REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wszystkie osoby, bez względu na wiek, zostaną objęte tzw. autozapisem?

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kilkoro naszych pracowników nie zostało „zapisanych” do PPK, bo - mając skończone 55 lat - nie złożyli wniosku o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK. Czy te osoby powinny być teraz - w ramach tzw. ponownego autozapisu - zgłoszone do PPK? Czy jeśli nadal nie chcą oszczędzać w tym programie, powinny złożyć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK? 

Tzw. ponowny autozapis obejmuje tylko osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Bez znaczenie jest, czy zrobiły to przed „zapisaniem” ich do PPK, czy już w trakcie oszczędzania w tym programie. Ponowny autozapis nie obejmie zatem osób, które nie zostały „zapisane” do PPK z uwagi na to, że nie złożyły wniosku o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK (dotyczy to osób w wieku 55+). Osoby te – z uwagi na swój wiek – nie składały bowiem deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. 
Oznacza to, że osoby te – jeśli nadal nie chcą oszczędzać w PPK - nie muszą podejmować żadnych działań. Pracodawca – bez ich wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK – nie może bowiem zgłosić ich do programu. Jeśli jednak osoby takie zmienią zdanie i chciałyby zacząć oszczędzać w PPK, powinny jak najszybciej złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie dla nich umowy o prowadzenie PPK. W takim przypadku (jeżeli mają wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia) pracodawca powinien niezwłocznie zapisać je do programu. Tak, aby pracownicy ci mogli jak najszybciej korzystać ze swojego uprawnienia do oszczędzania w PPK. 

REKLAMA

Autopromocja

Ukończenie 55 lat po złożeniu deklaracji o rezygnacji 

Inaczej jest w przypadku osób, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK i już po złożeniu takiej deklaracji, a przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia. Te osoby zostaną objęte tzw. ponownym autozapisem, co oznacza, że pracodawca będzie mógł „zapisać” takie osoby do PPK albo wznowić naliczanie wpłat do PPK za te osoby od 1 marca 2023 r. wyłącznie na ich wniosek złożony do ostatniego dnia lutego 2023 roku. W przypadku osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK chodzi tu o wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, a w przypadku uczestników PPK, którzy zrezygnowali z dokonywania wpłat w trakcie oszczędzania w PPK - wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wówczas pierwsze wpłaty do PPK za te osoby pracodawca zobowiązany będzie dokonać od 1 kwietnia 2023 r. Będzie miał na to czas do 17 kwietnia 2023 r. (15 i 16 kwietnia to sobota i niedziela). Brak takiego wniosku uniemożliwi jakiekolwiek działanie pracodawcy. 

Przykład: Uczestnik PPK, który w listopadzie 2020 roku złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pod koniec marca 2023 roku skończy 55 lat. Załóżmy, że w marcu 2023 roku nie złoży ponownie deklaracji o rezygnacji, ale nie złoży też wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. W takiej sytuacji, w związku z tym, że uczestnik PPK przed 1 kwietnia 2023 r. ukończył 55 lat i nie złożył podmiotowi zatrudniającemu wniosku o dokonywanie wpłat do PPK, pracodawca - pomimo tego, że uczestnik PPK nie złożył nowej deklaracji o rezygnacji - nie będzie mógł, począwszy od 1 kwietnia, dokonywać wpłat za tego uczestnika.

Złożenie wniosku „po terminie” 

Jeśli natomiast odpowiedni wniosek (o zawarcie umowy o prowadzenie PPK albo o dokonywanie wpłat do PPK), osoby w wieku 55+, które nie ukończyły jeszcze 70 lat, złożą nie do końca lutego 2023 r., a później (np. w marcu, kwietniu czy we wrześniu), pracodawca zrealizuje go, ale nie w ramach tzw. ponownego autozapisu, a na zasadach ogólnych. W praktyce oznacza to, że będzie dokonywał wpłat do PPK za te osoby w terminie uzależnionym od daty złożenia przez nie odpowiedniego wniosku, a nie - jak to jest przy ponownym autozapisie - od 1 kwietnia 2023 r. 

Załóżmy, że uczestnik PPK, który w listopadzie 2020 roku złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, 20 marca 2023 r. ukończy 55 lat.  W związku z tym, że  uczestnik ten nie złożył pracodawcy wniosku o dokonywanie wpłat do końca lutego 2023 r. nie zostanie on objęty ponownym autozapisem. Nie oznacza to jednak, że nie będzie mógł wrócić do oszczędzania w PPK. Jeśli złoży wniosek o dokonywanie wpłat w późniejszym terminie, pracodawca będzie musiał uwzględnić taki wniosek na zasadach ogólnych. Wpłat do PPK dokonuje się wówczas począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Oznacza to, że wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać już w miesiącu złożenia tego wniosku, a następnie dokonać tych wpłat w miesiącu następnym. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wniosek o dokonywanie wpłat zostanie złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia należy naliczyć pierwsze wpłaty do PPK. Natomiast, jeśli taki wniosek zostanie złożony po wypłacie wynagrodzenia w danym miesiącu, to pierwsze wpłaty powinny zostać naliczone w miesiącu następnym po miesiącu złożenia tego wniosku i dokonane do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W ramach autozapisu - podmiot zatrudniający nie może uwzględnić wniosku (o zawarcie umowy o prowadzenie PPK albo o dokonywanie wpłat do PPK) osoby zatrudnionej albo uczestnika PPK, którzy złożyli deklarację o rezygnacji, ale przed dniem 1 kwietnia ukończyli 70 lat. 

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 18 i 40, art. 15, art. 16, art. 23 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA