reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Informatyzacja HRM > E-booki

E-booki

Komputeryzacja i informatyzacja naszego życia postępuje coraz szybciej. Jest to proces nieodwracalny i nieunikniony. Czy doprowadzi do całkowitego wyparcia papieru i zastąpienia go nośnikami elektronicznymi?

E-booki to tzw. książki elektroniczne (z angielskiego electronic book), jednak niejednokrotnie pojęcia tego używa się na określenie coraz popularniejszego tzw. papieru elektronicznego (e-papier - rodzaj nośnika - urządzenia służącego do odczytywania wiadomości multimedialnych, przypominającego kartkę papieru, zazwyczaj w formacie A4. E-papier, dzięki stałemu dostępowi do Internetu i właśnie odpowiedniemu formatowi, może kiedyś wyprzeć i całkowicie zastąpić tradycyjną prasę. Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesny rozwój technologiczny, w jednym miejscu możemy zgromadzić wiele różnych treści. Już dziś m.in. Gazeta Prawna udostępnia swoim czytelnikom bieżący numer w formie elektronicznej).

Jak wynika z powyższego, niełatwo jest ustalić jedną, precyzyjną definicję e-booków. Dla potrzeb niniejszej publikacji, idąc za licznymi opisami terminu książki elektronicznej, jaki możemy odnaleźć w internecie (np. na stronach wikipedii), przyjmijmy, że e-book to przeniesienie klasycznej książki lub czasopisma w świat urządzeń komputerowych. Jej pomysłodawcy postanowili w jednym miejscu połączyć kilka elementów: papier oraz dodatkowe materiały niejednokrotnie dostarczane wraz z książką, takie jak kasety czy płyty z multimediami. Dzięki temu bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu i łatwej, intuicyjnej nawigacji (systemowi hiperłączy) możemy szybko poruszać się w gąszczu wielu formatów informacji.

Każdy nowy pomysł znajdzie swoich licznych zwolenników oraz przeciwników. Również w e-bookach dostrzeżemy wiele zalet i wad. Znaczenie tych drugich jednak stopniowo będzie zanikało, co jest konsekwencją szybkiego postępu techniki i kładzenia szczególnego nacisku właśnie na rozwój multimediów. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie specjalne urządzenia do odtwarzania treści elektronicznych, których ceny (jak zresztą całej elektroniki) z miesiąca na miesiąc będą malały.

Wskażmy przykładowo najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z e-booków:

- stała aktualizacja udostępnianych treści, co ma szczególnie znaczenie przy pozycjach szkoleniowych, książkach o tematyce prawnej (przy tak licznych zmianach prawa oraz nowych dokumentach, które zalewają nas każdego miesiąca; jednolitość aktów prawnych pozwoli nam wyeliminować pomyłki i godziny spędzane nad różnymi wersjami przepisów),

- błędy mogą być łatwo i szybko korygowane oraz udostępniane użytkownikom - za pomocą update''''ów (w porównaniu do errat wydawanych do zwykłych książek),

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama