REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analityk IT zawodem na miarę naszych czasów?

analityk
analityk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niepewnych czasach każdą złotówkę oglądamy pięć razy. Nie inaczej jest w firmach, dlatego wzrasta potrzeba zatrudniania specjalistów, którzy podpowiadają jak mądrze wydawać pieniądze. To analitycy biznesowi. Do najbardziej poszukiwanych należą ci specjalizujący się obszarze IT. W 2022 r. mogli oni liczyć na 2,5 razy więcej ofert pracy niż rok wcześniej, ale i na podwyżki rzędu 17%.

Optymalizacja ma szansę zostać biznesowym słowem 2023 roku. Firmy szukają sposobów na poprawę efektywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest inwestycja w nowoczesne systemy, platformy, czy narzędzia automatyzacji.

REKLAMA

Autopromocja

Firmy często wychodzą od gotowych rozwiązań, które wcale nie są najlepsze. IT wycenia i robi dokładnie to, czego biznes sobie życzy, a po czasie okazuje się, że produkt nie spełnia oczekiwań. Powód? Obie strony nie zrozumiały się. Często brakuje bowiem kompetencji analityka, który pomógłby nazwać potrzeby biznesu językiem IT i znaleźć na nie rozwiązanie.

Specjaliści zajmujący się analizą wnoszą do IT zrozumienie kontekstu i celów, a do biznesu wiedzę o możliwościach, ograniczeniach i konsekwencji wdrożenia danego systemu, wyrażoną językiem zrozumiałym dla ludzi spoza branży IT. W rezultacie potrafią zminimalizować ryzyko wydania pieniędzy bez osiągnięcia oczekiwanego rezultatu - mówi Hanna Gruzdowska, Strategiczna Analityczka Biznesowa w Lufthansa Systems, prowadząca firmę analiza IT.

Popyt na analizę IT rośnie

Analitycy biznesowi stanowią ok. 3-5% wszystkich pracowników polskiej branży IT, ale już wkrótce ich liczba może wzrosnąć. Z danych Just Join IT wynika, że w 2022 r. opublikowano blisko 5000 ofert pracy na stanowiska związane z analizą biznesową oraz analityką systemów IT. Oznacza to wzrost o 167% w zaledwie jeden rok.

REKLAMA

Większe zainteresowanie stanowiskami analityków biznesowych obserwujemy w Polsce od 5-10 lat. Oczywiście dużym firmom zdarzało się zatrudniać analityków wcześniej. Dziś nie jest to już domena korporacji, a analityków rekrutują także mniejsze organizacje - dodaje Hanna Gruzdowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost roli analityków biznesowych w ostatnich latach ilustruje “Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2023” portalu Analiza IT. Z przeprowadzonych badań na grupie 570 analityków wynika, że większość aktywnych zawodowo analityków została zatrudniona w ostatnich 5-10 latach.

Na Zachodzie, gdzie gospodarka wolnorynkowa funkcjonuje długo, analitycy mają znacznie dłuższy staż i wciąż rośnie potrzeba zatrudniania nowych. Szacujemy, że w Polsce podaż ofert pracy dla analityków IT także będzie coraz wyższa. Odpowiedzą oni nie tylko na aktualne, ale i przyszłe wyzwania firm. Zarządy są coraz bardziej świadome efektów i skali pracy analityków - mówi Michał Szum, Head of Customer Experience w Just Join IT.

Patrząc na trendy prognozowane na przyszłe lata - spodziewana jest dalsza digitalizacja. Firmy, które już sięgnęły po wsparcie informatyczne, mają coraz więcej narzędzi, które trzeba integrować oraz optymalizować ich wspólne działanie. W wyzwaniach obecnych czasów bardzo pomagają analitycy, więc popyt na ich kompetencje będzie wzrastać.

Ile mogą zarobić analitycy biznesowi?

O wzroście roli analityka biznesowego na rynku pracy mogą świadczyć także rosnące zarobki. Według raportu portalu Analiza IT, w pełnym gospodarczych perturbacji roku 2022, wynagrodzenie analityków biznesowych pracujących na umowie o pracę wzrosło o 17%, czyli więcej niż wyniósł roczny wskaźnik inflacji w Polsce (14,4%).

Z raportu wynika, że analitycy biznesowi na umowie o pracę zarabiają średnio niemal 12 500 zł brutto, z czego 25% zarabia mniej niż 9425 zł brutto, a 25% powyżej 15 000 zł. Na B2B mogą zaś liczyć średnio na niecałe 20 000 zł netto. 75% z nich zarabia ok. 15 000 zł netto, a 25% zarabiających najlepiej - co najmniej 23 200 zł netto.

Zarobki analityków biznesowych są tym wyższe, im wyższy poziom stanowiska i im więcej lat pracują w zawodzie. Zależą także od liczby opanowanych technik i języków modelowania oraz prestiżu firm, dla których pracowali. Jeszcze kilka lat temu wielkość miasta miała znaczenie, a dziś przestaje się liczyć w związku z pracą zdalną. Podobnie jak płeć, która niegdyś różnicowała zarobki. Wynagrodzenia badanych analityków i analityczek wyrównują się - dodaje Michał Szum.

Dane z raportu Analiza IT uzupełniają wyniki “Raportu wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022”, opublikowanego przez Just Join IT. Zgodnie z nimi młodszy analityk średnio zarabia na umowie o pracę 7 379 zł brutto, a mid około 12 983 zł (gdzie minimum to 10 542 zł, a maksimum 15 424 zł). Przeciętne wynagrodzenie seniora to 16 877 zł. Na umowach kontraktowych junior mógł liczyć średnio na 7 918 zł, a seniorzy dostawali około 20 135 zł netto.

Analityk jak detektyw

Codzienna praca analityka biznesowego polega na określeniu problemów, jakie dotykają organizację. Szuka się przyczyn źródłowych. Analityk określa cel, który chce osiągnąć firma dzięki wprowadzeniu zmiany. Dalej pracuje się nad zrozumieniem kontekstu działania firmy.

Modelujemy procesy biznesowe lub analizujemy dokumentację, jeśli taka już w organizacji była. Szukamy interesariuszy, czyli grup lub osób, na które wpłynie zmiana. Tworzymy model dziedziny, żeby zrozumieć i uporządkować podstawowe pojęcia, a następnie przedstawić je zespołowi i jak najwierniej odwzorować w systemach IT, co sprzyja łatwiejszej i tańszej ich przyszłej rozbudowie - mówi Hanna Gruzdowska.

Analityk biznesowy za pomocą różnych metod (np. wywiadów, warsztatów, analizy danych i kilkudziesięciu innych) pozyskuje informacje od właściwych (nie przypadkowych) interesariuszy. Następnie analizuje i modeluje wymagania, czyli warunki, jakie ma spełniać rozwiązanie. Tworzone są wymagania funkcjonalne i jakościowe.

Dla analizy nieistotna jest technologia pracy programistów. Tak długo, jak dana technologia spełnia wymagania - panuje dowolność. Analitycy potrzebują znać natomiast np. język modelowania procesów biznesowych BPMN, język modelowania systemów informatycznych - UML, a także narzędzia do modelowania, z których popularniejszym jest Enterprise Architect.

Analityk może przeprowadzać uzasadnienie biznesowe, czyli sprawdzenie, czy przeprowadzenie zmiany się opłaca, kiedy się zwróci, z jakim ryzykiem i korzyściami będzie się wiązało.

Jak zostać analitykiem biznesowym?

Z niedawno przeprowadzonych przez Just Join IT badań na grupie studentów uczelni technicznych wynika, że analityka znajduje się na 8 miejscu na liście 10 najbardziej przyszłościowych specjalizacji w IT. Jest to perspektywiczny i dobrze płatny zawód, który niekoniecznie musi wykonywać osoba wykształcona kierunkowo. Daje też możliwość udziału w ciekawych i ambitnych projektach.

W analizie biznesowej najczęściej pojawiają się absolwenci informatyki (30%). Często wybierali oni inżynierię systemów jako specjalność. 20% analityków ukończyło ekonomię, a 16% - zarządzanie. Pozostałe 34% analityków ma bardzo różne wykształcenie. Analitykiem może zostać każdy, kto wykaże się chęciami, włoży pracę w przygotowanie do zawodu i poznanie branży IT. Przydaje się sumienność, otwartość na nowe sytuacje, nie zaszkodzi odrobina ekstrawersji - podsumowuje Hanna Gruzdowska.

Źródło: Just Join IT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA