Palarnie w zakładzie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, bez względu na zakaz palenia na terenie zakładu pracy ma obowiązek utworzenia palarni. Pracodawca musi utworzyć palarnię, nawet jeśli żadna z osób u niego zatrudnionych nie pali. Obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Wprowadzenie przez pracodawcę w regulaminie pracy zakazu palenia na terenie zakładu pracy nie zwalnia go z obowiązku utworzenia palarni.
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych, stosowanych technologii i warunków pracy. Do takich pomieszczeń należą też palarnie.
Zobacz: Niedopełnienie obowiązków BHP to przestępstwo
Palarnie nie powinny być zorganizowane w pomieszczeniu, w którym znajdują się materiały łatwo palne. Palarnie powinny być usytuowane w sposób nienarażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego.
W palarni powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany korzystającego z tego pomieszczenia, z tym jednak, że powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnie nie powinna być mniejsza niż 4 m2.Z
Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy
W palarni należy zapewnić przynajmniej dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat