REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy: Jak dostosować się do zmian demograficznych

Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy
Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy
Shutterstock

REKLAMA

Starzejące się społeczeństwa stanowią coraz większe wyzwanie dla gospodarek na całym świecie. W miarę jak przeciętna długość życia rośnie, a liczba osób starszych wzrasta, rynek pracy musi się dostosować do tych zmian demograficznych. 

W niniejszym artykule przeanalizujemy wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy oraz strategie, które można przyjąć, aby skutecznie zarządzać tym wyzwaniem.

Starzenie się społeczeństwa: Fakty i trendy

Starzenie się społeczeństwa to proces, w którym udział osób starszych w populacji rośnie, podczas gdy udział osób młodszych maleje. Jest to wynikiem dłuższego przeciętnego czasu życia oraz spadku dzietności. Ten proces jest obecny na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Ważne

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), do 2050 roku udział osób w wieku 60 lat i starszych w populacji globalnej wzrośnie z 12% do 22%. W krajach rozwiniętych ten wzrost będzie jeszcze bardziej znaczący, a w niektórych z nich udział osób starszych może przekroczyć 30%.

Te zmiany demograficzne mają bezpośredni wpływ na rynek pracy i podważają tradycyjne struktury zatrudnienia. Dlaczego to takie istotne?

Wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa

1. Spadek liczebności siły roboczej

Jednym z najważniejszych wyzwań wynikających ze starzenia się społeczeństwa jest spadek liczebności siły roboczej. Mniejsza liczba osób młodszych dostępnych na rynku pracy może prowadzić do niedoboru pracowników w wielu sektorach gospodarki. Firmy będą musiały konkurować o coraz mniej dostępnych pracowników, co może wpłynąć na wzrost kosztów pracy.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

2. Wydłużenie życia zawodowego

Starzenie się społeczeństwa wiąże się także z wydłużeniem życia zawodowego. Osoby starsze pozostają dłużej aktywne zawodowo, co jest pozytywnym zjawiskiem. Jednak, aby to osiągnąć, będą potrzebne zmiany w sposobie zarządzania karierą i przekwalifikowania zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Wzrost kosztów opieki zdrowotnej

Z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną. Starzejące się społeczeństwo generuje większe koszty opieki zdrowotnej, co może wpłynąć na budżety państwa i systemy ubezpieczeń społecznych.

4. Wydłużenie czasu spędzanego na emeryturze

Dłuższe życie oznacza również dłuższy okres, który osoby starsze spędzają na emeryturze. To z kolei ma wpływ na planowanie finansowe i konsumpcję, a także wymaga dostosowania systemów emerytalnych.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Jak dostosować się do zmian demograficznych?

1. Inwestycje w edukację i przekwalifikowanie

Jednym z kluczowych kroków jest inwestycja w edukację i przekwalifikowanie pracowników. Firmy i instytucje edukacyjne powinny wspólnie działać, aby pomóc pracownikom dostosować się do zmieniających się wymagań rynku pracy. To może obejmować kursy doskonalenia zawodowego, szkolenia w nowych technologiach i umiejętnościach miękkich.

2. Elastyczne modele pracy

Firmy muszą być bardziej elastyczne w zakresie modeli pracy. To oznacza dostosowywanie się do różnych potrzeb pracowników, w tym osób starszych. Elastyczne godziny pracy, praca zdalna i inne rozwiązania mogą pomóc w zachęceniu do dłuższego życia zawodowego.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

3. Promowanie zdrowia i aktywności fizycznej

Promowanie zdrowego stylu życia może pomóc w utrzymaniu pracowników w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Firmy mogą oferować programy zdrowotne, dostęp do siłowni i zachęcać do aktywności fizycznej.

4. Dostosowanie systemów emerytalnych

Ważne jest również dostosowanie systemów emerytalnych do zmieniających się realiów demograficznych. To może obejmować zwiększenie wieku emerytalnego, zachęcanie do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę i inne reformy.

Podsumowując, starzenie się społeczeństwa to globalny trend, który ma istotny wpływ na rynek pracy i gospodarkę. Dla rynku pracy oznacza to zarówno wyzwania, jak i możliwości. Firmy i instytucje muszą działać proaktywnie, aby dostosować się do tych zmian demograficznych. Inwestycje w edukację, elastyczność w zakresie modeli pracy oraz promowanie zdrowego stylu życia to tylko niektóre z kroków, które mogą pomóc w zarządzaniu tym wyzwaniem. W miarę jak starzejące się społeczeństwo staje się rzeczywistością, dostosowanie rynku pracy staje się kluczowe dla utrzymania trwałego wzrostu gospodarczego i zapewnienia dobrobytu społeczeństwa.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA