REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowocześni CFO – czyli kto?

Subskrybuj nas na Youtube
Monika Jakubiak

REKLAMA

REKLAMA

Niełatwe czasy stawiają przed polskimi firmami ogromne wyzwania. Wyzwania, z którymi mierzyć się muszą przede wszystkim osoby odpowiedzialne za finanse, ale też kadry i ogólne bezpieczeństwo rynkowe organizacji. Te elementy skupiają się w osobie CFO.

O tym, kto nadaje się do tej roli najlepiej, opowiedziała Monika Jakubiak, pionierka polskiej cyfryzacji, która obejmowała m.in. funkcję CEO Polskiego Ośrodka Informatyki, gdzie przyczyniła się do wdrożenia takich rozwiązań jak np. mObywatel czy ePUAP, a obecnie zasiada w zarządzie Hicron, polskiego partnera SAP jako CFO. Razem z prowadzącą wywiad Hanką Dziubińską-Kopką, spojrzały głębiej niż tylko w liczby.

REKLAMA

REKLAMA

HDK: Gdy przedstawiałaś się w Hicron, powiedziałaś coś bardzo ważnego: „wierzę, że nowoczesny CFO spogląda głębiej niż tylko w liczby”. Czy możesz rozwinąć tę sentencję? Na co jeszcze zwraca uwagę nowoczesna dyrektorka finansowa czy dyrektor finansowy?

MJ: Rola CFO ulegała zmianie transformacji, tak jak zmieniał się biznes w ostatnich kilkudziesięciu latach. Można powiedzieć, że nowoczesny CFO to poniekąd sparingpartner, taki, który wspiera w wyszukiwaniu szans rynkowych. Stara się zorganizować czy dostosować zasoby, aby te szanse rynkowe wykorzystać. Unowocześnia organizację, optymalizuje wewnętrzne procesy i dostarcza niezbędnych informacji na czas, do odpowiednich osób, tak, żeby rzeczywiście decyzje biznesowe były podejmowane w odpowiednim czasie. To również, tak trochę nawiązując do tej nomenklatury sportowej, to również taki golkiper, czyli ktoś kto nie pozwala, żeby nam strzelono bramkę. I tu mam na myśli ryzyka i osobę taką aktywnie rozumiejącą ryzyka biznesowe, ryzyka finansowe i na tyle, na ile to jest możliwe, zarządzanie tymi ryzykami, w taki sposób, żeby organizacja miała zabezpieczone finansowanie, przepływy pieniężne, ale też inne ryzyka, które są z taką niestabilną sytuacją makroekonomiczną związane. 

Coraz więcej funkcji gromadzi się w ramach struktur CFO. To już nie tylko tradycyjna księgowość i kontroling, ale też często funkcje zakupowe, obsługa prawna, funkcje HR. Więc dzisiejszy CFO często w randze członka zarządu, zarządza naprawdę sporą częścią organizacji i ma za zadanie dostosować te funkcje do strategii rozwojowych organizacji. I myślę, że taki model przyjął również Hicron.

REKLAMA

HDK: Według raportu KPMG, ponad 60% szefów działów biznesowych uważa i zależy im na tym, by CFO szerzej wspierał ich w procesie planowania i budżetowania. Z drugiej strony CFO odbijają piłeczkę i ponad połowa ankietowanych CFO mówiła o tym, że od szefów działów wymaga przede wszystkim regularnej i klarownej komunikacji. Z tych danych, tych i innych statystyk, wynika, że o dziwo, o ile dyrektor finansowy zawsze kojarzył się z liczbami, to tutaj stajemy przed ogromnym wyzwaniem dotyczącym komunikacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MJ: Ja myślę, że klucz odpowiedzi i taki nadrzędny kierunek, dlaczego obie strony mają trochę dysonans, jeśli chodzi o współpracę, jest w proaktywnej postawie dyrektorów finansowych. Tutaj mówimy o dostarczeniu informacji biznesowej. Ja myślę, że nowoczesny CFO, taki, który adresuje te wszystkie wymagania i potrzeby biznesu, jest taki, który nie czeka na tę informację. On ją sam pozyskuje, on ją sam przetwarza i co więcej, zapewnia, by ona była we właściwy sposób utylizowana przez osoby z biznesu, operacyjne, CEO czy inne osoby, które podejmują biznesowe decyzje. I o tej pro aktywności myślę, trochę mało się mówi, bo spogląda się tylko na tę część merytorycznych kompetencji CFO, czy w zakresie finansów czy podatków. Natomiast dzisiaj mówimy o tym, że to jednak postawa CFO jest kluczowa i taka chęć bycia częścią biznesu, a nie stania obok z tabelką danych. 

HDK: Dałaś się poznać jako z jednej strony wspaniała profesjonalistka, ale też jako osoba zwracająca dużą uwagę na drugiego człowieka, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Właśnie, powiedz mi, jak to jest na tym stanowisku? Jak dyrektor finansowy godzi zamiłowanie do liczb, właśnie z takim humanistycznym podejściem. 

MJ: Ja myślę, że nawet najlepsze systemy informatyczne, czy najbardziej zaawansowany model kontrolingowy, jest tak dobry, jak mamy dobrych i zaangażowanych ludzi wokół siebie. I myślę, że nie da się dzisiaj budować zaangażowania wśród zespołów finansowych, nie mając właściwego podejścia i nie stając się dla tych osób liderem czy autorytetem. I myślę, że ten cel powinien przyświecać wszystkim managerom, nie tylko na stanowiskach finansowych czy CFO, ale również w każdym innym. Szczególnie młodsze pokolenia, które wchodzą na rynek pracy, stawiają managerom nowe wyzwania, jeśli chodzi o kulturę organizacyjną, o sposób organizacji pracy, o motywację, o budowanie zaangażowania. I stare modele zarządzania, już dawno powinny przejść do lamusa. 

Źródło: Hicron

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

REKLAMA

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

REKLAMA