Kategorie

E-booki

Jakub Kaniewski
Komputeryzacja i informatyzacja naszego życia postępuje coraz szybciej. Jest to proces nieodwracalny i nieunikniony. Czy doprowadzi do całkowitego wyparcia papieru i zastąpienia go nośnikami elektronicznymi?
Reklama

E-booki to tzw. książki elektroniczne (z angielskiego electronic book), jednak niejednokrotnie pojęcia tego używa się na określenie coraz popularniejszego tzw. papieru elektronicznego (e-papier - rodzaj nośnika - urządzenia służącego do odczytywania wiadomości multimedialnych, przypominającego kartkę papieru, zazwyczaj w formacie A4. E-papier, dzięki stałemu dostępowi do Internetu i właśnie odpowiedniemu formatowi, może kiedyś wyprzeć i całkowicie zastąpić tradycyjną prasę. Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesny rozwój technologiczny, w jednym miejscu możemy zgromadzić wiele różnych treści. Już dziś m.in. Gazeta Prawna udostępnia swoim czytelnikom bieżący numer w formie elektronicznej).

Jak wynika z powyższego, niełatwo jest ustalić jedną, precyzyjną definicję e-booków. Dla potrzeb niniejszej publikacji, idąc za licznymi opisami terminu książki elektronicznej, jaki możemy odnaleźć w internecie (np. na stronach wikipedii), przyjmijmy, że e-book to przeniesienie klasycznej książki lub czasopisma w świat urządzeń komputerowych. Jej pomysłodawcy postanowili w jednym miejscu połączyć kilka elementów: papier oraz dodatkowe materiały niejednokrotnie dostarczane wraz z książką, takie jak kasety czy płyty z multimediami. Dzięki temu bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu i łatwej, intuicyjnej nawigacji (systemowi hiperłączy) możemy szybko poruszać się w gąszczu wielu formatów informacji.

Zalety książek elektronicznych

Każdy nowy pomysł znajdzie swoich licznych zwolenników oraz przeciwników. Również w e-bookach dostrzeżemy wiele zalet i wad. Znaczenie tych drugich jednak stopniowo będzie zanikało, co jest konsekwencją szybkiego postępu techniki i kładzenia szczególnego nacisku właśnie na rozwój multimediów. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie specjalne urządzenia do odtwarzania treści elektronicznych, których ceny (jak zresztą całej elektroniki) z miesiąca na miesiąc będą malały.

Wskażmy przykładowo najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z e-booków:

- stała aktualizacja udostępnianych treści, co ma szczególnie znaczenie przy pozycjach szkoleniowych, książkach o tematyce prawnej (przy tak licznych zmianach prawa oraz nowych dokumentach, które zalewają nas każdego miesiąca; jednolitość aktów prawnych pozwoli nam wyeliminować pomyłki i godziny spędzane nad różnymi wersjami przepisów),

- błędy mogą być łatwo i szybko korygowane oraz udostępniane użytkownikom - za pomocą update''''ów (w porównaniu do errat wydawanych do zwykłych książek),

- błyskawiczny dostęp do informacji,

- oszczędność miejsca - wszystkie informacje przechowujemy w pamięci komputera lub urządzenia do odczytu e-booków,

- kilka w jednym - w formie elektronicznej publikowane są zarówno podręczniki naukowe, materiały instruktażowe, prace naukowe, jak i zwykłe książki i gazety.

l- niższe koszty pozyskiwania informacji (z reguły w cenie dostępu do Internetu, za bardziej specjalistyczne treści będziemy musieli niestety płacić dodatkowo), co wynika z oszczędności na papierze i opłatach za druk,

Reklama

- szybki i skuteczniejszy system nawigacyjny, specjalnie projektowane narzędzia przeszukiwania żądanej treści, nieporównywalne, a nawet niespotykane w książce papierowej, umożliwiające przewijanie stron publikacji, powiększanie tekstu na ekranie, tworzenie wielu zakładek, wyszukiwanie informacji według dowolnych kryteriów,

- brak ograniczenia w objętości udostępnianych treści - w jednym małym urządzeniu możemy zgromadzić całą zawartość naszej biblioteki, usuwać pewne treści oraz dodawać nowe pozycje,

- łączenie różnych typów mediów w jednym miejscu: treści pisanej, klipów, plików muzycznych,

- dostęp do pozycji w każdym niemal miejscu, łatwa przenośność - jak wspomniałem na wstępie, urządzenie do odczytywania e-booków ma niewielki format, bez problemu możemy je zabrać ze sobą do pociągu, samochodu,

- szybkość dostępu do zawartości, możliwości wyszukiwania i pozyskiwania materiałów z różnych źródeł, np. bibliotek polskich i zagranicznych, zbiorów naukowych, archiwów wydawnictw oraz codziennej prasy,

- ułatwienie w dostępie do treści osobom niepełnosprawnym - dzięki stosowanym technikom odbioru informacji (np. syntezie dźwięku - dźwiękowemu odtwarzaniu treści), z książki cyfrowej mogą korzystać osoby niewidome i niedowidzące.

Wady e-booków

Na tym tle w zasadzie trudno jest wyliczyć wady książek elektronicznych.

Spróbujmy jednak wymienić ważniejsze z nich:

- potrzeba zainwestowania w urządzenie do odczytywanie e-booków,

- niewygoda, szybsze zmęczenie czytaniem w porównaniu z tradycyjnymi książkami,

- koszt korzystania z internetu,

- wciąż dość ograniczona oferta - z każdym dniem jednak ilość i zakres tematyczny e-booków systematycznie powiększa się, m.in. co może Państwa zainteresować - na specjalistycznych serwisach poświęconych prawu pracy,

- wciąż nieskuteczny system zabezpieczenia praw autorskich, co zniechęca wydawców do inwestowania w ten system wydawniczy.

Jak je czytać?

Najpopularniejszym obecnie formatem publikacji elektronicznych jest format. pdf firmy Adobe (odczytywany za pomocą przeglądarki Adobe Acrobat Reader),. lit (format Microsoftu, do którego używamy programu Microsoft Reader) lub. prc (Mobipocket i program Mobipocket Reader). Wszystkie aplikacje są dostępne za darmo na stronach producentów.

Niestety nie wszystkie e-booki można drukować. Dotyczy to przede wszystkim książek zapisanych w formatach. prc i. lit. Można natomiast drukować pliki. pdf, jeśli funkcja ta nie jest zablokowana przez wydawcę.

Książki elektroniczne w tym formacie można również odczytywać na zwykłym komputerze, niezależnie od jego systemu operacyjnego.

Przyszłość książki elektronicznej

Książka cyfrowa, być może, tak szybko nie wyprze książki tradycyjnej, jednak postęp digitalizacji i nowych technik multimedialnych ma niewątpliwy wpływ na jej rozwój.

Obecnie wielu wydawców umożliwia obok książki papierowej również dostęp do tej samej pozycji w wydaniu elektronicznym.

Największe firmy, z Sony na czele, mają w ofercie urządzenia do odczytu e-booków (urządzenie Sony o nazwie Librié bardzo przypomina klasyczną książkę papierową), a kolejne pracują nad swoimi modelami.

Jak będzie wyglądać ich przyszłość - czas pokaże. Chyba jednak nietrudno wyobrazić sobie, że już za kilkanaście lat na naszych półkach nie będziemy oglądać rzędów książek, ale jedną, w której zgromadzimy wszystkie.

Jakub Kaniewski

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?