REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
robot
robot

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie procesy rekrutacyjne zajmują średnio 1-2 miesiące, automatyzacja może je skrócić do dwóch tygodni. Według ekspertów już nawet za rok większość elementów procesu rekrutacji może zostać powierzona sztucznej inteligencji. Czy jest możliwe, by kandydaci otrzymali informację zwrotną w ciągu 5 dni od rozmowy rekrutacyjnej?

Co można i trzeba zautomatyzować?

W pracy rekrutera są elementy, które można zautomatyzować, by usprawnić i skrócić proces rekrutacji. Zdecydowanie najwięcej czasu zajmuje „sourcing”, czyli poszukiwanie kandydatów, w tym na serwisach społecznościowych oraz „screening”, czyli analiza CV. Rekruterzy, by znaleźć kandydata odpowiadającego potrzebom firmy, muszą przejrzeć setki CV. Jak wynika z raportu „Rekruter w świecie decydentów”, najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które usprawnia ten proces, jest automatyzacja. Wśród elementów najbardziej wymagających automatyzacji, „sourcing” wymieniło aż 59,2% badanych, natomiast „screening” 19,4%. 

REKLAMA

Autopromocja

- Dziś robot jest w stanie „przeczytać” takie podstawowe informacje, jak imię, nazwisko, numer telefonu, a nawet zrobić selekcję CV po słowach kluczowych. Ta ostatnia funkcjonalność nie jest jeszcze doskonała, ale przy obecnym rozwoju uczących się modeli językowych sztucznej inteligencji niedługo stanie się normą. Dzięki temu rekruter efektywniej wykorzysta czas - będzie mógł skupić się na budowaniu relacji z managerem, dla którego prowadzi rekrutację oraz na stworzeniu optymalnego profilu kompetencji i osobowości kandydata, a także na  jego dopasowaniu do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy. To z kolei sprawi, że zatrudniony szybciej odnajdzie się w firmie, będzie w niej pracował dłużej i z większą satysfakcją, a sam proces rekrutacji skróci się do niezbędnego minimum. Może nie uda się udzielić informacji zwrotnej w ciągu pięciu dni roboczych, ale dwa tygodnie wystarczą na podjęcie decyzji przez pracodawcę – podkreśla Jakub Stępień, manager  ds. outsourcingu usług rekrutacyjnych w Grafton Recruitment.

Jako drugi z najistotniejszych elementów wymagających automatyzacji rekruterzy wskazują raportowanie oraz wprowadzanie danych do systemu (55,34%). W tym przypadku pomóc mogą systemy ATS (Applicant Tracking Systems) - konstrukcja ich interfejsu ułatwia wprowadzanie danych, roboty wyszukują słowa kluczowe w CV lub profilach kandydatów, dopasowując je do aktualnych ofert rekrutacyjnych, a także dają możliwość automatycznego tworzenia raportów. 

- Na etapie poszukiwania kandydatów rekruter zyskuje na czasie, jeżeli ma już szeroką bazę przeanalizowanych i sprawdzonych profili, może też wykorzystać rozwiązania IT pod kątem ważnych słów kluczowych. Nie obędzie się jednak bez połączenia tych narzędzi ze znajomością i rozumieniem branży. To nazwy uczelni, firm, konkretnych nazwisk są finalnie najlepszą referencją, a często doskonały kandydat to ten z polecenia – stwierdza Dawid Pych, ekspert rekrutacji i trener w Grafton Recruitment.

Jak wynika z badania Grafton Recruitment, wśród zadań, które rekruterzy chcieliby zautomatyzować, są również takie, jak umawianie spotkań rekrutacyjnych (46,60%), prosty kontakt z kandydatem na różnych etapach rekrutacji (43,69%) oraz udzielanie informacji zwrotnej kandydatom (41,75%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa era automatyzacji

Już niedługo procesy rekrutacyjne mogą się diametralnie zmienić za sprawą modeli LLM (Large Language Models). Przełamują one barierę klasycznej automatyzacji, ponieważ świetnie radzą sobie z danymi nieustrukturyzowanymi.

- To, co wydawało się stosunkowo trudne do zautomatyzowania, np. prosty kontakt z kandydatem, udzielanie informacji zwrotnych, selekcja CV jest - dzięki wykorzystaniu LLM - na wyciągnięcie ręki. Co więcej, mówiąc o automatyzacji rekrutacji, powinniśmy już raczej używać wyrażenia hiperautomatyzacja, co oznacza łączenie ze sobą różnych rozwiązań IT, np. chatbota/voicebota z  rozwiązaniami RPA (Robotic Process Automation), zarządzanie interfejsami API oraz iOCR. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się ponadprzeciętny zakres automatyzacji procesów biznesowych w przedsiębiorstwie, niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu tylko jednego narzędzia – komentuje prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak, lider inicjatywy edukacyjnej BakcylRPA.pl, Redaktor serwisu Robonomika.pl.

Jak może wyglądać proces rekrutacji za rok?

W niedalekiej przyszłości procesy rekrutacyjne na stanowiska juniorskie oraz specjalistyczne mogą ulec prawie całkowitej automatyzacji. Jak może to wyglądać w praktyce? Po otrzymaniu zlecenia na pozyskanie pracownika rekruter zdefiniuje zapytanie do ChatGPT-X o kluczowe kompetencje na danym stanowisku. W odpowiedzi uzyska ich listę, a następnie skonfiguruje robota programowego, który zbierze profile potencjalnych kandydatów z serwisów internetowych. Profile te zostaną przetworzone przez narzędzie do analizy danych, które na podstawie słów kluczowych wyłoni kandydatów mających kompetencje najbardziej zbliżone do oczekiwanych. Wtedy rekruter utworzy z pomocą ChatGPT-X spersonalizowane zaproszenia na rozmowę, roześle je, używając robota programowego i podda odpowiedzi analizie. Następnie voicebot zadzwoni i umówi się na rozmowę z kandydatami, którzy wyrazili chęć spotkania. Osoby, które nie zostaną wybrane, otrzymają spersonalizowaną odpowiedź przygotowaną przy użyciu ChatGPT-X i rozesłaną przez robota programowego. 

Rekruter niezastąpiony

Są jednak elementy, których według rekruterów nie można zautomatyzować, a są to przede wszystkim wywiady kompetencyjne oraz informacyjne. Wymagają one umiejętności, które ma tylko człowiek - indywidualnego podejścia, zaufania i empatii, a tego sztuczna inteligencja nie zapewni. Kandydaci w trakcie wywiadów oczekują także odpowiedzi na zadawane pytania, których nie da się wcześniej przewidzieć oraz poznania opinii na wybrane tematy dotyczące np. atmosfery w zespole. 

Informacje o raporcie:

Raport „Rekruter w świecie decydentów” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego 2023 roku, w którym udział wzięło 163 ankietowanych wybranych na podstawie doświadczenia w pracy w pozyskiwaniu i selekcji pracowników. Wyniki badania zostały skomentowane przez ekspertów Grafton oraz ekspertów zewnętrznych. Raport jest skierowany do wszystkich osób związanych zawodowo z rekrutacją oraz zainteresowanych procesami rekrutacyjnymi.

Źródło: Grafton Recruitment 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA