REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
wezwanie pfr
wezwanie pfr
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

21 listopada rusza wysyłka wezwań PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Wezwanie otrzymają pracodawcy, którzy zadeklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione, ale nie widnieją w ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA. Wezwanie zostanie udostępnione za pomocą profilu informacyjnym ZUS (PUE), a jeśli pracodawca nie ma PUE – wysłane pocztą.

Kilka miesięcy temu osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zatrudniła nianię do dziecka. Czy może otrzymać wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK? Czy jeśli otrzyma takie wezwanie, będzie musiała na nie odpowiedzieć? Czy ciąży na niej obowiązek uruchomienia PPK dla niani?

Autopromocja

Osoba fizyczna nie wdraża PPK dla osoby zatrudnianej wyłącznie w celach prywatnych (w rozpatrywanym przypadku niani). Jeśli taki pracodawca otrzyma wezwanie PFR SA do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, będzie miał obowiązek odpowiedzieć na nie oraz oświadczyć, że zatrudnia inną osobę fizyczną wyłącznie w celach prywatnych, w związku z czym nie stosuje się do niego ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Obowiązek uruchomienia PPK

Obowiązek wdrożenia PPK ciąży na podmiotach zatrudniających, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, w tym na pracodawcach, mających numer identyfikacyjny (NIP lub REGON). O posiadaniu przez pracodawcę statusu podmiotu zatrudniającego w rozumieniu ustawy o PPK nie przesądza prowadzenie lub nie działalności gospodarczej, lecz zatrudnianie pracowników (z wyjątkiem m.in. młodocianych) oraz posiadanie numeru identyfikacyjnego.

Uruchomienie PPK wymaga zawarcia umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową wpisaną do ewidencji PPK prowadzonej przez PFR SA, a następnie - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej - umowy o prowadzenie PPK (zawarcie tej umowy powoduje, że osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK).

Ustawy o PPK nie stosuje się jednak m.in. do podmiotu zatrudniającego będącego osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Wyłączenie to wynika z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o PPK. O jego stosowaniu nie przesądza nieprowadzenie działalności gospodarczej. Omawiane wyłączenie nie ma zastosowania do podmiotów zatrudniających, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - to zatrudniają osoby zatrudnione w celach innych niż prywatne. Osoba zatrudniająca wyłącznie nianię do dziecka korzysta jednak z tego wyłączenia i nie wdraża PPK dla niani.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wezwania PFR - na podstawie danych ZUS

Do ostatniego dnia miesiąca następującego po każdym kwartale danego roku kalendarzowego ZUS udostępnia PFR informację zawierającą m.in. NIP oraz adres zamieszkania płatników będących podmiotami zatrudniającymi, którzy deklarowali w tym kwartale składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione. Informacja ta zawiera dane zgodne ze stanem odpowiednio na 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia każdego roku.

PFR weryfikuje dane zawarte w informacji otrzymanej z ZUS z danymi dotyczącymi podmiotów zatrudniających, zawartymi w ewidencji PPK, a następnie - jeśli w wyniku dokonanej weryfikacji okaże się, że podmiot zatrudniający nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie - PFR wzywa ten podmiot do zawarcia, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania, umowy o zarządzanie PPK z funduszem zdefiniowanej daty zarządzanym przez wyznaczoną instytucję finansową (rolę tę pełni PFR TFI SA) albo do przekazania do PFR informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

Ważne:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie roku od odwołania ostatniego z nich – wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK może być wysyłane za pomocą profilu informacyjnego ZUS (PUE). Jeśli podmiot zatrudniający nie ma PUE, wezwanie zostanie wysłane pocztą tradycyjną. [koniec ważne]

Odpowiedź na wezwanie

Z danych otrzymanych przez PFR z ZUS nie wynika, że do danej osoby nie stosuje się ustawy o PPK, gdyż zatrudnia ona inną osobę fizyczną tylko w celach prywatnych.

W przypadku otrzymania wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, taki pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na to wezwanie oraz oświadczyć, że spełnia warunki wyłączające stosowanie do niego ustawy o PPK. Obowiązek udzielenia odpowiedzi na wezwanie PFR wynika z art. 8 ust. 5c ustawy o PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu +48 22 703 43 63. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 14a, 18 i 21, art. 8 ust. 2-6, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.),

art. 31zy[15] ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • nisk
    2023-01-10 10:39:02
    u nas w firmie prawie każdy pozostał w ppk więc raczej takiego wezwania nie dostaniemy, coraz więcej pracowników się do tego przekonuje jak widzi stan oszczędności
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA