Kategorie

Przejdź na VoIP

Jakub Kaniewski
Firmy oferujące telefonię internetową wyrastają jak grzyby po deszczu. Jest to naturalną konsekwencją coraz tańszego dostępu do Internetu i nieograniczonych wręcz możliwości, jakie nam daje.

Skrót VoIP wywodzi się z języka angielskiego i oznacza głosowe porozumiewanie się z wykorzystaniem łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP (Voice over Internet Protocol). Dane (dźwięki mowy) przesyłane są przy użyciu protokołu IP do innego użytkownika sieci lub do użytkownika tradycyjnej telefonii. Telefonia internetowa stanowi dziś bardzo silną alternatywę dla dostawców telefonii analogowej oraz sieci telefonów komórkowych GSM. Aby z niej korzystać, wystarczy w najprostszej opcji w zasadzie zwykły komputer (choć, o czym poniżej - i bez niego można rozmawiać) ze słuchawkami (głośnikami) i mikrofonem. Ograniczenie się do korzystania tylko z niego może jednak prowadzić do sprzężenia dźwięku z dostępem do sieci www. Co najważniejsze telefonia internetowa daje możliwość zaoszczędzenia ogromnych pieniędzy, szczególnie w wielkich korporacjach posiadających oddziały w różnych miejscowościach i nie pociąga za sobą w zasadzie większych inwestycji. Czy warto zatem zupełnie przerzucić się na ten system komunikacji? Z pewnością nie wyprze on tak szybko telefonów, do których jesteśmy przyzwyczajeni od kilkudziesięciu już lat, ale może stanowić doskonałe ich uzupełnienie.

Jak z tego korzystać?

Aby rozmawiać w Internecie, musimy zainstalować na swoim komputerze specjalne oprogramowanie i założyć konto. Przykładowo możemy w tym celu wykorzystać najprostsze narzędzia, takie jak komunikatory internetowe, np. Gadu-Gadu czy Skype, o czym już pisaliśmy na łamach „Serwisu PP”.

Co jeszcze będzie nam potrzebne? Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

W tym celu możemy wykorzystać przykładowo:

• wspomniany już zestaw słuchawkowy (najtańszy model słuchawek wraz z mikrofonem możemy nabyć już za kilkanaście złotych),

• telefon na łącze USB - zbliżony do klasycznej słuchawki telefonicznej, wyposażony w klawiaturę numeryczną, połączony z komputerem PC kablem z wtyczką USB (wiąże się to z wydatkiem ok. 40 zł),

Reklama

• tzw. telefon IP - to aparat, który podłączamy bezpośrednio do Internetu. Z reguły wyglądem przypomina telefon komórkowy, posiada więc klawiaturę oraz bardzo często wyświetlacz. Na pewno jego zaletą jest dużo lepsza niż w przypadku połączenia via komputer jakość transmisji dźwięku (jego ceny rozpoczynają się od kwoty ok. 300 zł),

• bramka VoIP - to małe urządzenie telekomunikacyjne, które umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych przez podłączenie standardowego telefonu, bez potrzeby uruchamiania komputera. Bramka VoIP zamienia analogowy sygnał mowy oraz sygnały wybierania numeru telefonicznego na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii VoIP nie posiadając peceta lub wyłączając go (ich ceny mieszczą się w granicach 200-600 zł),

• adapter VoIP - umożliwiają podłączenie analogowego aparatu telefonicznego do komputera (z reguły dostępne za 200-300 zł),

• telefon komórkowy (ale tylko z dostępem do Internetu, w zasadzie większość dostępnych na rynku telefonów komórkowych posiada już taką opcję) - prowadzenie rozmów VoIP w ten sposób możliwe jest pod warunkiem, że znajdujemy się w zasięgu bezprzewodowego Internetu oraz zainstalujemy na naszym aparacie dodatkową aplikację.

W cały świat

Usługa VoIP nie ogranicza się jedynie do możliwości porozumiewania się z innymi użytkownikami VoIP. Dzięki tej usłudze możemy dzwonić również na telefony stacjonarne i komórkowe na całym świecie. Ich koszt jest dużo mniejszy w porównaniu z cenami, jakie oferują tradycyjni operatorzy komórkowi czy operatorzy tzw. tanich połączeń, stąd w dużej mierze wykorzystywany jest na połączenia międzynarodowe.

Co może być jednak dla Państwa najważniejsze, rozmawiając z innymi użytkownikami VoIP, z reguły nic nie zapłacimy.

Płatności

Dla osób wykonujących płatne połączenia przewidziano wiele udogodnień w realizacji zapłaty. Systemy VoIP oparte są z reguły na tzw. pre-paidzie, czyli przedpłatach. Sprowadza się to do zasilenia naszego konta odpowiednią kwotą, którą później wykorzystamy na połączenia.

Płatności możemy dokonać w drodze np.:

• przelewu bankowego - dziś praktycznie każdy bank daje nam taką możliwość, jest to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób płatności,

• zapłaty kartą kredytową, którą możemy otrzymać do naszego konta bankowego. Jest to wygodny sposób płatności; karta kredytowa staje się w zdominowanym obecnie obrocie bezgotówkowym w zasadzie stałym dodatkiem do drugiej karty płatniczej, udostępnianej nam przez bank,

• transakcji online - to specjalne serwisy obsługujące płatności internetowe, wielu operatorów posiada je w swojej ofercie,

• przez SMS - wymagane jest posiadanie odpowiednich środków na koncie w przypadku właścicieli telefonów pre-paid; posiadacze abonamentu tego problemu nie mają. Wpłacona kwota jest im doliczana do rachunku,

• przelewu pocztowego - ten sposób płatności wiąże się z reguły z dłuższym oczekiwaniem na zasilenie naszego konta (1-2 dni).

Niektórzy operatorzy oferują również możliwość zapłaty post-paid (opłata po wykonaniu usługi).

Czy rzeczywiście warto

Reklama

Myślę, że tak. Obok tak ważnego obniżenia kosztów połączeń telefonicznych na telefony stacjonarne czy komórkowe, czy wręcz zlikwidowanie ich (wewnątrz sieci danego operatora VoIP), decydując się od razu na założenie w naszej firmie telefonii internetowej, na pewno ważny będzie dość niski koszt zbudowania odpowiedniej infrastruktury. Uniezależniamy się również w ten sposób od „stacjonarnych” operatorów - nie wiąże nas żaden abonament (wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie wybranego operatora), a systemy płatności pre-paid umożliwiają nam pełną kontrolę nad wydatkami.

Aby być jednak w pełni obiektywnym, trzeba również zwrócić uwagę na to, że telefonia internetowa wiąże się ciągle z większą zawodnością usługi (przerywanie rozmów, zniekształcenia głosu w przypadku wolniejszych łączy, wciąż słaby system zabezpieczeń przed hakerami - ryzyko podsłuchiwania rozmów) i gorszą jakością połączeń (np. opóźnienia uniemożliwiające płynną rozmowę). Niestety, choć ceny aplikacji teleinformatycznych spadają, musimy również liczyć się z poniesieniem pewnych wydatków na zakup oprogramowania czy słuchawek, nie wspominając już o łączu internetowym.

 Jakub Kaniewski

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?