3,7 czy 8 kompletów szkieł kontaktowych dla pracownika rocznie może zrefundować pracodawca? [od 17 listopada 2023 r.]
REKLAMA
REKLAMA
- Jak często wymienia się szkła kontaktowe
- Co zmienia się w przepisach w zakresie szkieł kontaktowych
- Inne zmiany: stacja dysków, drukarka, skaner, uchwyt na dokumenty, podnóżek
- Monitor stacjonarny na stanowisku pracy z laptopem
I to wszystko na podstawie jednego zalecenia lekarza medycyny pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
REKLAMA
Stosując nowe przepisy trzeba uwzględnić, że w odróżnieniu od okularów zakup szkieł kontaktowych, ma charakter cykliczny.
Jak często wymienia się szkła kontaktowe
Szkła kontaktowe ze względu na czas ich użytkowania dzielą się np. na:
• jednodniowe – wymieniane codziennie. Pod koniec dnia pracownik wyrzuca zużyte soczewki i następnego zakłada nowe. Ten rodzaj nie wymaga pielęgnacji, ale jest też najdroższy.
• dwutygodniowe – noszone przez 14 dni w trybie dziennym lub ciągłym (dzień i noc). Po tym czasie soczewki należy wyrzucić.
Dlatego zakup okularów przez pracownika ma charakter jednorazowy, a szkieł kontaktowych cykliczny.
Przykład
Pracownik biurowy kupuje rocznie 6 zakupów opakowań zbiorczych jednorazowych szkieł kontaktowych. Pracodawca refunduje te zakupy. Podstawą prawną każdej z 6 refundacji jest dokument wystawiony przez lekarza medycyny pracy. Potwierdza zalecenia lekarza-okulisty i wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, które wykazały potrzebę stosowania jednorazowych szkieł kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Zaświadczenie jest podstawą refundacji aż do kolejnych badań okresowych, chyba że lekarz medycyny pracy wcześniej zmieni swoje zalecenia.
Co zmienia się w przepisach w zakresie szkieł kontaktowych
Do poniższego przepisu dodano od 17 listopada 2023 r. wyboldowany fragment o szkłach kontaktowych:
§ 8. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok lub szkła kontaktowe, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
I ta jedna zmiana stała się podstawą refundacji zakupu soczewek kontaktowych przez pracownika. Przy czym pracodawcy jeszcze przed 2023 r. dokonywali takiej refundacji na podstawie przepisów unijnych (zobacz poniższy artykuł).
Inne zmiany: stacja dysków, drukarka, skaner, uchwyt na dokumenty, podnóżek
Od 17 listopada 2023 r. przez stanowisko pracy - należy przez to rozumieć przestrzeń pracy wraz z:
a) wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika,
b) krzesłem i stołem,
c) opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem.
Na dostosowanie stanowisk pracy do tych wymogów firmy mają 6 miesięcy.
Monitor stacjonarny na stanowisku pracy z laptopem
W przypadku stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.
Po nowelizacji stanowisko pracy pracownika pracującego na laptopie powinno być wyposażone w:
Wariant 1. Stacjonarny monitor ekranowy lub
Wariant 2. Podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat