Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

REKLAMA
Kilka miesięcy temu osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zatrudniła nianię do dziecka. Czy może otrzymać wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK? Czy jeśli otrzyma takie wezwanie, będzie musiała na nie odpowiedzieć? Czy ciąży na niej obowiązek uruchomienia PPK dla niani?
Osoba fizyczna nie wdraża PPK dla osoby zatrudnianej wyłącznie w celach prywatnych (w rozpatrywanym przypadku niani). Jeśli taki pracodawca otrzyma wezwanie PFR SA do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, będzie miał obowiązek odpowiedzieć na nie oraz oświadczyć, że zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych, w związku z czym nie stosuje się do niego ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Obowiązek uruchomienia PPK
Obowiązek wdrożenia PPK ciąży na podmiotach zatrudniających, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, w tym na pracodawcach, mających numer identyfikacyjny (NIP lub REGON). O posiadaniu przez pracodawcę statusu podmiotu zatrudniającego w rozumieniu ustawy o PPK nie przesądza prowadzenie lub nie działalności gospodarczej, lecz zatrudnianie pracowników (z wyjątkiem m.in. młodocianych) oraz posiadanie numeru identyfikacyjnego.
Uruchomienie PPK wymaga zawarcia umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową wpisaną do ewidencji PPK prowadzonej przez PFR SA, a następnie - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej - umowy o prowadzenie PPK (zawarcie tej umowy powoduje, że osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK).
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineUstawy o PPK nie stosuje się jednak m.in. do podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Wyłączenie to wynika z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o PPK. O jego stosowaniu nie przesądza nieprowadzenie działalności gospodarczej. Omawiane wyłączenie nie ma zastosowania do podmiotów zatrudniających, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - to zatrudniają osoby zatrudnione w celach innych niż prywatne. Osoba zatrudniająca wyłącznie nianię do dziecka korzysta jednak z tego wyłączenia i nie wdraża PPK dla niani.
Wezwania PFR - na podstawie danych ZUS
Do ostatniego dnia miesiąca następującego po każdym kwartale danego roku kalendarzowego ZUS udostępnia PFR informację zawierającą m.in. NIP oraz adres zamieszkania płatników będących podmiotami zatrudniającymi, którzy deklarowali w tym kwartale składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione. Informacja ta zawiera dane zgodne ze stanem odpowiednio na 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia każdego roku.
PFR weryfikuje dane zawarte w informacji otrzymanej z ZUS z danymi dotyczącymi podmiotów zatrudniających, zawartymi w ewidencji PPK, a następnie - jeśli w wyniku dokonanej weryfikacji okaże się, że podmiot zatrudniający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie - PFR wzywa ten podmiot do zawarcia, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania, umowy o zarządzanie PPK z funduszem zdefiniowanej daty zarządzanym przez wyznaczoną instytucję finansową (rolę tę pełni PFR TFI SA) albo do przekazania do PFR informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku
Zapisz się na
Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po krokuWażne:
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie roku od odwołania ostatniego z nich – wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK może być wysyłane za pomocą profilu informacyjnego ZUS (PUE). Jeśli podmiot zatrudniający nie ma PUE, wezwanie zostanie wysłane pocztą tradycyjną. [koniec ważne]
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineOdpowiedź na wezwanie
Z danych otrzymanych przez PFR z ZUS nie wynika, że do danej osoby nie stosuje się ustawy o PPK, gdyż zatrudnia ona inną osobę fizyczną tylko w celach prywatnych.
W przypadku otrzymania wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, taki pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na to wezwanie oraz oświadczyć, że spełnia warunki wyłączające stosowanie do niego ustawy o PPK. Obowiązek udzielenia odpowiedzi na wezwanie PFR wynika z art. 8 ust. 5c ustawy o PPK.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu +48 22 703 43 63. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 1 pkt 14a, 18 i 21, art. 8 ust. 2-6, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.),
art. 31zy[15] ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(1)
Pokaż: