REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-booki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Kaniewski

REKLAMA

Komputeryzacja i informatyzacja naszego życia postępuje coraz szybciej. Jest to proces nieodwracalny i nieunikniony. Czy doprowadzi do całkowitego wyparcia papieru i zastąpienia go nośnikami elektronicznymi?

E-booki to tzw. książki elektroniczne (z angielskiego electronic book), jednak niejednokrotnie pojęcia tego używa się na określenie coraz popularniejszego tzw. papieru elektronicznego (e-papier - rodzaj nośnika - urządzenia służącego do odczytywania wiadomości multimedialnych, przypominającego kartkę papieru, zazwyczaj w formacie A4. E-papier, dzięki stałemu dostępowi do Internetu i właśnie odpowiedniemu formatowi, może kiedyś wyprzeć i całkowicie zastąpić tradycyjną prasę. Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesny rozwój technologiczny, w jednym miejscu możemy zgromadzić wiele różnych treści. Już dziś m.in. Gazeta Prawna udostępnia swoim czytelnikom bieżący numer w formie elektronicznej).

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z powyższego, niełatwo jest ustalić jedną, precyzyjną definicję e-booków. Dla potrzeb niniejszej publikacji, idąc za licznymi opisami terminu książki elektronicznej, jaki możemy odnaleźć w internecie (np. na stronach wikipedii), przyjmijmy, że e-book to przeniesienie klasycznej książki lub czasopisma w świat urządzeń komputerowych. Jej pomysłodawcy postanowili w jednym miejscu połączyć kilka elementów: papier oraz dodatkowe materiały niejednokrotnie dostarczane wraz z książką, takie jak kasety czy płyty z multimediami. Dzięki temu bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu i łatwej, intuicyjnej nawigacji (systemowi hiperłączy) możemy szybko poruszać się w gąszczu wielu formatów informacji.

Zalety książek elektronicznych

Każdy nowy pomysł znajdzie swoich licznych zwolenników oraz przeciwników. Również w e-bookach dostrzeżemy wiele zalet i wad. Znaczenie tych drugich jednak stopniowo będzie zanikało, co jest konsekwencją szybkiego postępu techniki i kładzenia szczególnego nacisku właśnie na rozwój multimediów. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie specjalne urządzenia do odtwarzania treści elektronicznych, których ceny (jak zresztą całej elektroniki) z miesiąca na miesiąc będą malały.

Wskażmy przykładowo najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z e-booków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- stała aktualizacja udostępnianych treści, co ma szczególnie znaczenie przy pozycjach szkoleniowych, książkach o tematyce prawnej (przy tak licznych zmianach prawa oraz nowych dokumentach, które zalewają nas każdego miesiąca; jednolitość aktów prawnych pozwoli nam wyeliminować pomyłki i godziny spędzane nad różnymi wersjami przepisów),

- błędy mogą być łatwo i szybko korygowane oraz udostępniane użytkownikom - za pomocą update''''ów (w porównaniu do errat wydawanych do zwykłych książek),

- błyskawiczny dostęp do informacji,

- oszczędność miejsca - wszystkie informacje przechowujemy w pamięci komputera lub urządzenia do odczytu e-booków,

- kilka w jednym - w formie elektronicznej publikowane są zarówno podręczniki naukowe, materiały instruktażowe, prace naukowe, jak i zwykłe książki i gazety.

l- niższe koszty pozyskiwania informacji (z reguły w cenie dostępu do Internetu, za bardziej specjalistyczne treści będziemy musieli niestety płacić dodatkowo), co wynika z oszczędności na papierze i opłatach za druk,

REKLAMA

- szybki i skuteczniejszy system nawigacyjny, specjalnie projektowane narzędzia przeszukiwania żądanej treści, nieporównywalne, a nawet niespotykane w książce papierowej, umożliwiające przewijanie stron publikacji, powiększanie tekstu na ekranie, tworzenie wielu zakładek, wyszukiwanie informacji według dowolnych kryteriów,

- brak ograniczenia w objętości udostępnianych treści - w jednym małym urządzeniu możemy zgromadzić całą zawartość naszej biblioteki, usuwać pewne treści oraz dodawać nowe pozycje,

- łączenie różnych typów mediów w jednym miejscu: treści pisanej, klipów, plików muzycznych,

- dostęp do pozycji w każdym niemal miejscu, łatwa przenośność - jak wspomniałem na wstępie, urządzenie do odczytywania e-booków ma niewielki format, bez problemu możemy je zabrać ze sobą do pociągu, samochodu,

- szybkość dostępu do zawartości, możliwości wyszukiwania i pozyskiwania materiałów z różnych źródeł, np. bibliotek polskich i zagranicznych, zbiorów naukowych, archiwów wydawnictw oraz codziennej prasy,

- ułatwienie w dostępie do treści osobom niepełnosprawnym - dzięki stosowanym technikom odbioru informacji (np. syntezie dźwięku - dźwiękowemu odtwarzaniu treści), z książki cyfrowej mogą korzystać osoby niewidome i niedowidzące.

Wady e-booków

Na tym tle w zasadzie trudno jest wyliczyć wady książek elektronicznych.

Spróbujmy jednak wymienić ważniejsze z nich:

- potrzeba zainwestowania w urządzenie do odczytywanie e-booków,

- niewygoda, szybsze zmęczenie czytaniem w porównaniu z tradycyjnymi książkami,

- koszt korzystania z internetu,

- wciąż dość ograniczona oferta - z każdym dniem jednak ilość i zakres tematyczny e-booków systematycznie powiększa się, m.in. co może Państwa zainteresować - na specjalistycznych serwisach poświęconych prawu pracy,

- wciąż nieskuteczny system zabezpieczenia praw autorskich, co zniechęca wydawców do inwestowania w ten system wydawniczy.

Jak je czytać?

REKLAMA

Najpopularniejszym obecnie formatem publikacji elektronicznych jest format. pdf firmy Adobe (odczytywany za pomocą przeglądarki Adobe Acrobat Reader),. lit (format Microsoftu, do którego używamy programu Microsoft Reader) lub. prc (Mobipocket i program Mobipocket Reader). Wszystkie aplikacje są dostępne za darmo na stronach producentów.

Niestety nie wszystkie e-booki można drukować. Dotyczy to przede wszystkim książek zapisanych w formatach. prc i. lit. Można natomiast drukować pliki. pdf, jeśli funkcja ta nie jest zablokowana przez wydawcę.

Książki elektroniczne w tym formacie można również odczytywać na zwykłym komputerze, niezależnie od jego systemu operacyjnego.

Przyszłość książki elektronicznej

Książka cyfrowa, być może, tak szybko nie wyprze książki tradycyjnej, jednak postęp digitalizacji i nowych technik multimedialnych ma niewątpliwy wpływ na jej rozwój.

Obecnie wielu wydawców umożliwia obok książki papierowej również dostęp do tej samej pozycji w wydaniu elektronicznym.

Największe firmy, z Sony na czele, mają w ofercie urządzenia do odczytu e-booków (urządzenie Sony o nazwie Librié bardzo przypomina klasyczną książkę papierową), a kolejne pracują nad swoimi modelami.

Jak będzie wyglądać ich przyszłość - czas pokaże. Chyba jednak nietrudno wyobrazić sobie, że już za kilkanaście lat na naszych półkach nie będziemy oglądać rzędów książek, ale jedną, w której zgromadzimy wszystkie.

Jakub Kaniewski

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA