REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

Styczeń 2024 - godziny pracy, dni wolne
Styczeń 2024 - godziny pracy, dni wolne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

Styczeń 2024 – kalendarz

Kalendarz pierwszego miesiąca 2024 roku przedstawia się następująco:

Autopromocja
styczeń 2024 godziny pracy dni wolne

Kalendarz stycznia 2024 roku

 

Shutterstock

Styczeń 2024 - dni wolne od pracy

W styczniu 2024 roku jest 10 dni wolnych od pracy. W miesiącu tym wypadają 4 pełne weekendy (8 dni weekendowych - 4 soboty i 4 niedziele). Dodatkowo, zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, w styczniu obchodzimy dwa święta ustawowo wolne od pracy: Nowy Rok czyli 1 stycznia i Objawienie Pańskie inaczej Święto Trzech Króli, które wypada 6 stycznia. Święto Trzech Króli w tym roku wypada w sobotę. 

Ważne

Święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. 

Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia pracownikowi (jeśli sobota jest dla niego zgodnie z harmonogramem czasu pracy dniem wolnym od pracy) innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym. W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego dodatkowy dzień wolny powinien być odebrany do końca stycznia. Co do zasady pracodawca samodzielnie ustala dzień wolny. 

Niektórzy pracodawcy dopuszczają jednak wnioski pracowników w tym przedmiocie. Pracodawca może się do nich przychylać, ale nie ma takiego obowiązku.

Część pracodawców wybiera na dodatkowy dzień wolny od pracy 2 stycznia w celu wydłużenia pracownikom wolnego okresu wypadającego na przełomie roku. Wielu zatrudnionych wnioskuje o urlop w okresie międzyświątecznym, a kolejny dzień wolny pozwoli na dłuższą regenerację przed powrotem do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, w styczniu jest 10 dni wolnych od pracy (8 dni weekendowych, poniedziałek 1 stycznia i dodatkowy dzień wolny oddany za 6 stycznia, który wypada w sobotę).

Styczeń 2024 - dni robocze

W styczniu 2024 roku są 4 pełne tygodnie i dodatkowe 3 dni robocze (4 x 5 + 3 = 23). Jednak ze względu na 2 święta ustawowo wolne od pracy, które wypadają w innym dniu niż niedziela, wymiar czasu pracy w styczniu pomniejsza się odpowiednio o 16 godzin (23-2=21). W związku z powyższym w styczniu 2024 roku mamy 21 dni roboczych.

Wymiar czasu pracyStyczeń 2024
dni robocze21
godziny pracy168
dni wolne od pracy10

Styczeń 2024 - godziny pracy

21 dni roboczych x 8 godzin = 168 godziny pracy

W styczniu 2024 roku przepracujemy 168 godzin. Będzie to najczęstsza miesięczna liczba godzin pracy w tym roku. Natomiast najwięcej będziemy pracowali w lipcu i październiku - aż 184 godziny.

Jak obliczyć godziny pracy?

Zasady obliczania godzin pracy uregulowane zostały w art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Można wyróżnić trzy etapy:

 1. mnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w obowiązującym pracownika okresie rozliczeniowym;
 2. dodanie do otrzymanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby dni roboczych pozostałych do końca okresu rozliczeniowego;
 3. odjęcie od otrzymanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby świąt wypadających w dniu innym niż niedziela w danym okresie rozliczeniowym.
Przykład

40 x 4 = 160
160 + (8 x 3) = 184
184 – 16 = 168

W ten sposób liczy się godziny pracy w przyjętym miesięcznym okresie rozliczeniowym. W styczniu 2024 roku będzie 168 godzin pracy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA