REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w upały. Jakie są obowiązki pracodawców kiedy jest gorąco

Podczas upałów, kiedy zmieniają się warunki pracy, pracodawcom dochodzą nowe obowiązki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Latem do obowiązków pracodawców dochodzą te związane z zadbaniem o bezpieczną pracę podczas upałów, to m.in. zapewnienie zimnych napojów, ale nie tylko. Dobrą praktyką jest także skrócenie czasu pracy, zapewnienie klimatyzatora, czy odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Czego jeszcze może lub powinien spodziewać się pracownik?

Podczas upałów, kiedy zmieniają się warunki pracy, pracodawcom dochodzą nowe obowiązki. Określa je Kodeks pracy oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, kiedy temperatury na otwartej przestrzeni przekraczają 25 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych temperatura jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza.

Autopromocja

Praca w upały – konieczne zapewnienie dostępu do napojów

Przede wszystkim do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie napojów pracownikom – mają być one zimne i dostępne przez cały dzień pracy. Ustawodawca nie określa konkretnej liczby napojów, a pracodawca może je dostarczać w dowolny sposób. Może np. ustawić dystrybutor z wodą lub wydawać wodę butelkowaną. W sytuacji, kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom wody, jego działania będą zagrożone karą grzywny nałożoną przez Państwową Inspekcję Pracy.

W czasie upałów oraz intensywnej pracy na zewnątrz łatwo o utratę elektrolitów z organizmu. Dobrą praktyką wśród pracodawców jest zapewnienie pracownikom możliwości ich uzupełnienia. Ma to wpływ nie tylko na lepsze nawodnienie, ale też zmniejsza uczucie wyczerpania czy zmęczenia – wskazuje Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Oczywiście nie można przy tym zapominać o wodzie, odpowiednim płynem nawadniającym może okazać się woda wysokozmineralizowana – dodaje Marta Wojewnik. 

Według przepisów nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego przy braku dostawy zimnych napojów. W przypadku osób pracujących w gorącym mikroklimacie pracodawca poza zimnymi napojami powinien również zapewnić im dostęp do nieodpłatnych posiłków. Co więcej pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia 90 litrów wody każdemu pracownikowi w celach higienicznych.

Praca w upały – jakie prawa ma pracownik

Pracodawca powinien zadbać o komfort oraz dobre warunki pracy. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie tymczasowych zasad pracy, należą do nich chociażby częstsze przerwy, skrócenie czasu pracy, zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku, klimatyzatorów, a jeśli nie ma na to warunków – chociaż rolet na okna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas pracy w wysokich temperaturach łatwiej o szybsze zmęczenie i dekoncentrację. Takie warunki mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a niekiedy życia pracownika. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie rotacji na stanowiskach pracy lub umożliwienie pracownikom wykonywania swoich obowiązków w chłodniejsze pory dnia – informuje Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.

Jeśli warunki pracy z racji upału zagrażają bezpieczeństwu pracownika albo innym pracownikom, ma on prawo do zaprzestania wykonywania swojej pracy. Szczególnie uprzywilejowane są w tym wypadku osoby młodociane (osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie powinny pracować w temperaturach wyższych niż 30ºC) oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z chorobami serca i chore na inne przewlekłe choroby. 

Praca w upały – chronić przed słońcem

Długotrwałe oddziaływanie promieni UV może prowadzić do poważnych chorób, w tym czerniaka, czyli najgroźniejszego rodzaju raka skóry. Tym samym w przypadku pracy na zewnątrz kluczową i podstawową ochroną są filtry UV. Pracownicy narażeni na oddziaływanie promieni słonecznych powinni zostać wyposażeni także w odpowiednią odzież, jak i akcesoria. 

Szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV blokuje odpowiednia odzież ochronna. W przeciągu kilku ostatnich lat nastąpił w tej kwestii znaczny progres. Tym samym, podobnie jak krem przeciwsłoneczny, odzież chroniąca przed słońcem jest dostępna w różnych wariantach i można ją dopasować względem potrzeb – informuje Marta Wojewnik. Odzież o najniższym współczynniku tj. 2 odbija 50 proc. promieniowania ultrafioletowego. Natomiast współczynnik ochrony 40+ blokuje ponad 98 proc. promieniowania i stanowi doskonałą ochronę dla pracownika. W CWS posiadamy kolekcje z tym współczynnikiem. Warto wiedzieć, że wskazanej odzieży nie trzeba kupować, ale można również wypożyczyć, co jest szczególnie ważne w przypadku potrzeb sezonowych – dodaje Marta Wojewnik.

Najlepsza odzież ochronna to taka, która przystosowana jest do wysokich temperatur. Nie należy zmieniać jej na zwykłe koszulki z krótkim rękawem. Kluczową rolę ogrywają tkaniny z jakich jest ona wykonana.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tkanin, dzianin, polarów i miękkich powłok, które można mieszać i dopasowywać, jeśli chodzi o zapewnienie pracownikom opcji odzieży adekwatnej do temperatury. W trakcie upałów najlepiej sprawdzić się może ubranie wykonane nie z czystej bawełny, ale z mieszanki z poliestrem, który szybko wysycha i jest elastyczny lub z miękkiego i oddychającego włókna bio-celulozowego – mówi Ewa Gawrysiak. Odzież ochronna powinna być dobrana do specyfiki stanowiska. Każdy odczuwa temperaturę inaczej, warto więc zapewnić pracownikom możliwie dopasowane rodzaje odzieży ochronnej. Warto przeanalizować dostępne opcje i wybrać rozwiązanie spełniające wymagania związane z klimatem i temperaturą – dodaje Ewa Gawrysiak.

Pracodawca powinien zadbać także o akcesoria, przykładowo: okulary chroniące przed promieniowaniem, czapki z osłoną karku, chusty czy hełmy. Istotne jest także obuwie, które powinno zapewniać właściwy przepływ powietrza i być dostosowane do wysokich temperatur.

Wykonywanie nawet najprostszych obowiązków w upalne dni może być dla pracowników wyjątkowo trudne. Do roli pracodawcy, oprócz zadbania o bezpieczeństwo i komfort pracowników, należy również stała obserwacja i dopasowywanie działań do panujących warunków. Zlekceważenie ostrożności w pracy podczas upałów, zarówno przez pracodawców jak i pracowników, może mieć krótko- i długoterminowe skutki.

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.  

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA