REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opole - ponad 60 tys. osób ma polsko-niemieckie emerytury

Subskrybuj nas na Youtube
Opole ponad 60 tys. osób ma polsko niemieckie emerytury
Opole ponad 60 tys. osób ma polsko niemieckie emerytury
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób otrzymuje polsko-niemieckie emerytury. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, pod koniec 2022 roku międzynarodowe emerytury za czas przepracowany w obydwu tych państwach otrzymało ponad 61 tysięcy osób.

Emerytury polsko-niemieckie w Opolu

Według danych opolskiego oddziału ZUS, który zajmuje się rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń za łączone okresy polsko-niemieckie, systematycznie rośnie liczba osób, które otrzymują emeryturę za pracę w obydwu tych państwach.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Jak wyjaśnia rzecznik regionalny ZUS w Opolu, wybór opolskiego oddziału, jako ogólnopolskiego centrum rozliczającego łączone okresy pracy w Polsce i Niemczech, ma swoje źródło m.in. w historii regionu, gdzie od dziesięcioleci tysiące mieszkańców znaczną część swojego życia zawodowego spędzało w Republice Federalnej Niemiec. Coraz większa część z nich osiąga wiek emerytalny, a dzięki legalnemu zatrudnieniu w Niemczech może otrzymywać świadczenia za lata przepracowane zarówno w Polsce, jak i w RFN.

"W grudniu minionego roku oddział ZUS w Opolu wypłacał prawie 61,5 tysiąca świadczeń za okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech. W przeważającej części to emerytury, których było 46,7 tysiąca. Natomiast nieco ponad 14,7 tysiąca osób otrzymywało między innymi renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne. Dla porównania: w grudnia 2021 r. opolska placówka ZUS wypłaciła niecałe 59 tys. polsko-niemieckich emerytur i rent, a pod koniec 2020 r. było to 56,9 tys. świadczeń" – powiedział Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS - liczba łączonych emerytur rośnie

Dane ZUS w Opolu wskazują, że obecnie dwie trzecie beneficjentów tzw. łączonych emerytur mieszka w Polsce. Do odbiorców w kraju trafia 40,5 tys. świadczeń, a niecałe 21 tys. jest transferowanych poza Polskę, w znakomitej części do osób mieszkających w Niemczech.

REKLAMA

Według danych ZUS, liczba osób korzystających z łączonych emerytur systematycznie rośnie, wraz z wchodzeniem w wiek emerytalny kolejnych roczników Polaków, którzy po otwarciu granic podjęli legalną pracę także poza granicami swojego kraju. W całym 2022 r. opolski ZUS przyjął 7961 formularzy o przyznanie któregoś ze świadczeń. Dla porównania, w 2021 r. o emeryturę lub rentę za łączone okresy ubezpieczeń w Polsce i Niemczech ubiegało się 6165 osób. W 2020 rok opolski ZUS przyjął 5244 wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz oddziału w Opolu, który obsługuje osoby pracujące w Polsce i Niemczech, wnioski o świadczenia związane z pracą za granicą przyjmują oddziały ZUS w Bydgoszczy (Włochy), Chrzanowie (Belgia), Gdańsku (Wielka Brytania), Krakowie (Holandia), Lublinie (Irlandia), Łodzi (Cypr, Grecja i Malta), Nowym Sączu (Czechy i Słowacja), Rzeszowie (Hiszpania i Portugalia), Szczecinie (państwa skandynawskie oraz Estonia, Litwa i Łotwa), Tarnowie (Austria, Lichtenstein, Słowenia), Toruniu (Dania, Szwajcaria, Węgry) oraz I oddziale ZUS w Warszawie (Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia). (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

REKLAMA