REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

Ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter
Polacy wciąż zmagają się z niskim odsetkiem regularnych wizyt kontrolnych u lekarza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

To właśnie te grupy społeczne zdają się rozumieć, że zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze, stawiając tym samym fundamenty pod potencjalną rewolucję w polskiej profilaktyce zdrowotnej. 

Autopromocja

Stan profilaktyki zdrowotnej w Polsce

Z najnowszych danych wynika, że Polacy wciąż zmagają się z niskim odsetkiem regularnych wizyt kontrolnych u lekarza oraz rzadkim korzystaniem z badań profilaktycznych. To rzecz, na która należy zwracać cały czas uwagę, gdyż profilaktyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o swoje zdrowie. Przykładowo, badania mammograficzne mające na celu wykrycie raka piersi mogą znacznie zwiększyć szanse na wyleczenie, jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Podobnie, badania przesiewowe na obecność raka jelita grubego mogą znacznie zmniejszyć ryzyko śmiertelności z powodu tego typu nowotworu. 

Warto zastanowić się nad głównymi przeszkodami, które hamują Polaków w regularnym korzystaniu z badań profilaktycznych. Dane Eurostatu są jednoznaczne – 40% Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych, co plasuje Polskę w czołówce pod względem niskiego odsetka osób angażujących się w tego rodzaju praktyki.

Główne przeszkody powstrzymujące Polaków przed regularną profilaktyką są zróżnicowane i obejmują zarówno aspekty psychospołeczne, jak i organizacyjne. Jednym z kluczowych czynników jest brak odpowiedniej edukacji zdrowotnej, który prowadzi do niskiej świadomości społeczeństwa na temat znaczenia badań profilaktycznych. Wielu Polaków może nie zdawać sobie sprawy z konkretnych korzyści wynikających z regularnych kontroli medycznych, co prowadzi do ignorowania takich procedur.

Dodatkowo, istotnym czynnikiem ograniczającym dostęp do profilaktyki zdrowotnej jest obawa związana z wynikami badań. Strach przed diagnozą choroby lub niepewność co do stanu zdrowia może skutkować odkładaniem wizyt lekarskich. Kulturowe i społeczne uwarunkowania, w tym brak tradycji korzystania z badań profilaktycznych, również wpływają na postawę wielu osób.

Aspekty organizacyjne, takie jak ograniczony dostęp do specjalistów medycznych, długie kolejki czy brak elastyczności w terminach wizyt, stanowią kolejne przeszkody. W niektórych przypadkach, brak odpowiednich środków finansowych może być barierą uniemożliwiającą regularne korzystanie z badań profilaktycznych, szczególnie dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego.

Profilaktyka we współczesnym wydaniu

Jednakże, młode pokolenie Z rysuje się jako grupa, która rozumie wagę profilaktyki zdrowotnej. Z ich perspektywy, zdrowie staje się nie tylko sprawą indywidualną, ale i społeczną, co może mieć wpływ na przyszłe podejścia do opieki zdrowotnej w Polsce. Optymizm młodych Polaków, ich postawa proaktywna oraz zrozumienie, że zdrowie to fundament udanego życia, dają nadzieję na poprawę statystyk związanych z badaniami profilaktycznymi.

Młode pokolenie Z w Polsce jawi się jako grupa, która dostrzega istotę dbania o zdrowie. Wyniki badania „Zdrowie emocjonalne osób z pokolenia Z i milenialsów” wskazują, że dla Polaków w wieku 19–25 lat zdrowie emocjonalne i fizyczne stanowi kluczowy priorytet życiowy. Niezależnie od różnic kulturowych czy geograficznych, zdrowie jest wartością wspólną dla młodych Europejczyków. Polacy w tej kwestii prezentują się z optymizmem, co stanowi cenny sygnał w kontekście poprawy statystyk profilaktyki zdrowotnej.

Również równowaga między pracą a życiem prywatnym staje się kluczowym elementem dla młodych pracowników. W związku z tym, młode pokolenie Z coraz bardziej oczekuje od pracodawców elastyczności, wsparcia w utrzymaniu równowagi psychicznej i fizycznej oraz inicjatyw związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. Firmy, które zrozumieją i dostosują swoje strategie do tych oczekiwań, mogą liczyć na bardziej zaangażowanych i zdrowych pracowników.

Młodzi Polacy coraz częściej łączą kwestie zdrowotne z odpowiedzialnością społeczną. Trendy związane z ekologią, zrównoważonym stylem życia, czy etycznym jedzeniem stają się częścią szerszego podejścia do zdrowego życia. Młode pokolenie Z świadomie wybiera produkty lokalne, angażuje się w akcje charytatywne, a także promuje aktywność fizyczną jako formę dbania o zdrowie zarówno dla siebie, jak i dla środowiska.

Jednym z istotnych aspektów tej zmiany narracji jest rosnąca świadomość zdrowego stylu życia w kontekście pracy zawodowej. Młodzi ludzie, zdając sobie sprawę z wpływu środowiska pracy na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, angażują się w działania na rzecz poprawy atmosfery w miejscu pracy. Rozwijają nowe standardy pracy, oparte na równowadze pomiędzy wymaganiami zawodowymi a troską o dobre samopoczucie pracowników.

Młodzi też chętnie korzystają z nowoczesnych technologii, aby dbać o swoje zdrowie. Aplikacje monitorujące aktywność fizyczną, inteligentne zegarki mierzące parametry życiowe czy platformy oferujące treningi online stają się nieodłącznym elementem codzienności. To nie tylko efektywne narzędzia do utrzymania zdrowego stylu życia, ale także sposoby na świadome kontrolowanie swojego ciała i psychicznego dobrostanu.


Zauważalne są zmiany w ogólnej świadomości zdrowotnej społeczeństwa polskiego. Młodzi ludzie często angażują się w różnorakie społeczności internetowe, gdzie dzielą się doświadczeniami zdrowotnymi, radami dotyczącymi zdrowego odżywiania czy nawykami wspierającymi dobre samopoczucie. Takie inicjatywy nie tylko normalizują rozmowy na temat zdrowia, ale także przyczyniają się do budowania otwartego społeczeństwa, w którym zdrowie jest priorytetem.

Obawy i priorytety młodych Polaków w kontekście zdrowia

Badania wykazują, że młodzi Polacy zwracają szczególną uwagę na konkretne obszary związane ze zdrowiem, które uważają za kluczowe. Zaskakująco wysoką wagę przywiązują do zdrowia emocjonalnego, co stanowi wyraźny kontrast wobec tradycyjnych podejść, gdzie zdrowie fizyczne dominowało. Wyniki wskazują, że dla młodych Polaków relacje osobiste, sukces zawodowy, czy zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju stoją na drugim planie w porównaniu do zdrowia emocjonalnego i fizycznego.

W kontekście zdrowia psychicznego młodzi Polacy podkreślają konieczność odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, regularnych ćwiczeń oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tylko niewielka część respondentów uważa terapię i korzystanie z profesjonalnych porad za kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Ta postawa wydaje się być zgodna z duchem współczesności, gdzie samopomoc, edukacja i proaktywne podejście do zdrowia są na wagę złota.

Młode pokolenie Z w Polsce, świadome wyzwań związanych z opieką zdrowotną, podejmuje szereg inicjatyw mających na celu promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki. Jedną z kluczowych sfer zaangażowania młodych osób jest wykorzystanie nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych w celu edukacji oraz dostarczania informacji z zakresu zdrowia.

Wzrost popularności platform internetowych poświęconych zdrowemu stylowi życia, zdrowemu odżywianiu czy psychologii, świadczy o tym, że młodzi Polacy aktywnie poszukują wiedzy na temat utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zjawisko to można postrzegać jako wyraz adaptacji do współczesnych realiów, w których dostęp do informacji odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji związanych ze zdrowiem.

Nadzieja w młodych

W perspektywie przyszłości, nadzieja dla zdrowia publicznego w Polsce wydaje się być silnie osadzona w postawach i działaniach młodego pokolenia. Ich zdolność do kształtowania nowej narracji wokół zdrowia, widząc je jako element wspólnego dobra społecznego, otwiera drogę do pozytywnych zmian. Inicjatywy społeczne, takie jak kampanie edukacyjne w mediach społecznościowych czy zaangażowanie w wolontariat, stają się kluczowym narzędziem w budowaniu świadomości zdrowotnej i mobilizacji społeczeństwa.

Młodzi Polacy, zdając sobie sprawę z wpływu środowiska pracy na zdrowie psychiczne i fizyczne, oraz wykorzystując nowoczesne technologie, wprowadzają zmiany w standardach pracy i sposobach dbania o zdrowie. Ich optymizm, aktywność społeczna oraz zaangażowanie w innowacyjne rozwiązania zdrowotne stanowią obiecującą perspektywę dla przyszłego krajobrazu zdrowia publicznego w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Podsumowując, młode pokolenie Z w Polsce nie tylko rozumie wagę profilaktyki zdrowotnej, ale również podejmuje konkretne działania, które mają potencjał odmienić dotychczasowe tendencje. Jednak, aby te pozytywne tendencje przyniosły realne rezultaty, kluczowe jest kontynuowanie edukacji zdrowotnej, tworzenie otwartych przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz wspieranie inicjatyw społecznych. Tylko poprzez zintegrowane podejście społeczne i systemowe zmiany możemy naprawdę wpłynąć na poprawę statystyk związanych z profilaktyką zdrowotną i uczynić zdrowie priorytetem dla całego społeczeństwa.

4DCenter to ekskluzywne centrum diagnostyczne, które doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby pacjentów. Zapewnia wizyty dopasowane do harmonogramu i oczekiwań klientów. W trakcie badań zapewniany jest specjalny strój, zapewniający wygodę i komfort. Centrum wyróżnia się wysokim standardem jakości obsługi. Dodatkowo oferuje różnorodne pakiety przeglądu zdrowia, zawierające dodatkowe konsultacje specjalistów, co pozwala kompleksowo zadbać o stan zdrowia każdego pacjenta.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA