REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt informatyczny dla działu HR: Kluczowe aspekty efektywnego zarządzania rozproszonym zespołem

Umiejętność sprawnego zarządzania projektami realizowanymi zdalnie staje się priorytetem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna rozwinęła się w trakcie pandemii. Szczególnego znaczenia nabrało wobec tego zarządzanie zespołami rozproszonymi. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w sektorze IT. Powoduje to konieczność nowego podejścia do zarządzania zespołami. Umiejętność sprawnego zarządzania projektami realizowanymi zdalnie staje się priorytetem. Na jakie czynniki należy w tym kontekście zwrócić uwagę?

Bez względu na wybraną metodologię, kluczowy dla zarządzania projektami jest dobry plan. Taki plan powinien obejmować zarówno zasoby techniczne, jak i ludzkie, klarowny podział obowiązków, harmonogram, a także określenie kamieni milowych do osiągnięcia na kolejnych etapach. Precyzyjny plan projektowy musi również uwzględniać analizę opłacalności przedsięwzięcia i sytuacje kryzysowe, które zawsze mogą wystąpić podczas dużych wdrożeń.

Skompletowanie właściwego zespołu jest równie istotne. Oczywiście, kompetencje poszczególnych osób są ważne, ale równie kluczowa jest umiejętność współpracy. Nie wszyscy członkowie zespołu efektywnie współpracują ze sobą we wszystkich projektach. 

Maciej Kabaciński, szef pionu HR w firmie Quercus, specjalizującej się w wdrożeniach projektów SAP w obszarze HR, podkreśla, że odpowiednie połączenie osób o różnych umiejętnościach może przyczynić się do tworzenia mikrozespołów, które się doskonale uzupełniają, o ile oczywiście dobrze się rozumieją.

REKLAMA

Autopromocja
Maciej Kabaciński

 

Maciej Kabaciński, szef pionu HR w firmie Quercus

Źródło zewnętrzne

Główne wyzwania: Komunikacja i monitorowanie postępów prac

Jednym z największych wyzwań w przypadku projektów realizowanych przez rozproszony zespół jest efektywna komunikacja, obejmująca burze mózgów, przydzielanie zadań, monitorowanie ich realizacji, rozwiązywanie problemów, itp. Ustalenie terminu spotkania online może być utrudnione, szczególnie jeśli członkowie zespołu pracują w różnych strefach czasowych. Narzędzia ułatwiające komunikację zdalnych zespołów są dostępne, ale według Macieja Kabacińskiego ważne jest, aby w trakcie projektu korzystać z sprawdzonych rozwiązań, aby uniknąć straty czasu na dostosowywanie się do nowych narzędzi.

Kolejnym wyzwaniem jest monitorowanie postępów prac, szczególnie w kontekście pracy zdalnej. Harmonogram projektu powinien być podzielony na etapy z konkretnymi zadaniami i terminami ich realizacji. W zespole rozproszonym trudniej jest na bieżąco monitorować postępy prac, co wymaga większego zaangażowania menedżera projektu. Dla efektywnej organizacji pracy zespołu istotne jest delegowanie konkretnych zadań z określonymi terminami realizacji.

Najbardziej wymagający etap: Przygotowanie koncepcji biznesowej

W przypadku projektów informatycznych z obszaru zasobów ludzkich, realizowanych na zlecenie doświadczonych firm, przygotowanie koncepcji biznesowej stanowi najtrudniejszy etap. Wymaga on przekształcenia procesów funkcjonujących w firmie na funkcje systemowe. Udany przebieg tego etapu zależy w dużej mierze od zaangażowania osób decyzyjnych, które muszą podejmować kluczowe decyzje w krytycznych momentach projektu. Mimo dostępności nowoczesnych narzędzi ułatwiających pracę nad koncepcją biznesową, decyzje ostateczne muszą być podejmowane przez odpowiednie osoby.

Zdaniem Macieja Kabacińskiego dobre wdrożenie projektu powinno być realizowane według praktyk zaciągniętych z określonej metodyki zarządzania projektami, jak np.: PRINCE, PMI, SPRINT. Uważa on, że nie ma uniwersalnej metodyki, która pasowałaby do każdego projektu, a na jej wybór mają wpływ takie czynniki, jak: czas, budżet, zespół, ale również doświadczenie, zakres wdrażanego rozwiązania. 

Realizując projekt dla instytucji publicznej w rozliczeniu Fix Price – twierdzi Kabaciński – można stosować metodykę PRINCE z uwagi na potrzebę zaplanowania od samego początku czasu, zakresu i budżetu. Innym razem – jego zdaniem – realizując projekt z budżetem Time&Material, można pozwolić sobie na wytwarzanie oprogramowania etapami, wykorzystując metodyki SPRINT. O wyborze modelu prowadzenia projektu decydują również takie czynniki, jak: przewidywany czas realizacji oraz to, czy klient zakłada uruchomienie całości w ustalonym terminie, uwzględniając ryzyko otrzymania rozwiązania dostosowanego do jego stopnia znajomości systemu, czy woli skupić się na wdrażaniu poszczególnych etapów, jednocześnie ucząc się, jak działa system.

Podsumowując, wdrożenie projektu SAP w obszarze HR zawsze stanowi wyzwanie, zwłaszcza w kontekście presji czasu, oczekiwań klienta i stopnia skomplikowania rozwiązania. Kluczowe elementy sukcesu to solidna koncepcja biznesowa, precyzyjny plan oraz skuteczna komunikacja i monitorowanie postępów prac. Warto podkreślić, że projekt ma szanse powodzenia jedynie przy udziale doświadczonego i kompetentnego zespołu, który jest świadomy specyfiki zarządzania zespołem rozproszonym oraz umiejętnością zadaniowego rozliczania prac.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA