REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy: Jak dostosować się do zmian demograficznych

Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Starzejące się społeczeństwa stanowią coraz większe wyzwanie dla gospodarek na całym świecie. W miarę jak przeciętna długość życia rośnie, a liczba osób starszych wzrasta, rynek pracy musi się dostosować do tych zmian demograficznych. 

W niniejszym artykule przeanalizujemy wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy oraz strategie, które można przyjąć, aby skutecznie zarządzać tym wyzwaniem.

Autopromocja

Starzenie się społeczeństwa: Fakty i trendy

Starzenie się społeczeństwa to proces, w którym udział osób starszych w populacji rośnie, podczas gdy udział osób młodszych maleje. Jest to wynikiem dłuższego przeciętnego czasu życia oraz spadku dzietności. Ten proces jest obecny na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Ważne

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), do 2050 roku udział osób w wieku 60 lat i starszych w populacji globalnej wzrośnie z 12% do 22%. W krajach rozwiniętych ten wzrost będzie jeszcze bardziej znaczący, a w niektórych z nich udział osób starszych może przekroczyć 30%.

Te zmiany demograficzne mają bezpośredni wpływ na rynek pracy i podważają tradycyjne struktury zatrudnienia. Dlaczego to takie istotne?

Wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa

1. Spadek liczebności siły roboczej

Jednym z najważniejszych wyzwań wynikających ze starzenia się społeczeństwa jest spadek liczebności siły roboczej. Mniejsza liczba osób młodszych dostępnych na rynku pracy może prowadzić do niedoboru pracowników w wielu sektorach gospodarki. Firmy będą musiały konkurować o coraz mniej dostępnych pracowników, co może wpłynąć na wzrost kosztów pracy.

2. Wydłużenie życia zawodowego

Starzenie się społeczeństwa wiąże się także z wydłużeniem życia zawodowego. Osoby starsze pozostają dłużej aktywne zawodowo, co jest pozytywnym zjawiskiem. Jednak, aby to osiągnąć, będą potrzebne zmiany w sposobie zarządzania karierą i przekwalifikowania zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Wzrost kosztów opieki zdrowotnej

Z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną. Starzejące się społeczeństwo generuje większe koszty opieki zdrowotnej, co może wpłynąć na budżety państwa i systemy ubezpieczeń społecznych.

4. Wydłużenie czasu spędzanego na emeryturze

Dłuższe życie oznacza również dłuższy okres, który osoby starsze spędzają na emeryturze. To z kolei ma wpływ na planowanie finansowe i konsumpcję, a także wymaga dostosowania systemów emerytalnych.

Jak dostosować się do zmian demograficznych?

1. Inwestycje w edukację i przekwalifikowanie

Jednym z kluczowych kroków jest inwestycja w edukację i przekwalifikowanie pracowników. Firmy i instytucje edukacyjne powinny wspólnie działać, aby pomóc pracownikom dostosować się do zmieniających się wymagań rynku pracy. To może obejmować kursy doskonalenia zawodowego, szkolenia w nowych technologiach i umiejętnościach miękkich.

2. Elastyczne modele pracy

Firmy muszą być bardziej elastyczne w zakresie modeli pracy. To oznacza dostosowywanie się do różnych potrzeb pracowników, w tym osób starszych. Elastyczne godziny pracy, praca zdalna i inne rozwiązania mogą pomóc w zachęceniu do dłuższego życia zawodowego.

3. Promowanie zdrowia i aktywności fizycznej

Promowanie zdrowego stylu życia może pomóc w utrzymaniu pracowników w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Firmy mogą oferować programy zdrowotne, dostęp do siłowni i zachęcać do aktywności fizycznej.

4. Dostosowanie systemów emerytalnych

Ważne jest również dostosowanie systemów emerytalnych do zmieniających się realiów demograficznych. To może obejmować zwiększenie wieku emerytalnego, zachęcanie do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę i inne reformy.

Podsumowując, starzenie się społeczeństwa to globalny trend, który ma istotny wpływ na rynek pracy i gospodarkę. Dla rynku pracy oznacza to zarówno wyzwania, jak i możliwości. Firmy i instytucje muszą działać proaktywnie, aby dostosować się do tych zmian demograficznych. Inwestycje w edukację, elastyczność w zakresie modeli pracy oraz promowanie zdrowego stylu życia to tylko niektóre z kroków, które mogą pomóc w zarządzaniu tym wyzwaniem. W miarę jak starzejące się społeczeństwo staje się rzeczywistością, dostosowanie rynku pracy staje się kluczowe dla utrzymania trwałego wzrostu gospodarczego i zapewnienia dobrobytu społeczeństwa.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA