REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest Wielkanoc 2024?

Kiedy jest Wielkanoc 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy Wielkanoc wypada w 2024 roku? Jaka jest data Świąt Wielkanocnych katolickich, a jaka prawosławnych? Kiedy jest Środa Popielcowa i zaczyna się Wielki Post?

Wielkanoc w 2024 roku – kiedy wypada?

Święta Wielkanocne w 2024 roku wypadają na przełomie miesiąca marca i kwietnia. Pierwszy dzień Wielkanocy przypada zawsze na niedzielę. W tym roku jest to niedziela 31 marca. Drugi dzień Wielkanocy to zatem poniedziałek 1 kwietnia.

REKLAMA

Autopromocja

Jak ustala się dni Wielkanocy? Postanowiono o tym już w Cesarstwie Rzymskim podczas soboru nicejskiego w 325 roku naszej ery. Wielkanoc przypada zawsze na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Może to być więc data od 22 marca do 25 kwietnia. To najważniejsze święto religii chrześcijańskiej. 

Wielkanoc poprzedza Triduum Paschalne, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej 28 marca 2024 r., następnie obchodzi się Wielki Piątek jako Dzień Męki Pańskiej 29 marca 2024 r. i kończy się na Wielkiej Sobocie Liturgii Wigilii Paschalnej 30 marca 2024 r. Wielki Post w 2024 roku rozpoczyna się Środą Popielcową wypadającą 14 lutego.

Środa Popielcowa

14 lutego 2024

Wielki Czwartek

28 marca 2024

Wielki Piątek

29 marca 2024

Wielka Sobota

30 marca 2024

Wielkanoc – pierwszy dzień

31 marca 2024

Wielkanoc – drugi dzień

1 kwietnia 2024

Wielkanoc – kalendarz 2024

Zgodnie z kalendarzem Święta Wielkanocne przypadają na 31 marca i 1 kwietnia 2024 roku:

Wielkanoc 2024 kalendarz

 

Wielkanoc 2024 - kalendarz, zielone - niedziele handlowe, czerwone - święta

Shutterstock

Ważne

Wielkanoc w 2024 roku wypada 31 marca i 1 kwietnia.

Wielkanoc 2024 – dni wolne

W świetle art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy zarówno pierwszy dzień Wielkiej Nocy, jak i drugi dzień Wielkiej Nocy to dni wolne od pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Święta wolne od pracy w Polsce to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok,
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
 • drugi dzień Wielkiej Nocy,
 • 1 maja – Święto Państwowe,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
 • dzień Bożego Ciała,
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Wszystkich świąt wolnych od pracy jest więc 13, w tym dwa dni to Wielkanoc, przy czym pierwszy dzień Wielkiej Nocy to zawsze niedziela.

W marcu nie obniża się wymiaru czasu pracy ze względu na Wielkanoc, ponieważ pierwszy dzień Wielkiej Nocy przypada na niedzielę. Zgodnie z Kodeksem pracy tylko święto wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 KP). Właśnie taka sytuacja będzie miała miejsce w kwietniu. Poniedziałek Wielkanocny obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zarówno w marcu jak i kwietniu jest 21 dni roboczych, a w przeliczeniu na godziny to po 168 godzin pracy.

Niedziela handlowa przed Wielkanocą

Aktualnie obowiązujące przepisy ustanawiają niedzielę handlową na niedzielę występującą bezpośrednio przed Świętami Wielkiej Nocy. W tym roku niedziela handlowa przed Wielkanocą wypada 24 marca 2024 r. Kolejne niedziela handlowa będzie na koniec kwietnia – 28 kwietnia 2024 r.

Wielkanoc prawosławna w 2024 roku

Kiedy jest Wielkanoc prawosławna w 2024 roku? Prawosławne święta obchodzone są zwykle później niż katolickie. Katolicy posługują się kalendarzem gregoriańskim, natomiast prawosławni juliańskim. W 2024 roku Wielkanoc prawosławna wypada dopiero 5 maja. Czasami data Wielkanocy katolickiej i Wielkanocy prawosławnej pokrywa się ze sobą. Będzie tak np. 20 kwietnia 2025 roku.

Ważne

Wielkanoc prawosławna 2024 wypada 5 maja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA