| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Informatyzacja HRM > E-booki

E-booki

Komputeryzacja i informatyzacja naszego życia postępuje coraz szybciej. Jest to proces nieodwracalny i nieunikniony. Czy doprowadzi do całkowitego wyparcia papieru i zastąpienia go nośnikami elektronicznymi?

E-booki to tzw. książki elektroniczne (z angielskiego electronic book), jednak niejednokrotnie pojęcia tego używa się na określenie coraz popularniejszego tzw. papieru elektronicznego (e-papier - rodzaj nośnika - urządzenia służącego do odczytywania wiadomości multimedialnych, przypominającego kartkę papieru, zazwyczaj w formacie A4. E-papier, dzięki stałemu dostępowi do Internetu i właśnie odpowiedniemu formatowi, może kiedyś wyprzeć i całkowicie zastąpić tradycyjną prasę. Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesny rozwój technologiczny, w jednym miejscu możemy zgromadzić wiele różnych treści. Już dziś m.in. Gazeta Prawna udostępnia swoim czytelnikom bieżący numer w formie elektronicznej).

Jak wynika z powyższego, niełatwo jest ustalić jedną, precyzyjną definicję e-booków. Dla potrzeb niniejszej publikacji, idąc za licznymi opisami terminu książki elektronicznej, jaki możemy odnaleźć w internecie (np. na stronach wikipedii), przyjmijmy, że e-book to przeniesienie klasycznej książki lub czasopisma w świat urządzeń komputerowych. Jej pomysłodawcy postanowili w jednym miejscu połączyć kilka elementów: papier oraz dodatkowe materiały niejednokrotnie dostarczane wraz z książką, takie jak kasety czy płyty z multimediami. Dzięki temu bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu i łatwej, intuicyjnej nawigacji (systemowi hiperłączy) możemy szybko poruszać się w gąszczu wielu formatów informacji.

Każdy nowy pomysł znajdzie swoich licznych zwolenników oraz przeciwników. Również w e-bookach dostrzeżemy wiele zalet i wad. Znaczenie tych drugich jednak stopniowo będzie zanikało, co jest konsekwencją szybkiego postępu techniki i kładzenia szczególnego nacisku właśnie na rozwój multimediów. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie specjalne urządzenia do odtwarzania treści elektronicznych, których ceny (jak zresztą całej elektroniki) z miesiąca na miesiąc będą malały.

Wskażmy przykładowo najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z e-booków:

- stała aktualizacja udostępnianych treści, co ma szczególnie znaczenie przy pozycjach szkoleniowych, książkach o tematyce prawnej (przy tak licznych zmianach prawa oraz nowych dokumentach, które zalewają nas każdego miesiąca; jednolitość aktów prawnych pozwoli nam wyeliminować pomyłki i godziny spędzane nad różnymi wersjami przepisów),

- błędy mogą być łatwo i szybko korygowane oraz udostępniane użytkownikom - za pomocą update''''ów (w porównaniu do errat wydawanych do zwykłych książek),

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK