REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt informatyczny dla działu HR: Kluczowe aspekty efektywnego zarządzania rozproszonym zespołem

Umiejętność sprawnego zarządzania projektami realizowanymi zdalnie staje się priorytetem
Umiejętność sprawnego zarządzania projektami realizowanymi zdalnie staje się priorytetem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna rozwinęła się w trakcie pandemii. Szczególnego znaczenia nabrało wobec tego zarządzanie zespołami rozproszonymi. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w sektorze IT. Powoduje to konieczność nowego podejścia do zarządzania zespołami. Umiejętność sprawnego zarządzania projektami realizowanymi zdalnie staje się priorytetem. Na jakie czynniki należy w tym kontekście zwrócić uwagę?

Bez względu na wybraną metodologię, kluczowy dla zarządzania projektami jest dobry plan. Taki plan powinien obejmować zarówno zasoby techniczne, jak i ludzkie, klarowny podział obowiązków, harmonogram, a także określenie kamieni milowych do osiągnięcia na kolejnych etapach. Precyzyjny plan projektowy musi również uwzględniać analizę opłacalności przedsięwzięcia i sytuacje kryzysowe, które zawsze mogą wystąpić podczas dużych wdrożeń.

Skompletowanie właściwego zespołu jest równie istotne. Oczywiście, kompetencje poszczególnych osób są ważne, ale równie kluczowa jest umiejętność współpracy. Nie wszyscy członkowie zespołu efektywnie współpracują ze sobą we wszystkich projektach. 

Maciej Kabaciński, szef pionu HR w firmie Quercus, specjalizującej się w wdrożeniach projektów SAP w obszarze HR, podkreśla, że odpowiednie połączenie osób o różnych umiejętnościach może przyczynić się do tworzenia mikrozespołów, które się doskonale uzupełniają, o ile oczywiście dobrze się rozumieją.

Autopromocja
Maciej Kabaciński

 

Maciej Kabaciński, szef pionu HR w firmie Quercus

Źródło zewnętrzne

Główne wyzwania: Komunikacja i monitorowanie postępów prac

Jednym z największych wyzwań w przypadku projektów realizowanych przez rozproszony zespół jest efektywna komunikacja, obejmująca burze mózgów, przydzielanie zadań, monitorowanie ich realizacji, rozwiązywanie problemów, itp. Ustalenie terminu spotkania online może być utrudnione, szczególnie jeśli członkowie zespołu pracują w różnych strefach czasowych. Narzędzia ułatwiające komunikację zdalnych zespołów są dostępne, ale według Macieja Kabacińskiego ważne jest, aby w trakcie projektu korzystać z sprawdzonych rozwiązań, aby uniknąć straty czasu na dostosowywanie się do nowych narzędzi.

Kolejnym wyzwaniem jest monitorowanie postępów prac, szczególnie w kontekście pracy zdalnej. Harmonogram projektu powinien być podzielony na etapy z konkretnymi zadaniami i terminami ich realizacji. W zespole rozproszonym trudniej jest na bieżąco monitorować postępy prac, co wymaga większego zaangażowania menedżera projektu. Dla efektywnej organizacji pracy zespołu istotne jest delegowanie konkretnych zadań z określonymi terminami realizacji.

Najbardziej wymagający etap: Przygotowanie koncepcji biznesowej

W przypadku projektów informatycznych z obszaru zasobów ludzkich, realizowanych na zlecenie doświadczonych firm, przygotowanie koncepcji biznesowej stanowi najtrudniejszy etap. Wymaga on przekształcenia procesów funkcjonujących w firmie na funkcje systemowe. Udany przebieg tego etapu zależy w dużej mierze od zaangażowania osób decyzyjnych, które muszą podejmować kluczowe decyzje w krytycznych momentach projektu. Mimo dostępności nowoczesnych narzędzi ułatwiających pracę nad koncepcją biznesową, decyzje ostateczne muszą być podejmowane przez odpowiednie osoby.

Zdaniem Macieja Kabacińskiego dobre wdrożenie projektu powinno być realizowane według praktyk zaciągniętych z określonej metodyki zarządzania projektami, jak np.: PRINCE, PMI, SPRINT. Uważa on, że nie ma uniwersalnej metodyki, która pasowałaby do każdego projektu, a na jej wybór mają wpływ takie czynniki, jak: czas, budżet, zespół, ale również doświadczenie, zakres wdrażanego rozwiązania. 

Realizując projekt dla instytucji publicznej w rozliczeniu Fix Price – twierdzi Kabaciński – można stosować metodykę PRINCE z uwagi na potrzebę zaplanowania od samego początku czasu, zakresu i budżetu. Innym razem – jego zdaniem – realizując projekt z budżetem Time&Material, można pozwolić sobie na wytwarzanie oprogramowania etapami, wykorzystując metodyki SPRINT. O wyborze modelu prowadzenia projektu decydują również takie czynniki, jak: przewidywany czas realizacji oraz to, czy klient zakłada uruchomienie całości w ustalonym terminie, uwzględniając ryzyko otrzymania rozwiązania dostosowanego do jego stopnia znajomości systemu, czy woli skupić się na wdrażaniu poszczególnych etapów, jednocześnie ucząc się, jak działa system.

Podsumowując, wdrożenie projektu SAP w obszarze HR zawsze stanowi wyzwanie, zwłaszcza w kontekście presji czasu, oczekiwań klienta i stopnia skomplikowania rozwiązania. Kluczowe elementy sukcesu to solidna koncepcja biznesowa, precyzyjny plan oraz skuteczna komunikacja i monitorowanie postępów prac. Warto podkreślić, że projekt ma szanse powodzenia jedynie przy udziale doświadczonego i kompetentnego zespołu, który jest świadomy specyfiki zarządzania zespołem rozproszonym oraz umiejętnością zadaniowego rozliczania prac.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  REKLAMA

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  REKLAMA

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA