REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

Ekspert ds. rozwoju biznesu w 4DCenter
Polacy wciąż zmagają się z niskim odsetkiem regularnych wizyt kontrolnych u lekarza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

To właśnie te grupy społeczne zdają się rozumieć, że zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze, stawiając tym samym fundamenty pod potencjalną rewolucję w polskiej profilaktyce zdrowotnej. 

REKLAMA

Autopromocja

Stan profilaktyki zdrowotnej w Polsce

Z najnowszych danych wynika, że Polacy wciąż zmagają się z niskim odsetkiem regularnych wizyt kontrolnych u lekarza oraz rzadkim korzystaniem z badań profilaktycznych. To rzecz, na która należy zwracać cały czas uwagę, gdyż profilaktyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o swoje zdrowie. Przykładowo, badania mammograficzne mające na celu wykrycie raka piersi mogą znacznie zwiększyć szanse na wyleczenie, jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Podobnie, badania przesiewowe na obecność raka jelita grubego mogą znacznie zmniejszyć ryzyko śmiertelności z powodu tego typu nowotworu. 

Warto zastanowić się nad głównymi przeszkodami, które hamują Polaków w regularnym korzystaniu z badań profilaktycznych. Dane Eurostatu są jednoznaczne – 40% Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych, co plasuje Polskę w czołówce pod względem niskiego odsetka osób angażujących się w tego rodzaju praktyki.

Główne przeszkody powstrzymujące Polaków przed regularną profilaktyką są zróżnicowane i obejmują zarówno aspekty psychospołeczne, jak i organizacyjne. Jednym z kluczowych czynników jest brak odpowiedniej edukacji zdrowotnej, który prowadzi do niskiej świadomości społeczeństwa na temat znaczenia badań profilaktycznych. Wielu Polaków może nie zdawać sobie sprawy z konkretnych korzyści wynikających z regularnych kontroli medycznych, co prowadzi do ignorowania takich procedur.

Dodatkowo, istotnym czynnikiem ograniczającym dostęp do profilaktyki zdrowotnej jest obawa związana z wynikami badań. Strach przed diagnozą choroby lub niepewność co do stanu zdrowia może skutkować odkładaniem wizyt lekarskich. Kulturowe i społeczne uwarunkowania, w tym brak tradycji korzystania z badań profilaktycznych, również wpływają na postawę wielu osób.

Aspekty organizacyjne, takie jak ograniczony dostęp do specjalistów medycznych, długie kolejki czy brak elastyczności w terminach wizyt, stanowią kolejne przeszkody. W niektórych przypadkach, brak odpowiednich środków finansowych może być barierą uniemożliwiającą regularne korzystanie z badań profilaktycznych, szczególnie dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego.

Profilaktyka we współczesnym wydaniu

Jednakże, młode pokolenie Z rysuje się jako grupa, która rozumie wagę profilaktyki zdrowotnej. Z ich perspektywy, zdrowie staje się nie tylko sprawą indywidualną, ale i społeczną, co może mieć wpływ na przyszłe podejścia do opieki zdrowotnej w Polsce. Optymizm młodych Polaków, ich postawa proaktywna oraz zrozumienie, że zdrowie to fundament udanego życia, dają nadzieję na poprawę statystyk związanych z badaniami profilaktycznymi.

Młode pokolenie Z w Polsce jawi się jako grupa, która dostrzega istotę dbania o zdrowie. Wyniki badania „Zdrowie emocjonalne osób z pokolenia Z i milenialsów” wskazują, że dla Polaków w wieku 19–25 lat zdrowie emocjonalne i fizyczne stanowi kluczowy priorytet życiowy. Niezależnie od różnic kulturowych czy geograficznych, zdrowie jest wartością wspólną dla młodych Europejczyków. Polacy w tej kwestii prezentują się z optymizmem, co stanowi cenny sygnał w kontekście poprawy statystyk profilaktyki zdrowotnej.

Również równowaga między pracą a życiem prywatnym staje się kluczowym elementem dla młodych pracowników. W związku z tym, młode pokolenie Z coraz bardziej oczekuje od pracodawców elastyczności, wsparcia w utrzymaniu równowagi psychicznej i fizycznej oraz inicjatyw związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. Firmy, które zrozumieją i dostosują swoje strategie do tych oczekiwań, mogą liczyć na bardziej zaangażowanych i zdrowych pracowników.

Młodzi Polacy coraz częściej łączą kwestie zdrowotne z odpowiedzialnością społeczną. Trendy związane z ekologią, zrównoważonym stylem życia, czy etycznym jedzeniem stają się częścią szerszego podejścia do zdrowego życia. Młode pokolenie Z świadomie wybiera produkty lokalne, angażuje się w akcje charytatywne, a także promuje aktywność fizyczną jako formę dbania o zdrowie zarówno dla siebie, jak i dla środowiska.

Jednym z istotnych aspektów tej zmiany narracji jest rosnąca świadomość zdrowego stylu życia w kontekście pracy zawodowej. Młodzi ludzie, zdając sobie sprawę z wpływu środowiska pracy na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, angażują się w działania na rzecz poprawy atmosfery w miejscu pracy. Rozwijają nowe standardy pracy, oparte na równowadze pomiędzy wymaganiami zawodowymi a troską o dobre samopoczucie pracowników.

Młodzi też chętnie korzystają z nowoczesnych technologii, aby dbać o swoje zdrowie. Aplikacje monitorujące aktywność fizyczną, inteligentne zegarki mierzące parametry życiowe czy platformy oferujące treningi online stają się nieodłącznym elementem codzienności. To nie tylko efektywne narzędzia do utrzymania zdrowego stylu życia, ale także sposoby na świadome kontrolowanie swojego ciała i psychicznego dobrostanu.


Zauważalne są zmiany w ogólnej świadomości zdrowotnej społeczeństwa polskiego. Młodzi ludzie często angażują się w różnorakie społeczności internetowe, gdzie dzielą się doświadczeniami zdrowotnymi, radami dotyczącymi zdrowego odżywiania czy nawykami wspierającymi dobre samopoczucie. Takie inicjatywy nie tylko normalizują rozmowy na temat zdrowia, ale także przyczyniają się do budowania otwartego społeczeństwa, w którym zdrowie jest priorytetem.

Obawy i priorytety młodych Polaków w kontekście zdrowia

Badania wykazują, że młodzi Polacy zwracają szczególną uwagę na konkretne obszary związane ze zdrowiem, które uważają za kluczowe. Zaskakująco wysoką wagę przywiązują do zdrowia emocjonalnego, co stanowi wyraźny kontrast wobec tradycyjnych podejść, gdzie zdrowie fizyczne dominowało. Wyniki wskazują, że dla młodych Polaków relacje osobiste, sukces zawodowy, czy zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju stoją na drugim planie w porównaniu do zdrowia emocjonalnego i fizycznego.

W kontekście zdrowia psychicznego młodzi Polacy podkreślają konieczność odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, regularnych ćwiczeń oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tylko niewielka część respondentów uważa terapię i korzystanie z profesjonalnych porad za kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Ta postawa wydaje się być zgodna z duchem współczesności, gdzie samopomoc, edukacja i proaktywne podejście do zdrowia są na wagę złota.

Młode pokolenie Z w Polsce, świadome wyzwań związanych z opieką zdrowotną, podejmuje szereg inicjatyw mających na celu promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki. Jedną z kluczowych sfer zaangażowania młodych osób jest wykorzystanie nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych w celu edukacji oraz dostarczania informacji z zakresu zdrowia.

Wzrost popularności platform internetowych poświęconych zdrowemu stylowi życia, zdrowemu odżywianiu czy psychologii, świadczy o tym, że młodzi Polacy aktywnie poszukują wiedzy na temat utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zjawisko to można postrzegać jako wyraz adaptacji do współczesnych realiów, w których dostęp do informacji odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji związanych ze zdrowiem.

Nadzieja w młodych

W perspektywie przyszłości, nadzieja dla zdrowia publicznego w Polsce wydaje się być silnie osadzona w postawach i działaniach młodego pokolenia. Ich zdolność do kształtowania nowej narracji wokół zdrowia, widząc je jako element wspólnego dobra społecznego, otwiera drogę do pozytywnych zmian. Inicjatywy społeczne, takie jak kampanie edukacyjne w mediach społecznościowych czy zaangażowanie w wolontariat, stają się kluczowym narzędziem w budowaniu świadomości zdrowotnej i mobilizacji społeczeństwa.

Młodzi Polacy, zdając sobie sprawę z wpływu środowiska pracy na zdrowie psychiczne i fizyczne, oraz wykorzystując nowoczesne technologie, wprowadzają zmiany w standardach pracy i sposobach dbania o zdrowie. Ich optymizm, aktywność społeczna oraz zaangażowanie w innowacyjne rozwiązania zdrowotne stanowią obiecującą perspektywę dla przyszłego krajobrazu zdrowia publicznego w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Podsumowując, młode pokolenie Z w Polsce nie tylko rozumie wagę profilaktyki zdrowotnej, ale również podejmuje konkretne działania, które mają potencjał odmienić dotychczasowe tendencje. Jednak, aby te pozytywne tendencje przyniosły realne rezultaty, kluczowe jest kontynuowanie edukacji zdrowotnej, tworzenie otwartych przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz wspieranie inicjatyw społecznych. Tylko poprzez zintegrowane podejście społeczne i systemowe zmiany możemy naprawdę wpłynąć na poprawę statystyk związanych z profilaktyką zdrowotną i uczynić zdrowie priorytetem dla całego społeczeństwa.

4DCenter to ekskluzywne centrum diagnostyczne, które doskonale odpowiada na indywidualne potrzeby pacjentów. Zapewnia wizyty dopasowane do harmonogramu i oczekiwań klientów. W trakcie badań zapewniany jest specjalny strój, zapewniający wygodę i komfort. Centrum wyróżnia się wysokim standardem jakości obsługi. Dodatkowo oferuje różnorodne pakiety przeglądu zdrowia, zawierające dodatkowe konsultacje specjalistów, co pozwala kompleksowo zadbać o stan zdrowia każdego pacjenta.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA