Kategorie

HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution

HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution/ fot. Shutterstock
HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution/ fot. Shutterstock
Ostatnie 25 lat to bardzo dynamiczny okres w rozwoju działów HR w polskich firmach. Przez ten krótki czas działy HR przeszły drogę od działów kadr, które tylko w sposób admnistracyjno -  kadrowy obsługiwały pracowników, aż do HR Biznes Partnerów aktywnie wspierających rozwój i towarzyszących pracownikom na każdym etapie ścieżki zawodowej w firmie. Minęło zaledwie ćwierć wieku – niedużo – jednak zmiany jakie zaszły w tym czasie w świadomości pracodawców i pracowników można porównać do skutków rewolucji przemysłowej XIX wieku. W procesie zmiany świadomości jedną z najważniejszych ról odegrali pracownicy działów HR, którzy wiele rozwiązań wprowadzali na żywym organizmie w czasach, gdy w Polsce rodziła się i kształtowała polityka personalna wielu firm.

Drogę jaką przebył dzisiejszy HR doskonale pamięta „Personel i Zarządzanie”, miesięcznik, który od 25 lat wspiera managerów i dyrektorów działów personalnych. Aby uczcić tą rocznicę już dziś zapraszamy do udziału w wyjątkowej konferencji HR (R)evolution, która będzie świętem polskiego HR. 3 października 2019 spotkamy się, aby dyskutować, wymieniać się doświadczeniami i zdobywać nowe. Porozmawiamy o tym, jak wyglądał rynek HR wiele lat temu, ale również, w którym kierunku zmierza i na co powinniśmy się przygotować. Uczestników konferencji HR (R)evolution zaprosimy do podróży przez ewolucję HR. Opowiemy jak było wczoraj, jak jest dziś, a jak będzie jutro.

HR wczoraj – pierwsi pionierzy na rynku

W całkiem nieodległej przeszłości główne zadania działów kadr oscylowały wokół rozliczeń  płac, urlopów, list obecności – jednym słowem zadań, które nie uchodziły za atrakcyjne. Kadry były po prostu działem, który wykonując systematycznie swoje zadania, zapewniał prawidłowe funkcjonowanie prawno – administracyjne przedsiębiorstwa. W zadaniach działów kadr nie było takich wyzwań jak wpływ na kulturę organizacyjną firmy czy prowadzenie inicjatyw związanych z zarządzaniem zmianą, czy wreszcie tworzenie strategii personalnej w firmie. Jednak wraz z otwierającymi się w Polsce w latach 90-tych filiami zagranicznych korporacji nastąpiła zmiana, która leży u podstaw polskiego HR-u jaki znamy dziś. Zagraniczne korporacje wchodząc na polski rynek „przywiozły” ze sobą struktury i sposoby funkcjonowania, które na ich rodzimym rynku były już standardem. Krótką wycieczkę w przeszłość podczas konferencji HR (R)evolution zapewni uczestnikom debata - HR WCZORAJ: skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy, w której do udziału zostali zaproszeni: Magdalena Gera-Pikulska, Senior HR Executive, Management in Focus; Piotr Sierociński, Doradca HR, centrum ekspertyzy HR; Kazimierz Sedlak, doktor nauk humanistycznych, założyciel, Sedlak & Sedlak oraz prof. zw. dr hab. Aleksy Pocztowski, Kierownik Katedry Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

HR dziś – strategiczna rola w firmie

Zmiany pokoleniowe na rynku pracy wymuszają także zmiany w sposobie zarządzania zasobami ludzkimi, zmieniają sposób poszukiwania nowych kandydatów oraz utrzymania talentów. Zapotrzebowanie na pracowników wyróżniających się szczególnymi zdolnościami, o wysokiej kreatywności wciąż rośnie, co powoduje, że działy HR stają przed wyzwaniem jak pozyskiwać i utrzymywać pracowników. Dotarcie, pozyskanie i zatrzymanie najlepszych kandydatów to obecnie jedno z kluczowych wyzwań jakie stoi przed działami HR. Dzisiaj HR odgrywa strategiczną rolę w budowaniu kultury, wartości oraz przewagi konkurencyjnej firmy w biznesie i ma wpływ na marketing, sprzedaż, wizerunek oraz finanse firmy. HR przestał być kosztem, a zaczął być źródłem zysków. Co za tym idzie zmieniły się też oczekiwania zarządu w stosunku do szefów działów personalnych i HR Biznes Partnerów. Jak budować i rozwijać współpracę między HR a zarządem? I jak budować strategiczną rolę tej współpracy? opowie Adam Dębowski z Instytutu Liderów Zmian.

HR jutro – automatyzacja i nowe technologie

Rozwój automatyzacji i nowe technologie coraz bardziej wkraczają do HR. Automatyzacja obejmuje coraz więcej procesów redukując koszty, zwiększając wydajność pracy oraz skracając czas wielu działań.  Zaawanasowane systemy technologiczne zapewniają także sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi i wpierają dział HR w realizacji kluczowych zadań w ramach realizowania strategii employer brandingu oraz polityki personalnej. Jednak stosowanie automatyzacji niesie za sobą także i ryzyka. Całkowita automatyzacja procesów np. selekcja CV w rekrutacji bez czynnika ludzkiego może spowodować, że odrzucone zostaną wartościowe osoby, ponieważ algorytm będzie sortował dane w określony sposób. Zatem automaty nie zastąpią całkowicie człowieka, a zasada złotego środka sprawdza się najlepiej.

Część konferencji poświęconej HR -owi jutra zakończy najnowszy energetyzujący power speech Szymona Kudły, który opowie o SISU: jesteśmy silniejsi, niż nam się wydaje.

Co wyróżnia konferencję HR (R)evolution? Przede wszystkim to, że jest to spotkanie dla HR-owców, a nie tylko o HRM. Zapraszamy do dyskusji, udziału w motywujących wystąpieniach, do rozmów kuluarowych, do poznania niezwykle interesujących praktyków z branży. Zapraszamy 3 października br.! Rejestracja: https://25piz.infor.pl/

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.