Ponowne zatrudnienie pracownika przed i po tzw. ponownym autozapisie do PPK
REKLAMA
REKLAMA
Tzw. ponowny autozapis to nie tylko automatyczne „zapisanie” do PPK osób, które zrezygnowały z uczestnictwa w programie przed zawarciem w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK (mowa tu o osobach wieku 18-55 lat, czyli tych, które do PPK „zapisywane” były automatycznie, a nie na wniosek), ale także wznowienie wpłat do PPK za uczestników programu, którzy wcześniej zrezygnowali z ich dokonywania.
REKLAMA
Pracodawca zobowiązany jest co 4 lata (pierwszy raz w 2023 roku), od 1 kwietnia, dokonywać wpłat do PPK za osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, chyba że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji. W przypadku osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK niezbędne będzie wcześniejsze zawarcie dla nich umowy o prowadzenie PPK - nowej umowy nie zawiera się dla uczestników PPK, którzy zrezygnowali z dokonywania wpłat w trakcie oszczędzania.
Ponowne zatrudnienie przed autozapisem
Pracownicy zatrudniani kolejny raz u tego samego pracodawcy, którzy już złożyli mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, jeśli nie zmienią zdania co do oszczędzania w PPK, nie muszą składać jej kolejny raz. Należy jednak pamiętać, że deklaracja o rezygnacji jest skuteczna tylko do ostatniego dnia lutego roku, w którym ma miejsce tzw. ponowny autozapis. Oznacza to, że pracownik, który w trakcie poprzedniego zatrudnienia złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w razie ponownego zatrudnienia u tego pracodawcy - np. w styczniu br. - nie musiał, jeśli nadal nie chciał oszczędzać w PPK, od razu ponownie składać tej deklaracji. Wcześniejsza deklaracja jest bowiem skuteczna do końca lutego br. co oznacza, że w przypadku:
- pracownika niebędącego jeszcze uczestnikiem PPK – pracodawca nie „zapisze” go w styczniu ani w lutym do PPK;
- uczestnika PPK – od wynagrodzeń wypłaconych uczestnikowi PPK w tych miesiącach pracodawca nie naliczy wpłat do PPK.
Oczywiście pod warunkiem, że pracownik nie „odwoła” wcześniej deklaracji o rezygnacji, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.
Ponowne zatrudnienie po autozapisie
Inaczej będzie, jeśli do ponownego zatrudnienia pracownika dojdzie już po tzw. ponownym autozapisie. Konsekwencją tego, że deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje do końca lutego roku, w którym następuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, jest to, że nawet w sytuacji, gdy pracownik nie pozostaje w zatrudnieniu w tym dniu, złożona przez niego deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestaje obowiązywać. Tym samym, w razie ponownego zatrudnienia uczestnika PPK w tym samym podmiocie zatrudniającym, np. w marcu, kwietniu lub później, wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi PPK (o ile uczestnik ten nie złoży kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK). W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika niebędącego jeszcze uczestnikiem PPK, pracodawca powinien najpierw „zgłosić” go do programu. I powinien to zrobić niezwłocznie, oczywiście jeśli pracownik posiada wymagany okres zatrudnienia i nie złoży mu ponownie deklaracji o rezygnacji.
Ważne! W sytuacji, gdy po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK uczestnik PPK wróci do oszczędzania w tym programie w ramach tzw. ponownego autozapisu, to deklaracje w zakresie wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej, złożone pracodawcy przed złożeniem deklaracji o rezygnacji pozostaną ważne. Ustawa o PPK nie określa terminu obowiązywania deklaracji dotyczących wysokości wpłaty podstawowej oraz deklaracji wpłaty dodatkowej. Zgodnie z art. 27 ust. 6 uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej w formie zmiany złożonej deklaracji dotyczącej wysokości wpłat do PPK.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu +48 22 703 43 10. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
Podstawa prawna:
ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat