REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy

kodeks pracy 2022 zmiany prawo pracy
kodeks pracy 2022 zmiany prawo pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy

W czwartek w Sejmie posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na stałe wprowadzić możliwość wykonywania pracy zdalnej. Ma być to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy. O ten projekt pytana była w czwartek w TVP1 szefowa MRiPS Marlena Maląg.

REKLAMA

Autopromocja

Konieczne wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia

"Patrząc dalej, nawet w perspektywie, w ocenie polityki prorodzinnej, kiedy rozmawiamy z młodymi ludźmi, badania to potwierdzają – konieczne jest wprowadzanie elastycznych form zatrudnienia" – powiedziała.

Maląg dodała, ze rozwiązania zawarte w projekcie wypracowano w porozumieniu ze stroną społeczną i pracodawców na Radzie Dialogu Społecznego. Proponowane przepisy mają zastąpić telepracę, która jest dzisiaj opisana w Kodeksie pracy. Przypomniała, że praca zdalna na mocy przepisów covidowych funkcjonuje do dzisiaj.

W przepisach definicja pracy zdalnej oraz praca hybrydowa

Szefowa resortu rodziny i pracy wyjaśniła, że w nowych przepisach znajdzie się definicja pracy zdalnej, opisano też możliwość pracy hybrydowej.

"Ale także wprowadzenie tej pracy na zasadzie wypracowania porozumienia między organizacją związkową, która w danej firmie funkcjonuje, a jeżeli nie ma organizacji – to w regulaminie, który pracodawca tworzy i ustala z przedstawicielami pracowników, a więc wszystkie zasady prowadzenia w danej instytucji pracy zdalnej w tych regulaminach powinny być określone" – mówiła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można będzie określić pracę zdalną?

Maląg dodała, że praca zdalna będzie mogła być określona w momencie zawierania umowy o pracę, ale także w każdym innym momencie. Minister podkreśliła, że w regulaminach znajdą się też zasady bezpieczeństwa i pokrywania kosztów.

Inną ważną – zdaniem Maląg – zmianą w Kodeksie pracy będzie możliwość badania trzeźwości przez pracodawców.

W poniedziałkowym wywiadzie dla PAP szefowa MRiPS mówiła, że wpisanie pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy wymagało długich rozmów. Dodała, że rząd przedstawił rozwiązanie kompromisowe, oparte na wzajemnym porozumieniu się stron.

Przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który na stałe wprowadza pracę zdalną do porządku prawnego, został przyjęty przez Radę Ministrów 24 maja br. Propozycja zawiera też przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

REKLAMA

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

REKLAMA

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

Zabezpieczenie danych osobowych ciąży na administratorze, a nie pracowniku - NSA

Administrator danych nie może wyręczać się pracownikiem w ustalaniu sposobów zabezpieczenia danych - NSA oddalił skargę kasacyjną Prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu od wyroku WSA w Warszawie. Tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UODO w sprawie nałożenia kary za brak odpowiednich zabezpieczeń.

REKLAMA