reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Dlaczego szefowie nie zachowują się asertywnie?

Dlaczego szefowie nie zachowują się asertywnie?

Podczas oceny rocznej postawiono mi zadanie rozwojowe. Mam stać się bardziej asertywnym menedżerem. Co to dokładnie oznacza i co zyskam, będąc asertywnym?

Niebezpieczna ucieczka

Szefowie zachowują się biernie, gdy czują się gorsi, niekompetentni, niepewni siebie. Często przydarza się to tym, którzy zostali przełożonymi swoich dotychczasowych kolegów. Menedżerowie zachowują się biernie, gdy boją się utraty aprobaty ze strony innych, gdy obawiają się reakcji innych lub gdy chcą uniknąć konfliktów. Czasem, zwłaszcza w stosunku do przełożonych, uważają, że jest to właściwe, grzeczne zachowanie. Jeśli przełożeni zachowują się biernie, istnieje prawdopodobieństwo, że inni to wykorzystają. Z czasem stają się sfrustrowani, niespokojni, czują się pokrzywdzeni i urażeni, ponieważ pozwalają innym decydować za siebie i nie osiągają swoich celów. W końcu tracą poczucie własnej wartości i reagują wybuchem niezrozumiałej dla innych agresji spowodowanej kumulacją uczuć.

Agresja na cenzurowanym

Przyczyny agresywnych zachowań są różnorodne. Czasem są próbą podkreślenia, kto jest szefem, czasem są oznaką niepewności. W innych przypadkach agresja oznacza wyładowanie złości, która powstała w innym miejscu. Szef zezłościł się na kontrahenta, na innego pracownika, a swoją złość wyładowuje na niewinnym podwładnym. Wie, że i tak będzie on musiał znieść zły humor szefa, więc wyżywa się na nim bezkarnie. To szybka droga do utraty autorytetu przełożonego. Do zachowań agresywnych dochodzi także, gdy szefowie boją się, że bez takiego zachowania nie dostaną tego, co chcą zdobyć. Czasem chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę i pokazać, że to oni rządzą i decydują. Próbują w ten sposób zdobyć autorytet, nie zdając sobie sprawy, że prowadzi to na manowce. W konsekwencji zachowań agresywnych u podwładnych narasta przeświadczenie, że przełożony lubi wykorzystywać innych, poniża ich i nie szanuje potrzeb. Po pewnym czasie tacy menedżerowie tracą poczucie własnej wartości przeżywają poważny stres, nawet wówczas, gdy temu zaprzeczają.

Jak widać, zachowania agresywne lub bierne z reguły się nie opłacają. Są jednak wyjątki, kiedy warto po nie sięgnąć. Gdy szef rozmawia z klientem, który ma słuszne pretensje do firmy handlowej, czasem warto zachować się biernie i spokojnie wysłuchać klienta. W krytycznej sytuacji, gdy trzeba działać bardzo szybko i natychmiast rozwiązać problem, może nie być czasu na asertywne zachowania. Z reguły jednak najbardziej opłaca się być asertywnym. Czasem trzeba zapłacić za to cenę. Szef asertywny może być nielubiany za to, że wprost wyraża swoje odczucia i bez ogródek mówi to, co myśli. Część osób może obrazić się i mieć mu za złe jego otwartość i stanowczość. W konsekwencji jego relacje z tymi współpracownikami mogą się pogorszyć.

Korzystna asertywność

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z asertywności jest wzrost skuteczności samych szefów i ich podwładnych. Inną jest wzrost wzajemnego szacunku pomiędzy menedżerem a większością osób w jego otoczeniu.

Korzyści płynące z asertywności to wzrost skuteczności działania i lepsze bronienie swoich interesów. Przekłada się to na lepszą współpracę w zespole, z innymi działami firmy oraz z klientami. Wśród pracowników powstaje atmosfera szacunku i otwartości, uczciwości wobec siebie i innych. Ułatwia to rozwiązywanie konfliktów i prowadzenie negocjacji. Większa pewność siebie i płynące z tego dobre samopoczucie szefa i jego podwładnych wpływają na dobre relacje w zespole oraz zmniejszają stres w pracy. Wzrost samooceny szefa i jego pracowników prowadzi do tego, że sami dokonują wyborów, a nie robią tego za nich inni. Wszyscy łatwiej osiągają swoje cele, nie krzywdząc innych.

Asertywność jest umiejętnością, można się więc jej nauczyć. Najłatwiej zrobić to, uczestnicząc w odpowiednich warsztatowych szkoleniach dla menedżerów.


reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama