REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

Styczeń 2024 - godziny pracy, dni wolne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

Styczeń 2024 – kalendarz

Kalendarz pierwszego miesiąca 2024 roku przedstawia się następująco:

REKLAMA

Autopromocja
styczeń 2024 godziny pracy dni wolne

Kalendarz stycznia 2024 roku

 

Shutterstock

Styczeń 2024 - dni wolne od pracy

W styczniu 2024 roku jest 10 dni wolnych od pracy. W miesiącu tym wypadają 4 pełne weekendy (8 dni weekendowych - 4 soboty i 4 niedziele). Dodatkowo, zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, w styczniu obchodzimy dwa święta ustawowo wolne od pracy: Nowy Rok czyli 1 stycznia i Objawienie Pańskie inaczej Święto Trzech Króli, które wypada 6 stycznia. Święto Trzech Króli w tym roku wypada w sobotę. 

Ważne

Święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. 

Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia pracownikowi (jeśli sobota jest dla niego zgodnie z harmonogramem czasu pracy dniem wolnym od pracy) innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym. W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego dodatkowy dzień wolny powinien być odebrany do końca stycznia. Co do zasady pracodawca samodzielnie ustala dzień wolny. 

Niektórzy pracodawcy dopuszczają jednak wnioski pracowników w tym przedmiocie. Pracodawca może się do nich przychylać, ale nie ma takiego obowiązku.

Część pracodawców wybiera na dodatkowy dzień wolny od pracy 2 stycznia w celu wydłużenia pracownikom wolnego okresu wypadającego na przełomie roku. Wielu zatrudnionych wnioskuje o urlop w okresie międzyświątecznym, a kolejny dzień wolny pozwoli na dłuższą regenerację przed powrotem do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, w styczniu jest 10 dni wolnych od pracy (8 dni weekendowych, poniedziałek 1 stycznia i dodatkowy dzień wolny oddany za 6 stycznia, który wypada w sobotę).

Styczeń 2024 - dni robocze

W styczniu 2024 roku są 4 pełne tygodnie i dodatkowe 3 dni robocze (4 x 5 + 3 = 23). Jednak ze względu na 2 święta ustawowo wolne od pracy, które wypadają w innym dniu niż niedziela, wymiar czasu pracy w styczniu pomniejsza się odpowiednio o 16 godzin (23-2=21). W związku z powyższym w styczniu 2024 roku mamy 21 dni roboczych.

Wymiar czasu pracyStyczeń 2024
dni robocze21
godziny pracy168
dni wolne od pracy10

Styczeń 2024 - godziny pracy

21 dni roboczych x 8 godzin = 168 godziny pracy

W styczniu 2024 roku przepracujemy 168 godzin. Będzie to najczęstsza miesięczna liczba godzin pracy w tym roku. Natomiast najwięcej będziemy pracowali w lipcu i październiku - aż 184 godziny.

Jak obliczyć godziny pracy?

Zasady obliczania godzin pracy uregulowane zostały w art. 130 § 1 i 2 Kodeksu pracy. Można wyróżnić trzy etapy:

  1. mnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w obowiązującym pracownika okresie rozliczeniowym;
  2. dodanie do otrzymanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby dni roboczych pozostałych do końca okresu rozliczeniowego;
  3. odjęcie od otrzymanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby świąt wypadających w dniu innym niż niedziela w danym okresie rozliczeniowym.
Przykład

40 x 4 = 160
160 + (8 x 3) = 184
184 – 16 = 168

W ten sposób liczy się godziny pracy w przyjętym miesięcznym okresie rozliczeniowym. W styczniu 2024 roku będzie 168 godzin pracy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA