REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution

HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution/ fot. Shutterstock
HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie 25 lat to bardzo dynamiczny okres w rozwoju działów HR w polskich firmach. Przez ten krótki czas działy HR przeszły drogę od działów kadr, które tylko w sposób admnistracyjno -  kadrowy obsługiwały pracowników, aż do HR Biznes Partnerów aktywnie wspierających rozwój i towarzyszących pracownikom na każdym etapie ścieżki zawodowej w firmie. Minęło zaledwie ćwierć wieku – niedużo – jednak zmiany jakie zaszły w tym czasie w świadomości pracodawców i pracowników można porównać do skutków rewolucji przemysłowej XIX wieku. W procesie zmiany świadomości jedną z najważniejszych ról odegrali pracownicy działów HR, którzy wiele rozwiązań wprowadzali na żywym organizmie w czasach, gdy w Polsce rodziła się i kształtowała polityka personalna wielu firm.

Drogę jaką przebył dzisiejszy HR doskonale pamięta „Personel i Zarządzanie”, miesięcznik, który od 25 lat wspiera managerów i dyrektorów działów personalnych. Aby uczcić tą rocznicę już dziś zapraszamy do udziału w wyjątkowej konferencji HR (R)evolution, która będzie świętem polskiego HR. 3 października 2019 spotkamy się, aby dyskutować, wymieniać się doświadczeniami i zdobywać nowe. Porozmawiamy o tym, jak wyglądał rynek HR wiele lat temu, ale również, w którym kierunku zmierza i na co powinniśmy się przygotować. Uczestników konferencji HR (R)evolution zaprosimy do podróży przez ewolucję HR. Opowiemy jak było wczoraj, jak jest dziś, a jak będzie jutro.

Autopromocja

HR wczoraj – pierwsi pionierzy na rynku

W całkiem nieodległej przeszłości główne zadania działów kadr oscylowały wokół rozliczeń  płac, urlopów, list obecności – jednym słowem zadań, które nie uchodziły za atrakcyjne. Kadry były po prostu działem, który wykonując systematycznie swoje zadania, zapewniał prawidłowe funkcjonowanie prawno – administracyjne przedsiębiorstwa. W zadaniach działów kadr nie było takich wyzwań jak wpływ na kulturę organizacyjną firmy czy prowadzenie inicjatyw związanych z zarządzaniem zmianą, czy wreszcie tworzenie strategii personalnej w firmie. Jednak wraz z otwierającymi się w Polsce w latach 90-tych filiami zagranicznych korporacji nastąpiła zmiana, która leży u podstaw polskiego HR-u jaki znamy dziś. Zagraniczne korporacje wchodząc na polski rynek „przywiozły” ze sobą struktury i sposoby funkcjonowania, które na ich rodzimym rynku były już standardem. Krótką wycieczkę w przeszłość podczas konferencji HR (R)evolution zapewni uczestnikom debata - HR WCZORAJ: skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy, w której do udziału zostali zaproszeni: Magdalena Gera-Pikulska, Senior HR Executive, Management in Focus; Piotr Sierociński, Doradca HR, centrum ekspertyzy HR; Kazimierz Sedlak, doktor nauk humanistycznych, założyciel, Sedlak & Sedlak oraz prof. zw. dr hab. Aleksy Pocztowski, Kierownik Katedry Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

HR dziś – strategiczna rola w firmie

Zmiany pokoleniowe na rynku pracy wymuszają także zmiany w sposobie zarządzania zasobami ludzkimi, zmieniają sposób poszukiwania nowych kandydatów oraz utrzymania talentów. Zapotrzebowanie na pracowników wyróżniających się szczególnymi zdolnościami, o wysokiej kreatywności wciąż rośnie, co powoduje, że działy HR stają przed wyzwaniem jak pozyskiwać i utrzymywać pracowników. Dotarcie, pozyskanie i zatrzymanie najlepszych kandydatów to obecnie jedno z kluczowych wyzwań jakie stoi przed działami HR. Dzisiaj HR odgrywa strategiczną rolę w budowaniu kultury, wartości oraz przewagi konkurencyjnej firmy w biznesie i ma wpływ na marketing, sprzedaż, wizerunek oraz finanse firmy. HR przestał być kosztem, a zaczął być źródłem zysków. Co za tym idzie zmieniły się też oczekiwania zarządu w stosunku do szefów działów personalnych i HR Biznes Partnerów. Jak budować i rozwijać współpracę między HR a zarządem? I jak budować strategiczną rolę tej współpracy? opowie Adam Dębowski z Instytutu Liderów Zmian.

HR jutro – automatyzacja i nowe technologie

Rozwój automatyzacji i nowe technologie coraz bardziej wkraczają do HR. Automatyzacja obejmuje coraz więcej procesów redukując koszty, zwiększając wydajność pracy oraz skracając czas wielu działań.  Zaawanasowane systemy technologiczne zapewniają także sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi i wpierają dział HR w realizacji kluczowych zadań w ramach realizowania strategii employer brandingu oraz polityki personalnej. Jednak stosowanie automatyzacji niesie za sobą także i ryzyka. Całkowita automatyzacja procesów np. selekcja CV w rekrutacji bez czynnika ludzkiego może spowodować, że odrzucone zostaną wartościowe osoby, ponieważ algorytm będzie sortował dane w określony sposób. Zatem automaty nie zastąpią całkowicie człowieka, a zasada złotego środka sprawdza się najlepiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część konferencji poświęconej HR -owi jutra zakończy najnowszy energetyzujący power speech Szymona Kudły, który opowie o SISU: jesteśmy silniejsi, niż nam się wydaje.

Co wyróżnia konferencję HR (R)evolution? Przede wszystkim to, że jest to spotkanie dla HR-owców, a nie tylko o HRM. Zapraszamy do dyskusji, udziału w motywujących wystąpieniach, do rozmów kuluarowych, do poznania niezwykle interesujących praktyków z branży. Zapraszamy 3 października br.! Rejestracja: https://25piz.infor.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA