REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne zatrudnienie pracownika przed i po tzw. ponownym autozapisie do PPK

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
ppk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK tracą swoją ważność wraz z końcem lutego 2023 r. Dotyczy to także deklaracji pracowników, którzy już nie pracują w danym podmiocie. W razie ich ponownego zatrudnienia, zachowanie pracodawcy zależy od tego, czy pracownik wrócił do pracy przed czy po tzw. ponownym autozapisie. 

Tzw. ponowny autozapis to nie tylko automatyczne „zapisanie” do PPK osób, które zrezygnowały z uczestnictwa w programie przed zawarciem w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK (mowa tu o osobach wieku 18-55 lat, czyli tych, które do PPK „zapisywane” były automatycznie, a nie na wniosek), ale także wznowienie wpłat do PPK za uczestników programu, którzy wcześniej zrezygnowali z ich dokonywania.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca zobowiązany jest co 4 lata (pierwszy raz w 2023 roku), od 1 kwietnia, dokonywać wpłat do PPK za osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, chyba że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji. W przypadku osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK niezbędne będzie wcześniejsze zawarcie dla nich umowy o prowadzenie PPK - nowej umowy nie zawiera się dla uczestników PPK, którzy zrezygnowali z dokonywania wpłat w trakcie oszczędzania.

Ponowne zatrudnienie przed autozapisem

Pracownicy zatrudniani kolejny raz u tego samego pracodawcy, którzy już złożyli mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, jeśli nie zmienią zdania co do oszczędzania w PPK, nie muszą składać jej kolejny raz. Należy jednak pamiętać, że deklaracja o rezygnacji jest skuteczna tylko do ostatniego dnia lutego roku, w którym ma miejsce tzw. ponowny autozapis. Oznacza to, że pracownik, który w trakcie poprzedniego zatrudnienia złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w razie ponownego zatrudnienia u tego pracodawcy - np. w styczniu br. - nie musiał, jeśli nadal nie chciał oszczędzać w PPK, od razu ponownie składać tej deklaracji.  Wcześniejsza deklaracja jest bowiem skuteczna do końca lutego br. co oznacza, że w przypadku:

  • pracownika niebędącego jeszcze uczestnikiem PPK – pracodawca nie „zapisze” go w styczniu ani w lutym do PPK;
  • uczestnika PPK – od wynagrodzeń wypłaconych uczestnikowi PPK w tych miesiącach pracodawca nie naliczy wpłat do PPK. 

Oczywiście pod warunkiem, że pracownik nie „odwoła” wcześniej deklaracji o rezygnacji, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. 

Ponowne zatrudnienie po autozapisie

Inaczej będzie, jeśli do ponownego zatrudnienia pracownika dojdzie już po tzw. ponownym autozapisie.  Konsekwencją tego, że deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje do końca lutego roku, w którym następuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, jest to, że nawet w sytuacji, gdy pracownik nie pozostaje w zatrudnieniu w tym dniu, złożona przez niego deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestaje obowiązywać. Tym samym, w razie ponownego zatrudnienia uczestnika PPK w tym samym podmiocie zatrudniającym, np. w marcu, kwietniu lub później, wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi PPK (o ile uczestnik ten nie złoży kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK). W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika niebędącego jeszcze uczestnikiem PPK, pracodawca powinien najpierw „zgłosić” go do programu. I powinien to zrobić niezwłocznie, oczywiście jeśli pracownik posiada wymagany okres zatrudnienia i nie złoży mu ponownie deklaracji o rezygnacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! W sytuacji, gdy po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK uczestnik PPK wróci do oszczędzania w tym programie w ramach tzw. ponownego autozapisu, to deklaracje w zakresie wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej, złożone pracodawcy przed złożeniem deklaracji o rezygnacji pozostaną ważne. Ustawa o PPK nie określa terminu obowiązywania deklaracji dotyczących wysokości wpłaty podstawowej oraz deklaracji wpłaty dodatkowej. Zgodnie z art. 27 ust. 6 uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej w formie zmiany złożonej deklaracji dotyczącej wysokości wpłat do PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu +48 22 703 43 10. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Ograniczenie w PUE/eZUS w dostępie do kreatora wniosku o wakacje składkowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o Ograniczenie w PUE/eZUS w dostępie do kreatora wniosku o wakacje składkowe dla płatników składek na PUE/eZUS.

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce w 2025 r., czy będzie?

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce w 2025 r., czy będzie? Była zmiana w listopadzie 2023 r. ale nie było w 2024 r., zatem co w 2025 r.? Takie wątpliwości i pytania padają, szczególne w związku z zapowiadanymi 5% podwyżkami wynagrodzeń w ustawie budżetowej na 2025 r.

Pracownicy nadal są poszukiwani. 9000 zł dla mechanika – liczy się fach w ręku, a nie papierek!

Pracodawcy nadal poszukują pracowników i oferują całkiem przyzwoite wynagrodzenie. Pomocna w znalezieniu pracowników może być Centralna Baza Ofert Pracy. Przedstawiamy kilka przykładowych ofert pracy. Może ktoś się skusi?

ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe. Płatnik znajdzie informacje na swoim profilu w PUE ZUS

W listopadzie w całym kraju przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Wnioski, które wpływają w grudniu, uprawniają do ulgi dopiero w styczniu 2025 r.

REKLAMA

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

ZUS: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny. Ile mamy zatrudnionych cudzoziemców? Na co idzie najwięcej wydatków z FUS? Ile wynosiła przeciętna wysokość wypłaconej emerytury i renty w trzech kwartałach 2024 r.?

FUS: Wyższe wynagrodzenia, wyższe składki, wyższe przychody

Aż 83,8 proc. wynosi wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały. To efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce i rosnących przychodów ze składek od ubezpieczonych. Liczba osób objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi rośnie i na koniec września br. wyniosła ponad 16 mln.

Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

REKLAMA

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

REKLAMA