REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Marzec 2024 - dni wolne od pracy, godziny pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Marzec 2024 – ile godzin pracy i dni wolnych od pracy jest w tym miesiącu? Sprawdź kalendarz marca 2024 roku. Czy w marcu jest niedziela handlowa?
rozwiń >

Marzec 2024 - kalendarz

Kalendarz marca w 2024 roku przedstawia się następująco:

REKLAMA

Autopromocja
Marzec 2024 - kalendarz, dni wolne, niedziela handlowa

 

Marzec 2024 - kalendarz, czerwony - dni wolne, zielony - niedziela handlowa

Shutterstock

Marzec 2024 - dni wolne od pracy, święta

W tym roku marzec ma 5 pełnych weekendów, a więc aż 10 dni wolnych od pracy (5 sobót i 5 niedziel). Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy Wielkanoc, która wypada w 2024 roku 31 marca to święto wolne od pracy. W związku z tym, że zawsze jest to niedziela, nie obniża się wymiaru czasu pracy o 8 godzin.

Ustawodawca w art. 130 § 2 Kodeksu pracy nakazuje, aby w przypadku każdego święta ustawowo wolnego od pracy, które wypada w innym dniu niż niedziela obniżać wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Pierwszy dzień Wielkiej Nocy z racji tego, że zawsze wypada w niedzielę nie pomniejsza liczby godzin pracy w danym miesiącu. Inaczej jest w przypadku Poniedziałku Wielkanocnego, ale ten przypada już na dzień 1 kwietnia, a więc kolejny okres rozliczeniowy.

Więcej na temat ustanawiania dnia Wielkiej Nocy dowiesz się z artykułu: Kiedy jest Wielkanoc 2024?

Marzec 2024 - dni robocze

W marcu 2024 roku są 4 pełne tygodnie i 1 dodatkowy dzień roboczy (5 x 4 + 1 = 21). W związku z powyższym w marcu przepracujemy 21 dni roboczych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WYMIAR CZASU PRACY

MARZEC 2024

Dni robocze

21

Godziny pracy

168

Dni wolne od pracy

10

Marzec 2024 – godziny pracy 

Ile marzec 2024 ma godzin pracy? Dokonując obliczenia 21 dni x 8 godz., otrzymujemy wynik 168 godzin pracy. W marcu pracujemy więc tyle samo, ile w lutym. Różnicą wynikającą z krótszego o 2 dni miesiąca jest mniejsza liczba dni wolnych od pracy w lutym o 2. 

Dla porównania najwięcej godzin pracy jest w tym roku w lipcu i październiku – po 184 godziny, a najmniej w listopadzie – 152 godziny.

Godziny pracy w miesiącu – jak obliczyć?

Jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu? Traktuje o tym art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Należy na podstawie kalendarza danego miesiąca dokonać następujących obliczeń:

  • Krok 1 – mnoży się 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w miesięcznym okresie rozliczeniowym;
  • Krok 2 - do otrzymanego wyniku dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni roboczych pozostałych do końca miesiąca;
  • Krok 3 - od otrzymanego wyniku odejmuje się iloczyn 8 godzin i liczby świąt wypadających w dniu innym niż niedziela w danym miesiącu.
Przykład

Krok 1 - Marzec 2024 roku ma 4 pełne tygodnie 40 x 4 = 160
Krok 2 - I jeden dodatkowy dzień roboczy 160 + 8 x 1 = 168
Krok 3 - Jedyne święto, które wypada w tym miesiącu przypada na niedzielę, nie dokonuje się więc dalszych obliczeń. 
Wynik - W marcu 2024 roku jest 168 godzin pracy.

Niedziela handlowa w marcu 2024

W marcu z racji występowania Wielkanocy wypada niedziela handlowa. Jest to zawsze niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni). 24 marca 2024 roku to niedziela handlowa.

Warto również wspomnieć, że w sobotę (Wielka Sobota) bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc w placówkach handlowych:

  1. handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  2. powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

- po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6 (są to wyjątki podmiotowe).

Zostało to uregulowane w art. 8 ust. 1 wspomnianej ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA