REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marzec 2024 – godziny pracy, dni wolne

Marzec 2024 - dni wolne od pracy, godziny pracy
Marzec 2024 - dni wolne od pracy, godziny pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Marzec 2024 – ile godzin pracy i dni wolnych od pracy jest w tym miesiącu? Sprawdź kalendarz marca 2024 roku. Czy w marcu jest niedziela handlowa?
rozwiń >

Marzec 2024 - kalendarz

Kalendarz marca w 2024 roku przedstawia się następująco:

Autopromocja
Marzec 2024 - kalendarz, dni wolne, niedziela handlowa

 

Marzec 2024 - kalendarz, czerwony - dni wolne, zielony - niedziela handlowa

Shutterstock

Marzec 2024 - dni wolne od pracy, święta

W tym roku marzec ma 5 pełnych weekendów, a więc aż 10 dni wolnych od pracy (5 sobót i 5 niedziel). Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy Wielkanoc, która wypada w 2024 roku 31 marca to święto wolne od pracy. W związku z tym, że zawsze jest to niedziela, nie obniża się wymiaru czasu pracy o 8 godzin.

Ustawodawca w art. 130 § 2 Kodeksu pracy nakazuje, aby w przypadku każdego święta ustawowo wolnego od pracy, które wypada w innym dniu niż niedziela obniżać wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Pierwszy dzień Wielkiej Nocy z racji tego, że zawsze wypada w niedzielę nie pomniejsza liczby godzin pracy w danym miesiącu. Inaczej jest w przypadku Poniedziałku Wielkanocnego, ale ten przypada już na dzień 1 kwietnia, a więc kolejny okres rozliczeniowy.

Więcej na temat ustanawiania dnia Wielkiej Nocy dowiesz się z artykułu: Kiedy jest Wielkanoc 2024?

Marzec 2024 - dni robocze

W marcu 2024 roku są 4 pełne tygodnie i 1 dodatkowy dzień roboczy (5 x 4 + 1 = 21). W związku z powyższym w marcu przepracujemy 21 dni roboczych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WYMIAR CZASU PRACY

MARZEC 2024

Dni robocze

21

Godziny pracy

168

Dni wolne od pracy

10

Marzec 2024 – godziny pracy 

Ile marzec 2024 ma godzin pracy? Dokonując obliczenia 21 dni x 8 godz., otrzymujemy wynik 168 godzin pracy. W marcu pracujemy więc tyle samo, ile w lutym. Różnicą wynikającą z krótszego o 2 dni miesiąca jest mniejsza liczba dni wolnych od pracy w lutym o 2. 

Dla porównania najwięcej godzin pracy jest w tym roku w lipcu i październiku – po 184 godziny, a najmniej w listopadzie – 152 godziny.

Godziny pracy w miesiącu – jak obliczyć?

Jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu? Traktuje o tym art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Należy na podstawie kalendarza danego miesiąca dokonać następujących obliczeń:

 • Krok 1 – mnoży się 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w miesięcznym okresie rozliczeniowym;
 • Krok 2 - do otrzymanego wyniku dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni roboczych pozostałych do końca miesiąca;
 • Krok 3 - od otrzymanego wyniku odejmuje się iloczyn 8 godzin i liczby świąt wypadających w dniu innym niż niedziela w danym miesiącu.
Przykład

Krok 1 - Marzec 2024 roku ma 4 pełne tygodnie 40 x 4 = 160
Krok 2 - I jeden dodatkowy dzień roboczy 160 + 8 x 1 = 168
Krok 3 - Jedyne święto, które wypada w tym miesiącu przypada na niedzielę, nie dokonuje się więc dalszych obliczeń. 
Wynik - W marcu 2024 roku jest 168 godzin pracy.

Niedziela handlowa w marcu 2024

W marcu z racji występowania Wielkanocy wypada niedziela handlowa. Jest to zawsze niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni). 24 marca 2024 roku to niedziela handlowa.

Warto również wspomnieć, że w sobotę (Wielka Sobota) bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc w placówkach handlowych:

 1. handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
 2. powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

- po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6 (są to wyjątki podmiotowe).

Zostało to uregulowane w art. 8 ust. 1 wspomnianej ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA