| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy

Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy

W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Wentylacja powinna zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, również warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych.

We wszystkich pomieszczeniach pracy należy zapewnić wentylację naturalną (grawitacyjną) lub mechaniczną, lub też obie jednocześnie (wentylację należy zapewnić także w pomieszczeniach, które nie mają otwieranych okien).

Wentylacja naturalna polega na wymianie powietrza spowodowanej różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. W związku z tym większość metod polega na odpowiednim usytuowaniu otworów okiennych i świetlików umożliwiających napływ i wypływ powietrza z pomieszczenia powodując jego wymianę.

Natomiast wentylacja mechaniczna jest to pobudzenie ruchu powietrza za pomocą mechanicznego środka np. za pomocą wykorzystania urządzeń wentylujących.

Porównaj: Obowiązki pracodawcy związane z ochroną zdrowia

W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. Niezbędna wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, powinna zapewnić czystość powietrza co najmniej w granicach nie przekraczających wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Urządzenia lub ich części, z których mogą wydzielać się szkodliwe gazy, pary lub pyły, powinny być zhermetyzowane. W razie niemożności zhermetyzowania urządzenia te powinny być wyposażone w miejscowe odciągi. W pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, powinna być zapewniona taka wymiana powietrza, aby nie były przekraczane wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.

Klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »