REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowocześni CFO – czyli kto?

Subskrybuj nas na Youtube
Monika Jakubiak

REKLAMA

REKLAMA

Niełatwe czasy stawiają przed polskimi firmami ogromne wyzwania. Wyzwania, z którymi mierzyć się muszą przede wszystkim osoby odpowiedzialne za finanse, ale też kadry i ogólne bezpieczeństwo rynkowe organizacji. Te elementy skupiają się w osobie CFO.

O tym, kto nadaje się do tej roli najlepiej, opowiedziała Monika Jakubiak, pionierka polskiej cyfryzacji, która obejmowała m.in. funkcję CEO Polskiego Ośrodka Informatyki, gdzie przyczyniła się do wdrożenia takich rozwiązań jak np. mObywatel czy ePUAP, a obecnie zasiada w zarządzie Hicron, polskiego partnera SAP jako CFO. Razem z prowadzącą wywiad Hanką Dziubińską-Kopką, spojrzały głębiej niż tylko w liczby.

REKLAMA

REKLAMA

HDK: Gdy przedstawiałaś się w Hicron, powiedziałaś coś bardzo ważnego: „wierzę, że nowoczesny CFO spogląda głębiej niż tylko w liczby”. Czy możesz rozwinąć tę sentencję? Na co jeszcze zwraca uwagę nowoczesna dyrektorka finansowa czy dyrektor finansowy?

MJ: Rola CFO ulegała zmianie transformacji, tak jak zmieniał się biznes w ostatnich kilkudziesięciu latach. Można powiedzieć, że nowoczesny CFO to poniekąd sparingpartner, taki, który wspiera w wyszukiwaniu szans rynkowych. Stara się zorganizować czy dostosować zasoby, aby te szanse rynkowe wykorzystać. Unowocześnia organizację, optymalizuje wewnętrzne procesy i dostarcza niezbędnych informacji na czas, do odpowiednich osób, tak, żeby rzeczywiście decyzje biznesowe były podejmowane w odpowiednim czasie. To również, tak trochę nawiązując do tej nomenklatury sportowej, to również taki golkiper, czyli ktoś kto nie pozwala, żeby nam strzelono bramkę. I tu mam na myśli ryzyka i osobę taką aktywnie rozumiejącą ryzyka biznesowe, ryzyka finansowe i na tyle, na ile to jest możliwe, zarządzanie tymi ryzykami, w taki sposób, żeby organizacja miała zabezpieczone finansowanie, przepływy pieniężne, ale też inne ryzyka, które są z taką niestabilną sytuacją makroekonomiczną związane. 

Coraz więcej funkcji gromadzi się w ramach struktur CFO. To już nie tylko tradycyjna księgowość i kontroling, ale też często funkcje zakupowe, obsługa prawna, funkcje HR. Więc dzisiejszy CFO często w randze członka zarządu, zarządza naprawdę sporą częścią organizacji i ma za zadanie dostosować te funkcje do strategii rozwojowych organizacji. I myślę, że taki model przyjął również Hicron.

REKLAMA

HDK: Według raportu KPMG, ponad 60% szefów działów biznesowych uważa i zależy im na tym, by CFO szerzej wspierał ich w procesie planowania i budżetowania. Z drugiej strony CFO odbijają piłeczkę i ponad połowa ankietowanych CFO mówiła o tym, że od szefów działów wymaga przede wszystkim regularnej i klarownej komunikacji. Z tych danych, tych i innych statystyk, wynika, że o dziwo, o ile dyrektor finansowy zawsze kojarzył się z liczbami, to tutaj stajemy przed ogromnym wyzwaniem dotyczącym komunikacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MJ: Ja myślę, że klucz odpowiedzi i taki nadrzędny kierunek, dlaczego obie strony mają trochę dysonans, jeśli chodzi o współpracę, jest w proaktywnej postawie dyrektorów finansowych. Tutaj mówimy o dostarczeniu informacji biznesowej. Ja myślę, że nowoczesny CFO, taki, który adresuje te wszystkie wymagania i potrzeby biznesu, jest taki, który nie czeka na tę informację. On ją sam pozyskuje, on ją sam przetwarza i co więcej, zapewnia, by ona była we właściwy sposób utylizowana przez osoby z biznesu, operacyjne, CEO czy inne osoby, które podejmują biznesowe decyzje. I o tej pro aktywności myślę, trochę mało się mówi, bo spogląda się tylko na tę część merytorycznych kompetencji CFO, czy w zakresie finansów czy podatków. Natomiast dzisiaj mówimy o tym, że to jednak postawa CFO jest kluczowa i taka chęć bycia częścią biznesu, a nie stania obok z tabelką danych. 

HDK: Dałaś się poznać jako z jednej strony wspaniała profesjonalistka, ale też jako osoba zwracająca dużą uwagę na drugiego człowieka, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Właśnie, powiedz mi, jak to jest na tym stanowisku? Jak dyrektor finansowy godzi zamiłowanie do liczb, właśnie z takim humanistycznym podejściem. 

MJ: Ja myślę, że nawet najlepsze systemy informatyczne, czy najbardziej zaawansowany model kontrolingowy, jest tak dobry, jak mamy dobrych i zaangażowanych ludzi wokół siebie. I myślę, że nie da się dzisiaj budować zaangażowania wśród zespołów finansowych, nie mając właściwego podejścia i nie stając się dla tych osób liderem czy autorytetem. I myślę, że ten cel powinien przyświecać wszystkim managerom, nie tylko na stanowiskach finansowych czy CFO, ale również w każdym innym. Szczególnie młodsze pokolenia, które wchodzą na rynek pracy, stawiają managerom nowe wyzwania, jeśli chodzi o kulturę organizacyjną, o sposób organizacji pracy, o motywację, o budowanie zaangażowania. I stare modele zarządzania, już dawno powinny przejść do lamusa. 

Źródło: Hicron

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA