REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rekrutera?

robot
robot
robot

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie procesy rekrutacyjne zajmują średnio 1-2 miesiące, automatyzacja może je skrócić do dwóch tygodni. Według ekspertów już nawet za rok większość elementów procesu rekrutacji może zostać powierzona sztucznej inteligencji. Czy jest możliwe, by kandydaci otrzymali informację zwrotną w ciągu 5 dni od rozmowy rekrutacyjnej?

Co można i trzeba zautomatyzować?

W pracy rekrutera są elementy, które można zautomatyzować, by usprawnić i skrócić proces rekrutacji. Zdecydowanie najwięcej czasu zajmuje „sourcing”, czyli poszukiwanie kandydatów, w tym na serwisach społecznościowych oraz „screening”, czyli analiza CV. Rekruterzy, by znaleźć kandydata odpowiadającego potrzebom firmy, muszą przejrzeć setki CV. Jak wynika z raportu „Rekruter w świecie decydentów”, najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które usprawnia ten proces, jest automatyzacja. Wśród elementów najbardziej wymagających automatyzacji, „sourcing” wymieniło aż 59,2% badanych, natomiast „screening” 19,4%. 

Autopromocja

- Dziś robot jest w stanie „przeczytać” takie podstawowe informacje, jak imię, nazwisko, numer telefonu, a nawet zrobić selekcję CV po słowach kluczowych. Ta ostatnia funkcjonalność nie jest jeszcze doskonała, ale przy obecnym rozwoju uczących się modeli językowych sztucznej inteligencji niedługo stanie się normą. Dzięki temu rekruter efektywniej wykorzysta czas - będzie mógł skupić się na budowaniu relacji z managerem, dla którego prowadzi rekrutację oraz na stworzeniu optymalnego profilu kompetencji i osobowości kandydata, a także na  jego dopasowaniu do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy. To z kolei sprawi, że zatrudniony szybciej odnajdzie się w firmie, będzie w niej pracował dłużej i z większą satysfakcją, a sam proces rekrutacji skróci się do niezbędnego minimum. Może nie uda się udzielić informacji zwrotnej w ciągu pięciu dni roboczych, ale dwa tygodnie wystarczą na podjęcie decyzji przez pracodawcę – podkreśla Jakub Stępień, manager  ds. outsourcingu usług rekrutacyjnych w Grafton Recruitment.

Jako drugi z najistotniejszych elementów wymagających automatyzacji rekruterzy wskazują raportowanie oraz wprowadzanie danych do systemu (55,34%). W tym przypadku pomóc mogą systemy ATS (Applicant Tracking Systems) - konstrukcja ich interfejsu ułatwia wprowadzanie danych, roboty wyszukują słowa kluczowe w CV lub profilach kandydatów, dopasowując je do aktualnych ofert rekrutacyjnych, a także dają możliwość automatycznego tworzenia raportów. 

- Na etapie poszukiwania kandydatów rekruter zyskuje na czasie, jeżeli ma już szeroką bazę przeanalizowanych i sprawdzonych profili, może też wykorzystać rozwiązania IT pod kątem ważnych słów kluczowych. Nie obędzie się jednak bez połączenia tych narzędzi ze znajomością i rozumieniem branży. To nazwy uczelni, firm, konkretnych nazwisk są finalnie najlepszą referencją, a często doskonały kandydat to ten z polecenia – stwierdza Dawid Pych, ekspert rekrutacji i trener w Grafton Recruitment.

Jak wynika z badania Grafton Recruitment, wśród zadań, które rekruterzy chcieliby zautomatyzować, są również takie, jak umawianie spotkań rekrutacyjnych (46,60%), prosty kontakt z kandydatem na różnych etapach rekrutacji (43,69%) oraz udzielanie informacji zwrotnej kandydatom (41,75%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa era automatyzacji

Już niedługo procesy rekrutacyjne mogą się diametralnie zmienić za sprawą modeli LLM (Large Language Models). Przełamują one barierę klasycznej automatyzacji, ponieważ świetnie radzą sobie z danymi nieustrukturyzowanymi.

- To, co wydawało się stosunkowo trudne do zautomatyzowania, np. prosty kontakt z kandydatem, udzielanie informacji zwrotnych, selekcja CV jest - dzięki wykorzystaniu LLM - na wyciągnięcie ręki. Co więcej, mówiąc o automatyzacji rekrutacji, powinniśmy już raczej używać wyrażenia hiperautomatyzacja, co oznacza łączenie ze sobą różnych rozwiązań IT, np. chatbota/voicebota z  rozwiązaniami RPA (Robotic Process Automation), zarządzanie interfejsami API oraz iOCR. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się ponadprzeciętny zakres automatyzacji procesów biznesowych w przedsiębiorstwie, niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu tylko jednego narzędzia – komentuje prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak, lider inicjatywy edukacyjnej BakcylRPA.pl, Redaktor serwisu Robonomika.pl.

Jak może wyglądać proces rekrutacji za rok?

W niedalekiej przyszłości procesy rekrutacyjne na stanowiska juniorskie oraz specjalistyczne mogą ulec prawie całkowitej automatyzacji. Jak może to wyglądać w praktyce? Po otrzymaniu zlecenia na pozyskanie pracownika rekruter zdefiniuje zapytanie do ChatGPT-X o kluczowe kompetencje na danym stanowisku. W odpowiedzi uzyska ich listę, a następnie skonfiguruje robota programowego, który zbierze profile potencjalnych kandydatów z serwisów internetowych. Profile te zostaną przetworzone przez narzędzie do analizy danych, które na podstawie słów kluczowych wyłoni kandydatów mających kompetencje najbardziej zbliżone do oczekiwanych. Wtedy rekruter utworzy z pomocą ChatGPT-X spersonalizowane zaproszenia na rozmowę, roześle je, używając robota programowego i podda odpowiedzi analizie. Następnie voicebot zadzwoni i umówi się na rozmowę z kandydatami, którzy wyrazili chęć spotkania. Osoby, które nie zostaną wybrane, otrzymają spersonalizowaną odpowiedź przygotowaną przy użyciu ChatGPT-X i rozesłaną przez robota programowego. 

Rekruter niezastąpiony

Są jednak elementy, których według rekruterów nie można zautomatyzować, a są to przede wszystkim wywiady kompetencyjne oraz informacyjne. Wymagają one umiejętności, które ma tylko człowiek - indywidualnego podejścia, zaufania i empatii, a tego sztuczna inteligencja nie zapewni. Kandydaci w trakcie wywiadów oczekują także odpowiedzi na zadawane pytania, których nie da się wcześniej przewidzieć oraz poznania opinii na wybrane tematy dotyczące np. atmosfery w zespole. 

Informacje o raporcie:

Raport „Rekruter w świecie decydentów” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego 2023 roku, w którym udział wzięło 163 ankietowanych wybranych na podstawie doświadczenia w pracy w pozyskiwaniu i selekcji pracowników. Wyniki badania zostały skomentowane przez ekspertów Grafton oraz ekspertów zewnętrznych. Raport jest skierowany do wszystkich osób związanych zawodowo z rekrutacją oraz zainteresowanych procesami rekrutacyjnymi.

Źródło: Grafton Recruitment 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA