarczego związana z pandemią, wojną i inflacją spowodowała zmianę w hierarchii potrzeb zatrudnionych, powodując mocną transformację także w zakresie świadczeń pracowniczych. Na znaczeniu zyskały benefity, które dają poczucie bezpieczeństwa, wspierają ideę work–life balance oraz odciążają domowy budżet.

REKLAMA

Pracodawcy starają się utrzymać pracowników

REKLAMA

Przed ekspertami HR stoi nie lada wyzwanie, gdyż w obliczu dynamicznego otoczenia rynkowego, muszą oni na bieżąco monitorować zmieniające się potrzeby pracowników. Zwłaszcza, że w zakresie działań HR na przestrzeni ostatnich dwóch lat zmiana jest dosyć zauważalna. 

W 2021 roku dla 71% badanych firm głównym celem było pozyskaniepracowników, w 2023 roku natomiast najważniejszym obszarem działań HR stało się ich utrzymanie (62% wskazań) – wynika z badania „Zmiany w polskim HR okiem HR-owców”. Wśród priorytetów w 2021 roku, znalazła się również konieczność odpowiedzi na oczekiwania płacowe pracowników (54%), tymczasem w 2023 roku jest to rozwój kultury organizacyjnej (51%).

– Firmy chcąc przyciągnąć najlepsze talenty, powinny proponować nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także podchodzić innowacyjnie do zapewnienia przyjaznego środowiska pracy, zwiększenia równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym oraz do świadczeń pozapłacowych. Warto jednak pamiętać, aby takie benefity odzwierciedlały potrzeby pracowników i były dostosowane do ich planów rozwoju – mówi Dorota Góral, specjalistka ds. rekrutacji w firmie handlowej Foodcom S.A.

Ważne

Tegoroczne Badanie Deloitte Global Human Capital Trends wykazuje, że firmy, które angażują swoich pracowników w proces twórczy, doświadczają korzyści w postaci 1,8-krotnie większej szansy na silne zaangażowanie pracowników, 2-krotnie większej szansy na wprowadzanie innowacji oraz 1,6-krotnie większej zdolności do przewidywania i skutecznego reagowania na zmiany.

Jakich benefitów chcą pracownicy

REKLAMA

Zgodnie z raportem Enter The Code 75% zatrudnionych zwraca uwagę na benefity w ogłoszeniach, a aż 40% respondentów byłaby skłonna zmienić pracę tylko ze względu na ich lepszą ofertę w innym miejscu. Ponadto, benefity takie jak ubezpieczenie na życie czy pakiety opieki zdrowotnej, pracownicy zaczęli traktować jako standard, aniżeli dodatkową korzyść (odpowiednio 55% i 45%.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Benefity związane z ochroną zdrowia były najbardziej pożądane podczas pandemii, jednak obecnie większość zatrudnionych, jako większą korzyść wybrałoby podwyżkę wynagrodzenia (73%) lub premię finansową (63%.) – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Podium zamyka 4-dniowy tydzień pracy, którego oczekuje co trzeci pracownik (33%). Na kolejnych miejscach znalazły się dodatki do pensji, wpływające na obniżenie kosztów życia tj. dofinansowanie dojazdów do pracy (29%) oraz darmowe wyżywienie w pracy (25%). 

Następne pięć miejsc należy natomiast do obszarów związanych z ideą work–life balance takich jak: 

  • dodatkowe dni wolne, 
  • praca zdalna 2–3 dni w tygodniu, 
  • dofinansowanie do zdalnych form rozrywki, 
  • wsparcie finansowe pasji 
  • nielimitowane dni urlopowe. 

Pracodawcy chcą się wyróżnić ofertą benefitów

„Barometr Polskiego Rynku Pracy” pokazuje, że różnego rodzaju benefity otrzymuje zaledwie 30% pracowników. Połowa z nich dostaje bony i rabaty na produkty (52%), na drugim miejscu (45%) znajduje się prywatna opieka medyczna, niewiele mniej osób otrzymuje natomiast paczki świąteczne (44%). Jednak są to standardowe benefity i nie są już traktowane przez kandydatów jako czynnik motywujący do przyjęcia oferty pracy. 

Pracownicy coraz częściej stawiają na rozwój zawodowy i oczekują pracy wykonywanej na elastycznych warunkach, dającej poczucie sensu.– dodaje Dorota Góral.

Pracownik, który może się rozwijać odczuwa większą satysfakcję z pracy, co z kolei wpływa na rosnące zaangażowanie nie tylko w wykonywane zadania, ale także we współtworzenie kultury przedsiębiorstwa. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA