REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacje w technologii BHP: Przyszłość ochrony pracowników

Sztuczna inteligencja, Internet rzeczy i nowoczesne narzędzia monitorujące to tylko niektóre z innowacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przemysł technologiczny nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe rozwiązania, które zmieniają sposób, w jaki organizacje dbają o bezpieczeństwo i higienę pracy. Sztuczna inteligencja, Internet rzeczy i nowoczesne narzędzia monitorujące to tylko niektóre z innowacji, które odmieniają kształt BHP w miejscu pracy. 
rozwiń >

W tym artykule zgłębimy te innowacje, zrozumieją ich zastosowanie oraz ich wpływ na przyszłość ochrony pracowników.

Autopromocja

Sztuczna Inteligencja w BHP

Sztuczna inteligencja staje się kluczowym narzędziem w dziedzinie BHP. Algorytmy uczenia maszynowego mogą analizować ogromne ilości danych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, co umożliwia przewidywanie potencjalnych zagrożeń i wypadków. Przykładowo, zaawansowane systemy mogą analizować zachowanie pracowników w czasie rzeczywistym, identyfikując ryzyko i zapobiegając wypadkom. 

Dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest także automatyczne monitorowanie stanu maszyn i urządzeń w celu zapobiegania awariom, co podnosi bezpieczeństwo na linii produkcyjnej.

Internet rzeczy (IoT) w środowisku pracy

Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to technologia, która pozwala na połączenie różnych urządzeń i przedmiotów z internetem. W dziedzinie BHP, IoT znacząco podnosi poziom monitorowania i kontroli. 

Przykładem jest noszenie przez pracowników specjalnych czujników, które rejestrują parametry środowiska pracy, takie jak poziom hałasu, temperatura czy wilgotność. Te dane mogą być analizowane w czasie rzeczywistym, a systemy IoT mogą natychmiast reagować na niebezpieczne sytuacje, np. informując pracownika o przekroczeniu dopuszczalnych norm bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wirtualna rzeczywistość w szkoleniach BHP

Wirtualna rzeczywistość to narzędzie, które może zmienić podejście do szkoleń BHP. Pracownicy mogą być szkoleni w realistycznych wirtualnych środowiskach, gdzie mogą ćwiczyć reakcje na sytuacje zagrożenia bez ryzyka dla zdrowia i życia. 

Dzięki wirtualnej rzeczywistości można również symulować sytuacje awaryjne, co pozwala pracownikom na doskonalenie umiejętności reagowania w krytycznych chwilach.

Systemy zarządzania BHP na platformach mobilnych

Smartfony i tablety stają się coraz bardziej wszechstronnymi narzędziami zarządzania BHP. Aplikacje mobilne pozwalają pracownikom na dostęp do instrukcji bezpieczeństwa, raportowanie incydentów i wypadków, a także uczestniczenie w szkoleniach online.

Dla pracodawców to także narzędzie do monitorowania i zarządzania programami BHP w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco reagować na ewentualne zagrożenia.

Roboty i automatyzacja w miejscu pracy

Roboty i automatyka mają potencjał do zrewolucjonizowania BHP w miejscu pracy. Roboty mogą wykonywać niebezpieczne prace zamiast ludzi, co eliminuje ryzyko wypadków i urazów. Automatyzacja może również zapewnić bardziej precyzyjne i powtarzalne procesy, co minimalizuje błędy ludzkie i poprawia ogólne bezpieczeństwo.

Zdalna diagnostyka medyczna

Technologia pozwala na zdalną diagnostykę medyczną pracowników. Urządzenia monitorujące zdrowie, takie jak opaski fitness czy termometry bezdotykowe, pozwalają pracodawcom na śledzenie zdrowia pracowników i identyfikowanie potencjalnych problemów zdrowotnych, co przyczynia się do szybszej interwencji i opieki medycznej.

Podsumowując, innowacje w technologii BHP stanowią nowy etap rozwoju w dziedzinie ochrony pracowników. 

 • sztuczna inteligencja, 
 • Internet rzeczy, 
 • wirtualna rzeczywistość 

i wiele innych narzędzi zmieniają sposób, w jaki organizacje zapewniają bezpieczeństwo i higienę pracy. Dają one możliwość bardziej skutecznego monitorowania, przewidywania i zarządzania ryzykiem w miejscu pracy. Przyszłość ochrony pracowników wydaje się jasna – to przyszłość oparta na zaawansowanych technologiach, które pozwalają minimalizować ryzyko i tworzyć bezpieczne środowisko pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA