REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne zatrudnienie pracownika przed i po tzw. ponownym autozapisie do PPK

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
ppk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK tracą swoją ważność wraz z końcem lutego 2023 r. Dotyczy to także deklaracji pracowników, którzy już nie pracują w danym podmiocie. W razie ich ponownego zatrudnienia, zachowanie pracodawcy zależy od tego, czy pracownik wrócił do pracy przed czy po tzw. ponownym autozapisie. 

Tzw. ponowny autozapis to nie tylko automatyczne „zapisanie” do PPK osób, które zrezygnowały z uczestnictwa w programie przed zawarciem w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK (mowa tu o osobach wieku 18-55 lat, czyli tych, które do PPK „zapisywane” były automatycznie, a nie na wniosek), ale także wznowienie wpłat do PPK za uczestników programu, którzy wcześniej zrezygnowali z ich dokonywania.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca zobowiązany jest co 4 lata (pierwszy raz w 2023 roku), od 1 kwietnia, dokonywać wpłat do PPK za osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, chyba że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji. W przypadku osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK niezbędne będzie wcześniejsze zawarcie dla nich umowy o prowadzenie PPK - nowej umowy nie zawiera się dla uczestników PPK, którzy zrezygnowali z dokonywania wpłat w trakcie oszczędzania.

Ponowne zatrudnienie przed autozapisem

Pracownicy zatrudniani kolejny raz u tego samego pracodawcy, którzy już złożyli mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, jeśli nie zmienią zdania co do oszczędzania w PPK, nie muszą składać jej kolejny raz. Należy jednak pamiętać, że deklaracja o rezygnacji jest skuteczna tylko do ostatniego dnia lutego roku, w którym ma miejsce tzw. ponowny autozapis. Oznacza to, że pracownik, który w trakcie poprzedniego zatrudnienia złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w razie ponownego zatrudnienia u tego pracodawcy - np. w styczniu br. - nie musiał, jeśli nadal nie chciał oszczędzać w PPK, od razu ponownie składać tej deklaracji.  Wcześniejsza deklaracja jest bowiem skuteczna do końca lutego br. co oznacza, że w przypadku:

  • pracownika niebędącego jeszcze uczestnikiem PPK – pracodawca nie „zapisze” go w styczniu ani w lutym do PPK;
  • uczestnika PPK – od wynagrodzeń wypłaconych uczestnikowi PPK w tych miesiącach pracodawca nie naliczy wpłat do PPK. 

Oczywiście pod warunkiem, że pracownik nie „odwoła” wcześniej deklaracji o rezygnacji, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. 

Ponowne zatrudnienie po autozapisie

Inaczej będzie, jeśli do ponownego zatrudnienia pracownika dojdzie już po tzw. ponownym autozapisie.  Konsekwencją tego, że deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje do końca lutego roku, w którym następuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, jest to, że nawet w sytuacji, gdy pracownik nie pozostaje w zatrudnieniu w tym dniu, złożona przez niego deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestaje obowiązywać. Tym samym, w razie ponownego zatrudnienia uczestnika PPK w tym samym podmiocie zatrudniającym, np. w marcu, kwietniu lub później, wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi PPK (o ile uczestnik ten nie złoży kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK). W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika niebędącego jeszcze uczestnikiem PPK, pracodawca powinien najpierw „zgłosić” go do programu. I powinien to zrobić niezwłocznie, oczywiście jeśli pracownik posiada wymagany okres zatrudnienia i nie złoży mu ponownie deklaracji o rezygnacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! W sytuacji, gdy po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK uczestnik PPK wróci do oszczędzania w tym programie w ramach tzw. ponownego autozapisu, to deklaracje w zakresie wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej, złożone pracodawcy przed złożeniem deklaracji o rezygnacji pozostaną ważne. Ustawa o PPK nie określa terminu obowiązywania deklaracji dotyczących wysokości wpłaty podstawowej oraz deklaracji wpłaty dodatkowej. Zgodnie z art. 27 ust. 6 uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej w formie zmiany złożonej deklaracji dotyczącej wysokości wpłat do PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu +48 22 703 43 10. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46)

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

REKLAMA

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA