REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opole - ponad 60 tys. osób ma polsko-niemieckie emerytury

Opole ponad 60 tys. osób ma polsko niemieckie emerytury
Opole ponad 60 tys. osób ma polsko niemieckie emerytury
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób otrzymuje polsko-niemieckie emerytury. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, pod koniec 2022 roku międzynarodowe emerytury za czas przepracowany w obydwu tych państwach otrzymało ponad 61 tysięcy osób.

Emerytury polsko-niemieckie w Opolu

Według danych opolskiego oddziału ZUS, który zajmuje się rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń za łączone okresy polsko-niemieckie, systematycznie rośnie liczba osób, które otrzymują emeryturę za pracę w obydwu tych państwach.

Autopromocja

Jak wyjaśnia rzecznik regionalny ZUS w Opolu, wybór opolskiego oddziału, jako ogólnopolskiego centrum rozliczającego łączone okresy pracy w Polsce i Niemczech, ma swoje źródło m.in. w historii regionu, gdzie od dziesięcioleci tysiące mieszkańców znaczną część swojego życia zawodowego spędzało w Republice Federalnej Niemiec. Coraz większa część z nich osiąga wiek emerytalny, a dzięki legalnemu zatrudnieniu w Niemczech może otrzymywać świadczenia za lata przepracowane zarówno w Polsce, jak i w RFN.

"W grudniu minionego roku oddział ZUS w Opolu wypłacał prawie 61,5 tysiąca świadczeń za okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech. W przeważającej części to emerytury, których było 46,7 tysiąca. Natomiast nieco ponad 14,7 tysiąca osób otrzymywało między innymi renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne. Dla porównania: w grudnia 2021 r. opolska placówka ZUS wypłaciła niecałe 59 tys. polsko-niemieckich emerytur i rent, a pod koniec 2020 r. było to 56,9 tys. świadczeń" – powiedział Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS - liczba łączonych emerytur rośnie

Dane ZUS w Opolu wskazują, że obecnie dwie trzecie beneficjentów tzw. łączonych emerytur mieszka w Polsce. Do odbiorców w kraju trafia 40,5 tys. świadczeń, a niecałe 21 tys. jest transferowanych poza Polskę, w znakomitej części do osób mieszkających w Niemczech.

Według danych ZUS, liczba osób korzystających z łączonych emerytur systematycznie rośnie, wraz z wchodzeniem w wiek emerytalny kolejnych roczników Polaków, którzy po otwarciu granic podjęli legalną pracę także poza granicami swojego kraju. W całym 2022 r. opolski ZUS przyjął 7961 formularzy o przyznanie któregoś ze świadczeń. Dla porównania, w 2021 r. o emeryturę lub rentę za łączone okresy ubezpieczeń w Polsce i Niemczech ubiegało się 6165 osób. W 2020 rok opolski ZUS przyjął 5244 wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz oddziału w Opolu, który obsługuje osoby pracujące w Polsce i Niemczech, wnioski o świadczenia związane z pracą za granicą przyjmują oddziały ZUS w Bydgoszczy (Włochy), Chrzanowie (Belgia), Gdańsku (Wielka Brytania), Krakowie (Holandia), Lublinie (Irlandia), Łodzi (Cypr, Grecja i Malta), Nowym Sączu (Czechy i Słowacja), Rzeszowie (Hiszpania i Portugalia), Szczecinie (państwa skandynawskie oraz Estonia, Litwa i Łotwa), Tarnowie (Austria, Lichtenstein, Słowenia), Toruniu (Dania, Szwajcaria, Węgry) oraz I oddziale ZUS w Warszawie (Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia). (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA