REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza SkillsPoland Gdańsk 2022

skillspoland
skillspoland
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W środę 23 listopada w Gdańsku rozpocznie się konkurs SkillsPoland Gdańsk 2022. W ciągu trzech dni zmierzy się w nim blisko 200 zawodników z całej Polski.

SkillsPoland Gdańsk

SkillsPoland to branżowy konkurs dla uczniów szkół zawodowych, studentów kierunków technicznych i dla osób rozpoczynających karierę. W tym roku w Gdańsku będzie można obejrzeć zmagania w 22 konkurencjach takich, jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe czy przemysł 4.0. Stawką jest możliwość reprezentowania Polski podczas EuroSkills Gdańsk 2023, czyli w międzynarodowym konkursie, w którym startuje ok. 600 zawodników w wieku 18-25 lat, obecnych już na rynku pracy, ale też uczących się lub studiujących, zwłaszcza na kierunkach politechnicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Rywalizacja w ramach EuroSkills Gdańsk 2023 toczyć się będzie w ponad 50 konkurencjach w 6 dziedzinach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

W pracowni Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum w Gdańsku w poniedziałek odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca te zawody.

Miasto zawodowców 

Jak podkreśliła wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, Gdańsk jest miastem zawodowców.

"Uczymy uczniów i uczennice w ponad 90 zawodach, współpracujemy z ponad 800 firmami, które patronują klasom, wspierają rozwój naszych pracowni, przyjmują uczniów i uczennice na staż. To, że jesteśmy gospodarzem tak wspaniałej imprezy, to wielki zaszczyt i ogromna radość. Mamy takie poczucie, że jest to kolejna szansa, aby rozwijać Gdańsk jako miasto zawodowców, jako miejsce wspaniałego rozwoju gospodarczego" – mówiła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Dawid Solak wyjaśnił, że od 23 do 25 listopada do Gdańska przyjedzie niemal 200 najlepszych zawodowców z całej Polski.

"Przez trzy dni będą oni rywalizowali o to, aby być reprezentantem naszego kraju w jednej z konkurencji na zawodach EuroSkills w 2023 r. (…) Tegoroczne eliminacje krajowe SkillsPoland to również grupa niemal 70 przedsiębiorców, którzy zaangażowali się i pomagają nam przeprowadzić te zawody. Żadna instytucja edukacyjna w Polsce nie byłaby w stanie zorganizować zawodów w tak wielu konkurencjach bez współpracy z biznesem, przemysłem. To przedsiębiorcy dostarczają nam materiały i ekspercką wiedzę. Wszystko po to, żeby wymiar edukacji branżowej był jak najbardziej praktyczny i sprostał potrzebom biznesu, przemysłu – mówił.

Wiceprezes spółki SkillsPoland Marek Zając zaznaczył, że SkillsPoland i EuroSkills to wielkie imprezy z kilkudziesięcioletnią tradycją.

"Zawodnicy trenują miesiącami i latami. Spotkają się tu najlepsi młodzi zawodowcy. Dlaczego w tak ogromnym stopniu wspiera to biznes i największe na świecie firmy? Dlatego, że doskonale rozumieją, że najcenniejszym kapitałem są ludzie" – stwierdził.

Zawody SkillsPoland Gdańsk 2022 odbędą się od 23 do 25 listopada w Amber Expo w Gdańsku. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA