| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Wynagrodzenia kierowników w zależności od działu

Kadra kierownicza to jedna z najważniejszych grup w każdym przedsiębiorstwie. Od niej zależą w dużym stopniu wyniki poszczególnych zespołów czy działów. Jak wynagradzana jest w Polsce ta część kadry i jak kształtują się jej zarobki w kontekście pracy w konkretnym dziale?

Podsumowując zaprezentowane do tej pory dane, można stwierdzić, że kierownicy pionów organizacyjnych, których działania mają bardziej bezpośrednie przełożenie na wynik finansowy lub też czynności w nich wykonywane są kluczowe dla działania organizacji, mogą liczyć na zdecydowanie większe płace niż ci zatrudnieni w działach uważanych w powszechnym mniemaniu za wspierające główny biznes firmy.

Oczywiście zarobki są determinowane również przez wiele innych czynników, takich jak między innymi lokalizacja przedsiębiorstwa, wielkość zatrudnienia, obrót czy branża i sektor. To jednak temat na inne opracowanie, bo z każdym z tych podziałów można pominąć charakterystyczne dla niego różnice płac.

Haerowe konto

Wynagrodzeniem, którego wysoka wartość w kontekście ogólnych wniosków może na początku dziwić, jest płaca kierownika działu personalnego. Może on liczyć na bardzo wysoką płacę w porównaniu do omówionych dwóch ostatnich stanowisk kierowniczych. Jest ona zbliżona do wartości, które raczej przypisujemy kierownikom działów takich jak marketing czy finanse – średnie wynagrodzenie całkowite wynosi 9579 zł brutto.

Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest rosnąca rola działu HR w Polsce. Jeszcze do niedawna komórki te były postrzegane jako swojego rodzaju „kadry plus”, natomiast w związku z ich profesjonalizacją i coraz większą świadomością firm o konieczności dbania o zasoby ludzkie w organizacji to się zmienia.

Jednym z bardziej widocznych symptomów profesjonalizacji działów HR jest z pewnością wzrastająca średnia liczba zatrudnianych w nich osób, jak również specjalizacja stanowisk. W ciągu kilku lat w strukturze firmy i omawianego pionu pojawiają się coraz częściej stanowiska, takie jak specjalista do spraw wynagrodzeń i benefitów, specjalista do spraw komunikacji wewnętrznej czy też specjalista do spraw BHP. Często dział HR przejmuje na siebie również naliczenie płac.

O rosnącej roli działu personalnego świadczy na pewno także coraz częstsze postrzeganie go przez zarządy przedsiębiorstw jako strategicznego partnera. Zdarza się, że dyrektor HR jest w danej organizacji członkiem zarządu.

@RY1@i13/2010/008/i13.2010.008.000.0025.001.jpg@RY2@

Czytaj także

Autor:

starszy konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »