Hałas w pracy - jeśli nadmierny zwiększa ryzyko chorób serca u pracowników o 60%
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest hałas w pracy?
- W jakim hałasie można pracować?
- Jakie są dopuszczalne wartości natężenia hałasu na stanowiskach pracy?
- W jaki sposób pracodawca musi chronić pracownika przed narażeniem na hałas w środowisku pracy?
- Skutki dla zdrowia i życia przy pracy w hałasie
- Pracownicy branży pielęgnacji zieleni szczególnie narażeni na hałas
Co to jest hałas w pracy?
Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że hałasem określa się każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub może zwiększać ryzyko wypadku przy pracy.
REKLAMA
Hałasem są niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu, zmysły oraz części organizmu człowieka.
Zagadnienia związane z hałasem reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz.U. 2005 nr 157 poz. 1318).
W jakim hałasie można pracować?
Ekspozycja na nadmierny hałas w środowisku pracy niesie za sobą znaczne ryzyko dla zdrowia pracowników.
- przemysł;
- branża budowlana;
- branża ogrodnicza;
- branża stolarska;
- branża elektryczna.
W zależności od częstotliwości drgań wyróżnia się:
- hałas infradźwiękowy, niesłyszalny, lecz odczuwalny, o częstotliwości niższej od 20 Hz;
- hałas słyszalny o częstotliwości w przedziale 20-20 000 Hz;
- hałas ultradźwiękowy, niesłyszalny, ponad 20 000 Hz.
Jakie są dopuszczalne wartości natężenia hałasu na stanowiskach pracy?
Dopuszczalne ze względu na ochronę słuchu wartości hałasu w środowisku pracy wynoszą:
- 85 dB - w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy,
- 115 dB - maksymalny poziom dźwięku, oznaczany A,
- 135 dB - szczytowy poziom dźwięku, oznaczany C.
W jaki sposób pracodawca musi chronić pracownika przed narażeniem na hałas w środowisku pracy?
Z rozporządzenia jak i z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracodawca jest jest obowiązany dbać o życie i zdrowie pracowników. Normy BHP mają spełniać szczegółowe standardy. Przykładowo, pracodawca jest obowiązany zapewnić ochronę pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas w zakresie:
- procesów technologicznych niepowodujących nadmiernego hałasu,
- maszyn i innych urządzeń technicznych powodujących możliwie najmniejszy hałas, nieprzekraczający dopuszczalnych wartości,
- rozwiązań obniżających poziom hałasu w procesach pracy.
Skutki dla zdrowia i życia przy pracy w hałasie
Profesjonaliści z wielu branż są codziennie narażeni na nadmierny hałas, co niesie za sobą poważne ryzyko dla ich zdrowia. Głośne narzędzia, głównie te spalinowe, szkodzą nie tylko pracownikom, ale też otoczeniu. Jak wynika z badań opublikowanych w „Forum Medycyny Rodzinnej”, ryzyko zapadnięcia na chorobę serca u osób zawodowo eksponowanych na hałas wzrasta aż o 60%. Z kolei badanie przeprowadzone na mieszkańcach Skandynawii dowodzi, że osoby żyjące w głośnych miejscach są o 40% bardziej narażone na wystąpienie zawału serca przed 55. rokiem życia.
Urazy słuchu to kolejne z objawów pracy w nadmiernym hałasie.
Pracownicy branży pielęgnacji zieleni szczególnie narażeni na hałas
Prace porządkowe wykonywane w mieście, w parkach i na skwerach, takie jak pielęgnacja zieleni, wymagają użycia kosiarek, dmuchaw czy pilarek. Nadal powszechnie stosuje się głośne, spalinowe narzędzia, które szkodzą nie tylko pracownikom, ale też otoczeniu. Podczas gdy intensywny ruch miejski generuje hałas o wysokości 80 dB, to kosiarka spalinowa jest źródłem dźwięku na poziomie 90 dB, odbieranego przez ludzkie ucho jako dwukrotnie głośniejszy, co jest porównywalne z hałasem przejeżdżającego tuż obok motocykla.
Pilarka łańcuchowa lub dmuchawa do liści generuje hałas aż 110 dB – dźwięki o tym natężeniu są już źródłem fizycznego dyskomfortu.
Między innymi dlatego Karta Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych ogrodnika zieleni wymienia ryzyko uszkodzenia słuchu jako jedno z głównych zagrożeń związanych z wykonywaniem tego zawodu. Dobrym rozwiązaniem jest więc używanie narzędzi akumulatorowych a nie spalinowych.
W obliczu alarmujących danych na temat wpływu nadmiernego hałasu na zdrowie, podjęcie skutecznych środków ochrony powinno być priorytetem każdej odpowiedzialnej organizacji. W erze rosnącej świadomości zdrowotnej i ekologicznej, inwestowanie w bezpieczeństwo powinno być traktowane jako inwestycja w dobrostan i efektywność pracowników, dlatego do pracy należy wybierać nowoczesne rozwiązania oferujące najwyższą jakość i komfort użytkowania.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz.U. 2005 nr 157 poz. 1318)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat