REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowocześni CFO – czyli kto?

Monika Jakubiak

REKLAMA

REKLAMA

Niełatwe czasy stawiają przed polskimi firmami ogromne wyzwania. Wyzwania, z którymi mierzyć się muszą przede wszystkim osoby odpowiedzialne za finanse, ale też kadry i ogólne bezpieczeństwo rynkowe organizacji. Te elementy skupiają się w osobie CFO.

O tym, kto nadaje się do tej roli najlepiej, opowiedziała Monika Jakubiak, pionierka polskiej cyfryzacji, która obejmowała m.in. funkcję CEO Polskiego Ośrodka Informatyki, gdzie przyczyniła się do wdrożenia takich rozwiązań jak np. mObywatel czy ePUAP, a obecnie zasiada w zarządzie Hicron, polskiego partnera SAP jako CFO. Razem z prowadzącą wywiad Hanką Dziubińską-Kopką, spojrzały głębiej niż tylko w liczby.

REKLAMA

Autopromocja

HDK: Gdy przedstawiałaś się w Hicron, powiedziałaś coś bardzo ważnego: „wierzę, że nowoczesny CFO spogląda głębiej niż tylko w liczby”. Czy możesz rozwinąć tę sentencję? Na co jeszcze zwraca uwagę nowoczesna dyrektorka finansowa czy dyrektor finansowy?

MJ: Rola CFO ulegała zmianie transformacji, tak jak zmieniał się biznes w ostatnich kilkudziesięciu latach. Można powiedzieć, że nowoczesny CFO to poniekąd sparingpartner, taki, który wspiera w wyszukiwaniu szans rynkowych. Stara się zorganizować czy dostosować zasoby, aby te szanse rynkowe wykorzystać. Unowocześnia organizację, optymalizuje wewnętrzne procesy i dostarcza niezbędnych informacji na czas, do odpowiednich osób, tak, żeby rzeczywiście decyzje biznesowe były podejmowane w odpowiednim czasie. To również, tak trochę nawiązując do tej nomenklatury sportowej, to również taki golkiper, czyli ktoś kto nie pozwala, żeby nam strzelono bramkę. I tu mam na myśli ryzyka i osobę taką aktywnie rozumiejącą ryzyka biznesowe, ryzyka finansowe i na tyle, na ile to jest możliwe, zarządzanie tymi ryzykami, w taki sposób, żeby organizacja miała zabezpieczone finansowanie, przepływy pieniężne, ale też inne ryzyka, które są z taką niestabilną sytuacją makroekonomiczną związane. 

Coraz więcej funkcji gromadzi się w ramach struktur CFO. To już nie tylko tradycyjna księgowość i kontroling, ale też często funkcje zakupowe, obsługa prawna, funkcje HR. Więc dzisiejszy CFO często w randze członka zarządu, zarządza naprawdę sporą częścią organizacji i ma za zadanie dostosować te funkcje do strategii rozwojowych organizacji. I myślę, że taki model przyjął również Hicron.

REKLAMA

HDK: Według raportu KPMG, ponad 60% szefów działów biznesowych uważa i zależy im na tym, by CFO szerzej wspierał ich w procesie planowania i budżetowania. Z drugiej strony CFO odbijają piłeczkę i ponad połowa ankietowanych CFO mówiła o tym, że od szefów działów wymaga przede wszystkim regularnej i klarownej komunikacji. Z tych danych, tych i innych statystyk, wynika, że o dziwo, o ile dyrektor finansowy zawsze kojarzył się z liczbami, to tutaj stajemy przed ogromnym wyzwaniem dotyczącym komunikacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MJ: Ja myślę, że klucz odpowiedzi i taki nadrzędny kierunek, dlaczego obie strony mają trochę dysonans, jeśli chodzi o współpracę, jest w proaktywnej postawie dyrektorów finansowych. Tutaj mówimy o dostarczeniu informacji biznesowej. Ja myślę, że nowoczesny CFO, taki, który adresuje te wszystkie wymagania i potrzeby biznesu, jest taki, który nie czeka na tę informację. On ją sam pozyskuje, on ją sam przetwarza i co więcej, zapewnia, by ona była we właściwy sposób utylizowana przez osoby z biznesu, operacyjne, CEO czy inne osoby, które podejmują biznesowe decyzje. I o tej pro aktywności myślę, trochę mało się mówi, bo spogląda się tylko na tę część merytorycznych kompetencji CFO, czy w zakresie finansów czy podatków. Natomiast dzisiaj mówimy o tym, że to jednak postawa CFO jest kluczowa i taka chęć bycia częścią biznesu, a nie stania obok z tabelką danych. 

HDK: Dałaś się poznać jako z jednej strony wspaniała profesjonalistka, ale też jako osoba zwracająca dużą uwagę na drugiego człowieka, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Właśnie, powiedz mi, jak to jest na tym stanowisku? Jak dyrektor finansowy godzi zamiłowanie do liczb, właśnie z takim humanistycznym podejściem. 

MJ: Ja myślę, że nawet najlepsze systemy informatyczne, czy najbardziej zaawansowany model kontrolingowy, jest tak dobry, jak mamy dobrych i zaangażowanych ludzi wokół siebie. I myślę, że nie da się dzisiaj budować zaangażowania wśród zespołów finansowych, nie mając właściwego podejścia i nie stając się dla tych osób liderem czy autorytetem. I myślę, że ten cel powinien przyświecać wszystkim managerom, nie tylko na stanowiskach finansowych czy CFO, ale również w każdym innym. Szczególnie młodsze pokolenia, które wchodzą na rynek pracy, stawiają managerom nowe wyzwania, jeśli chodzi o kulturę organizacyjną, o sposób organizacji pracy, o motywację, o budowanie zaangażowania. I stare modele zarządzania, już dawno powinny przejść do lamusa. 

Źródło: Hicron

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA