REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branżowe centra umiejętności należy otworzyć na nowe zawody

branżowe centra umiejętności należy otworzyć na nowe zawody
branżowe centra umiejętności należy otworzyć na nowe zawody

REKLAMA

REKLAMA

Branżowe centra umiejętności powinny być powoływane w dziedzinach, które wychodzą naprzeciw dynamicznie zmieniającej się gospodarki i korespondować z zawodami przyszłości (np. związanymi z automatyzacją, robotyzacją, zieloną gospodarką) – uważa Konfederacja Lewiatan.

Branżowe centra umiejętności uruchamiane 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki ogłosiła konkurs na powołanie i uruchomienie 120 branżowych centrów umiejętności. Na ten cel zostanie przeznaczone 1 mld 429 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA

Autopromocja

– Centra mają powstać dla dziedzin, które odpowiadają formalnemu kształceniu zawodowemu w Polsce. W naszej ocenie ta lista jest co najmniej częściowo archaiczna i nie nadąża za potrzebami gospodarki. Zapisy w regulaminie konkursu dyskryminują udział podmiotów (jako partnerów w projektach), które posiadają bogate doświadczenie w wielu różnych branżach i które tworzą innowacyjne rozwiązania na rynku edukacji, np. w dziedzinie druku 3D, wykorzystania robotów edukacyjnych, opracowania symulacji i gier do nauki (serious games), czy projektowania e-learningu jako najefektywniejszej formy edukacji zdalnej, która jest z powodzeniem i w szerokim zakresie wdrożona w biznesie, jak również w wielu uczelniach wyższych – mówi Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej Konfederacji Lewiatan.

Branżowe centra umiejętności - czy to realne?

Wielu inicjatorów centrów – powołanych na podstawie obecnie obowiązujących kryteriów – nie będzie w stanie sprostać wymaganiom dotyczącym przeprowadzenia procesu cyfryzacji w obszarze kształcenia, głównie osób dorosłych. W Polsce działają firmy, szczególnie MŚP, które mogą być wiarygodnym i profesjonalnym partnerem merytorycznym przyszłych centrów, pomagając w  transformacji edukacji zawodowej poszczególnych branż, poprzez dzielenie się wiedzą specjalistyczną, dobrymi praktykami czy standardami rynkowymi uznanymi w Polsce, Europie oraz w  wielu krajach na świecie.'

– Zarówno publiczne szkoły zajmujące się kształceniem zawodowym jak i organy prowadzące centra kształcenia zawodowego nie mają wystarczających kompetencji i wiedzy w  zakresie  wyboru optymalnych rozwiązań z obszaru edtech’u, projektowania od podstaw dedykowanych rozwiązań edukacyjnych opartych na technologiach cyfrowych. Tego typu kompetencje, wiedzę i doświadczenie posiadają natomiast wyspecjalizowani dostawcy – dodaje Małgorzata Lelińska.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA