REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy: Jak dostosować się do zmian demograficznych

Wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Starzejące się społeczeństwa stanowią coraz większe wyzwanie dla gospodarek na całym świecie. W miarę jak przeciętna długość życia rośnie, a liczba osób starszych wzrasta, rynek pracy musi się dostosować do tych zmian demograficznych. 

W niniejszym artykule przeanalizujemy wpływ starzenia się społeczeństwa na rynek pracy oraz strategie, które można przyjąć, aby skutecznie zarządzać tym wyzwaniem.

REKLAMA

Autopromocja

Starzenie się społeczeństwa: Fakty i trendy

Starzenie się społeczeństwa to proces, w którym udział osób starszych w populacji rośnie, podczas gdy udział osób młodszych maleje. Jest to wynikiem dłuższego przeciętnego czasu życia oraz spadku dzietności. Ten proces jest obecny na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Ważne

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), do 2050 roku udział osób w wieku 60 lat i starszych w populacji globalnej wzrośnie z 12% do 22%. W krajach rozwiniętych ten wzrost będzie jeszcze bardziej znaczący, a w niektórych z nich udział osób starszych może przekroczyć 30%.

Te zmiany demograficzne mają bezpośredni wpływ na rynek pracy i podważają tradycyjne struktury zatrudnienia. Dlaczego to takie istotne?

Wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa

1. Spadek liczebności siły roboczej

Jednym z najważniejszych wyzwań wynikających ze starzenia się społeczeństwa jest spadek liczebności siły roboczej. Mniejsza liczba osób młodszych dostępnych na rynku pracy może prowadzić do niedoboru pracowników w wielu sektorach gospodarki. Firmy będą musiały konkurować o coraz mniej dostępnych pracowników, co może wpłynąć na wzrost kosztów pracy.

2. Wydłużenie życia zawodowego

Starzenie się społeczeństwa wiąże się także z wydłużeniem życia zawodowego. Osoby starsze pozostają dłużej aktywne zawodowo, co jest pozytywnym zjawiskiem. Jednak, aby to osiągnąć, będą potrzebne zmiany w sposobie zarządzania karierą i przekwalifikowania zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Wzrost kosztów opieki zdrowotnej

Z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną. Starzejące się społeczeństwo generuje większe koszty opieki zdrowotnej, co może wpłynąć na budżety państwa i systemy ubezpieczeń społecznych.

4. Wydłużenie czasu spędzanego na emeryturze

Dłuższe życie oznacza również dłuższy okres, który osoby starsze spędzają na emeryturze. To z kolei ma wpływ na planowanie finansowe i konsumpcję, a także wymaga dostosowania systemów emerytalnych.

Jak dostosować się do zmian demograficznych?

1. Inwestycje w edukację i przekwalifikowanie

Jednym z kluczowych kroków jest inwestycja w edukację i przekwalifikowanie pracowników. Firmy i instytucje edukacyjne powinny wspólnie działać, aby pomóc pracownikom dostosować się do zmieniających się wymagań rynku pracy. To może obejmować kursy doskonalenia zawodowego, szkolenia w nowych technologiach i umiejętnościach miękkich.

2. Elastyczne modele pracy

Firmy muszą być bardziej elastyczne w zakresie modeli pracy. To oznacza dostosowywanie się do różnych potrzeb pracowników, w tym osób starszych. Elastyczne godziny pracy, praca zdalna i inne rozwiązania mogą pomóc w zachęceniu do dłuższego życia zawodowego.

3. Promowanie zdrowia i aktywności fizycznej

Promowanie zdrowego stylu życia może pomóc w utrzymaniu pracowników w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Firmy mogą oferować programy zdrowotne, dostęp do siłowni i zachęcać do aktywności fizycznej.

4. Dostosowanie systemów emerytalnych

Ważne jest również dostosowanie systemów emerytalnych do zmieniających się realiów demograficznych. To może obejmować zwiększenie wieku emerytalnego, zachęcanie do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę i inne reformy.

Podsumowując, starzenie się społeczeństwa to globalny trend, który ma istotny wpływ na rynek pracy i gospodarkę. Dla rynku pracy oznacza to zarówno wyzwania, jak i możliwości. Firmy i instytucje muszą działać proaktywnie, aby dostosować się do tych zmian demograficznych. Inwestycje w edukację, elastyczność w zakresie modeli pracy oraz promowanie zdrowego stylu życia to tylko niektóre z kroków, które mogą pomóc w zarządzaniu tym wyzwaniem. W miarę jak starzejące się społeczeństwo staje się rzeczywistością, dostosowanie rynku pracy staje się kluczowe dla utrzymania trwałego wzrostu gospodarczego i zapewnienia dobrobytu społeczeństwa.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA