REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania rekrutacyjna do Wojska Polskiego m.in. na autobusach i tramwajach

Subskrybuj nas na Youtube
kampania rekrutacyjna do wojska polskiego m.in. na autobusach i tramwajach
kampania rekrutacyjna do wojska polskiego m.in. na autobusach i tramwajach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Reklamy, będące częścią kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego, pojawiły się m.in. na wybranych autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. Kampania, oparta o grafiki na zewnątrz pojazdów i plakaty oraz rekruterów wewnątrz, ma potrwać do 30 listopada.

Kampania rekrutacyjna do Wojska Polskiego m.in. na autobusach i tramwajach

Jak wynika z informacji Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w mediach społecznościowych, porozumienie o wsparciu kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego zawarli szef ośrodka zamiejscowego WCR w Katowicach płk Marek Majocha, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego Barbara Gutowska, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach Roman Urbańczyk i prezes Tramwajów Śląskich Bolesław Knapik.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z informacją WCR w autobusach katowickiego PKM i tramwajach TŚ, oznakowanych grafiką promującą służbę wojskową, będzie można spotkać rekruterów z Centrum, którzy będą udzielali informacji nt. służby w Wojsku Polskim. Harmonogram ich działań ma zostać opublikowany.

"W obecnych czasach wojskowość znowu nabrała większego znaczenia. Sytuacja społeczna, międzynarodowa sprawiają, że liczba żołnierzy musi się zwiększać, abyśmy wszyscy mogli czuć się bezpieczniej” – powiedział, cytowany w informacji samorządu Katowic nt. porozumienia, prezes tamtejszego, należącego w większości do miasta PKM, Roman Urbańczyk.

Pomóc przyszłym żołnierzom

„Tą kampanią chcemy pomóc, aby ci, którzy mieli kiedyś marzenie, by zostać żołnierzami, mogli się dowiedzieć, jak to zrobić” – zadeklarował Urbańczyk.

Zgodnie z informacją miasta, dwa liniowe autobusy katowickiego PKM oklejono już na nietypowy, jak na komunikację miejską, szary kolor z napisami: Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, Zostań Żołnierzem, 4560 zł od pierwszego dnia służby i Dołącz do nas. W kilkunastu kolejnych pojazdach powieszono informacyjne plakaty. Akcja potrwa do 30 listopada br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona na mocy ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia br. To nowa ścieżka służby wojskowej - obok służby zawodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczął się 21 maja br.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugi etap to trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania). Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymują w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł. Ponadto są uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.

Po służbie zasadniczej żołnierze mogą trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego - do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze. Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej mają również pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Do 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego kandydat otrzymuje informację, w jaki sposób ma dopełnić formalności i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji (w kraju jest ich 86) ma stawić się na badania i rozmowę.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, w tym samorządowych, jak kilka PKM-ów i TŚ, a także prywatnych, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków.

Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest ze składki zmiennej opłacanej co roku przez gminy oraz z biletów. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA